NávodyFinancie

Ako postupovať pri krádeži platobnej karty?

návod ako postupovať pri krádeži platobnej kartyPlatobná karta je nevyhnutnou súčasťou života každého z nás. Bohužiaľ sa tiež zvyšujú riziká spojené s jej užívaním. Zručnosti a metódy podvodníkov, ktorí sa snažia zneužiť bankomaty a platobné karty – najlepšie tie cudzie, sa neustále zvyšujú. Najrozšírenejším druhom platobných kariet na Slovensku je debetná karta (majiteľ karty používa vlastné finančné prostriedky z vlastného účtu) . Menej rozšírenou je kreditná karta, v prípade ktorej klient čerpá úver z banky. Prečítajte si článok ako správne postupovať pri krádeži platobnej karty.

Jednotlivé kroky ako postupovať pri krádeži platobnej karty

Nahlásenie straty

Akonáhle zistíte krádež svojej platobnej karty, nahláste túto skutočnosť bankovému ústavu, ktorý kartu vydal.

krádež platobnej kartyDôležité čísla nájdete na webových stránkach jednotlivých bánk alebo finančných inštitúcií.

Niektoré banky umožnia blokáciu karty priamo na ich informačnej linke – cez operátora, niektoré umožňujú blokáciu kariet iba na linke špeciálnych stredísk pre blokáciu kariet.

Blokácia platobnej karty

Pri nahlásení krádeže platobnej karty vykoná banka alebo inštitúcia okamžite jej blokáciu.

bezkontaktná platobná kartaPočítajte s tým, že vás banka bude za túto akciu penalizovať. Všetky náklady spojené s blokáciou karty a vystavením karty novej hradíte vy ako majiteľ účtu.

Výška sankcií

Ak zriaďuje účet v banke, vždy sa starostlivo informujte na výšku poplatkov, ktoré sú spojené s blokáciou karty a s vystavením novej karty. U bežných kariet sa jedná o poplatky vo výške niekoľkých desiatok eur, ale pri medzinárodných embasovaných kariet sa môže poplatok vyšplhať až do výšky niekoľkých stoviek eur.

Poistenie proti krádeži a strate platobnej karty

Mnohé bankové domy ponúkajú možnosť poistenia pre prípad odcudzenia alebo straty platobnej karty. Týmto poistením minimalizujete náklady spojené s blokáciou karty. Poistenie je výhodnou záležitosťou.Ak máte vhodné poistenie, tak postupovať pri krádeži platobnej karty je pomerne banálnou a jednoduchou záležitosťou.

Jeho výška sa pohybuje do 40€ ročne a banka by vám mala ponúknuť variantu, ktorá pokryje všetky náklady spojené so stratou alebo krádežou platobnej karty.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button