Financie

5 rád, ako výhodne sporiť na dôchodok

ako výhodne sporiť na dôchodokV súčasnej situácii je jasné, že dnešní tridsiatnici sa nebudú môcť v starobe spoľahnúť na to, že si na zvyšok života vystačia iba s dôchodkom. Preto je dobré starostlivo uvažovať nad možnosťami výhodného sporenia. 5 rád, ako výhodne sporiť na dôchodok.

1. Sporiace účty

Jednou z možností je zriadenie klasického sporiaceho účtu. Hoci v súčasnosti nemajú tieto produkty príliš vysoké zhodnotenie, je to stále lepšie, než keby ste si peniaze nešetrili vôbec, prípadne si ich doma schovávali „pod vankúš“.

Keď už nič iné, aspoň sa minimalizuje riziko straty ich hodnoty v dôsledku inflácie.

2. Podielové fondy

Efektívnejším spôsobom je investícia do podielových fondov. Majú vyššie zhodnotenie. Nevýhodou pre drobných sporiteľov však môže byť fakt, že sa na rozdiel od klasického sporiaceho účtu vyžadujú vyššie vstupné poplatky.

3. Sporenie v zlate

ako investovať do zlataZaujímavým riešením je investícia do zlata. V jednom z minulých článkov ste sa mohli dozvedieť 3 rady, ako investovať do zlata.

Tento druh sporenia je výhodný predovšetkým z hľadiska ochrany peňazí pred stratou ich hodnoty, môže však byť aj pomerne ziskový.

V každom prípade odporúčame zvoliť priamo investičné zlato, ktoré je likvidné a dá sa teda ľahko kedykoľvek a prakticky kdekoľvek na svete predať.

4. Investície do nehnuteľností

investície do nehnuteľnostíMladým ľuďom sa oplatí investovať do nehnuteľností. Pokiaľ si zaobstaráte byt na hypotéku, ešte v produktívnom veku ju splatíte a byt je úplne váš.

V zásade tak máte istotu, že máte kam siahnuť, ak sa v starobe ocitnete vo finančnej tiesni.

5. Investície do akcií

Tí z vás, ktorí chcú svoje úspory zhodnotiť výraznejšie a neboja sa do určitej miery riskovať, môžu zvoliť investíciu do akcií. V tom prípade ale odporúčame obrátiť sa na odborníkov, ktorí sa v danej oblasti náležite vyznajú.

V opačnom prípade sa ľahko môže stať, že o svoje úspory prídete, prípadne vložené peniaze značne stratia na svojej pôvodnej hodnote. Odborné rady od finančných analytikov a ekonómov by sme tiež odporučili pri každom type z vyššie uvedených investícií.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button