Etiketa

Ako na podanie ruky? Kto ju podáva ako prvý?

ako na podanie rukyKto si myslí, že spôsob akým podáme ruku druhému človeku, nič neznamená, je na veľkom omyle. Podanie ruky nie je len obyčajný pozdrav, význam podávania ruky je oveľa hlbší. Kedysi podanie ruky dokazovalo, že v ruke nedržíme zbraň, preto musí byť symbolika podávania ruky taká čistá. Ako teda na správne podanie ruky a kto ju ponúka ako prvý?

Na správnom podaní ruky záleží!

Podanie ruky je veľmi významné a to predovšetkým preto, že sa zvyčajne jedná o prvý kontakt s novým človekom. Môže sa jednať o vašu budúcu svokru, obchodného partnera, šéfa alebo novú lásku a preto je nutné, podať ruku správne.

Dobrým stiskom ruky si zaistíte to, že tento pozdrav bude pre obi dve strany príjemný a povedie k rozvinutiu ďalšej debaty. Podávajte teda celú ruku s istou dávkou sebaistoty a celkovo sa snažte vyjadriť úctu k svojmu náprotivku!

Všetko o tom, ako správne zdraviť nájdete v tomto článku. Určite si článok prečítajte, možno vďaka tomu predídete spoločenskému faux pas.

Vzdialenosť pri pozdrave a očný kontakt

Ako už bolo povedané, podanie ruky je druhom pozdravu a k tomu neodmysliteľne patrí aj očný kontakt. Je veľmi neslušné podať ruku len tak mimovoľne a pritom sa pozerať úplne inam. Očný kontakt je potrebné nadviazať niekoľko okamihov pred samotným stiskom ruky a udržať ho po celý čas pozdravu.

kto podáva ruku ako prvýNeprípustné je tie , aby ste k dotyčnému už z diaľky prichádzali so zdvihnutou rukou pripravenou na podanie. Pažu zdvihnite až v momente, kedy k nemu pristúpite. Paža by nemala prudko vystreliť, a ani by ste ju nemali pomaly vyťahovať von z vrecka.

Nezabúdajte na vzdialenosť vašich tiel pri pozdrave. Nemali by ste stáť príliš blízko, potom totiž zasahujete do osobnej zóny, čo môže byť pre niekoho veľmi nepríjemné, ani príliš ďaleko. Ideálna vzdialenosť medzi ľuďmi je pri podaní ruky asi 70 -75 cm.

Zľaknutá ryba alebo drtička? Zlatý stred

Práve stisk ruky o človeku veľmi veľa vypovie. Väčšina z nás sa určite v živote stretla s tzv. zľaknutou rybou. Títo ľudia majú veľmi slabý alebo dokonca žiadny stisk, ruku nám do tej svojej iba vložia alebo podajú len časť prstov. Taký človek si nebýva príliš istý svojím konaním, pravdepodobne ani nevie, čo si má myslieť o vás.

Druhým typom je také podanie, kedy máme pocit, že nás zovrela oceľová pasca. Stisk je príliš silný, ruka je drvená. Človek tým môže vyjadrovať istú skrytú agresivitu a prevahu. Chce nás tlačiť, do čoho nechceme, chce zvíťaziť za každú cenu!

Partnerské podanie ruky!

A ako by správne podanie ruky malo vyzerať? Vždy podávame pravú ruku a to aj v prípade, že ste ľaváci! Správny stisk je pevný, istý a navyše dlhý tak akurát. Nie je potrebné, aby po stlačení nasledovalo dlhé trasenie alebo držanie rúk. A ako je to vlastne s ponukou tykania? Poznáte dobre pravidlá etikety?

podávanie ruky a prstene na rukeRuku podávame vo zvislej polohe, nie dlaňou dolu ani hore. Ruka by nemala byť spotená, takže ak cítite, že v blízkej chvíli dôjde k podaniu ruky, snažte sa ruku nenápadne utrieť o nohavicu alebo o vreckovku vo vrecku. Špinavá ruka tiež nie je dobrou vizitkou!

Pozor na veľké prstene, ktoré by mohli pri stlačení prekážať alebo druhú osobu aj dokonca zraniť.

Kto ruku podáva ako prvý?

Nikdy by ste sa nemali dostať do situácie, keď neviete, či je vhodné, aby ste podali ruku ako prvý. Je to jednoduché a tak si pamätajte!

Ruku vždy prvý podáva:

  • Spoločensky významnejšia osoba menej významnej
  • Nadradená osoba osobe podriadenej
  • Hostiteľ pozvanej osobe
  • Žena mužovi

Pri podávaní ruky je slušnosť sa postaviť, a ak dôjde k predstavovaniu viacerých  ľudí naraz, nikdy nepodávajte ruky krížom! Vstávať od stola k podaniu ruky nemusia iba ženy, ktoré si navyše môžu, na rozdiel od mužov, ponechať aj rukavice.

Keď k dobre podanej ruke pripojíte ešte milý úsmev, určite urobíte ten najlepší dojem!

Podobné články

1 komentár

  1. Kto podáva ruku ako prvý pri situácii – sobáš – sobášiaci pri gratulácii neveste???

    Myslím si že sobášiaci z dôvodu, že pri tejto situácii dochádza k blahoželaniu po sobáši.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button