Záhrada

Ako sa starať o citrusy v zime?

citron v zimeCitrusy patria medzi subtropické rastliny, vyhovuje im preto vyššia teplota, primeraná zálievka a dostatok slnka. Napriek tomu citrusy v zime nie sú v našich domoch či bytoch spokojné. Vyžadujú totiž chladnejšie zimovanie, ktoré je nevyhnutné pre ich správny rast a vývoj.

Kde je najlepšie umiestniť citrusy v zime

návod ako sa stara ťo citrusy v zimeCitrusy v zime sa budú najlepšie cítiť v zimnej záhrade. Málokto si ale taký luxus môže dovoliť. Majitelia zasklených balkónov sa môžu podmienkam špeciálnych skleníkov veľmi priblížiť, ale ak zrovna nepatríte medzi tých šťastných, nevadí.

Citrusom sa dobre povedie kdekoľvek, kde sa priemerná denná teplota pohybuje okolo 15-20 ° C (v noci potom medzi 12-15 ° C).

Tieto kritériá obvykle dobre spĺňajú nevykurované chodby alebo spálne.

V panelákoch stoja za zváženie aj spoločné priestory (napr. Haly).

Orientovanie podľa slnka

Aj pri nízkych teplotách potrebujú citrusy dostatok svetla. Najviac ocenia miesto priamo pri južnom alebo západného okne.

V prípade nedostatku slnečného žiarenia začnú zhadzovať plody a neskôr aj listy. Malé straty nevadia, ale masívne opadávanie viac ako polovice listov by mohlo rastlinu ohroziť.

Ako polievať citrusy v zime

ako pestovat citrusyĎalšou zradnou podmienkou prezimovania citrusov je zálievka.

Citrusom nevadí občasné úplné vyschnutie ich koreňového balu, oveľa nebezpečnejšie je pre nich prelievanie.

Stále mokrý substrát podporuje bujnenie hubových chorôb a hnitie koreňov.

Lepšie je teda citrusy nechať každý tretí alebo štvrtý týždeň úplne vyschnúť a potom pokračovať s miernou zálievkou a to až do apríla.

Hnojenie a škodcovia

Počas zimy citrusy samozrejme nehnojme, netvarujeme strihom, nepresádzajme a ani inak nezasahujeme do ich pokojného vegetačného obdobia. Nezabudneme tiež pravidelne kontrolovať ich celkový zdravotný stav.

Na mladých výhonkoch sa niekedy môžu objaviť vošky alebo puklice. V takom prípade použijeme špeciálny postrek a to ihneď. Čakanie do jari by sa nemuselo vyplatiť – škodcovia sa na izbových rastlinách dokážu množiť veľmi rýchlo!

Tip na vhodný citrus

Krásnym a nenáročným citrusom je kumquat ktorý chladné zimovanie nevyžaduje a hodí sa preto aj do bežných panelákových bytov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button