Ako sa chrániť proti bumpingu?
Počuli ste už o bumpingu? Bumping (niekedy tiež označovaný ako GS metóda) je nenásilná metóda otvárania zámkov na dverách. Táto metóda bola predtým používaná zámočníkmi, ale v dnešnej dobe je bohužiaľ veľmi rozšírená aj medzi zlodejmi pre otvorenie cylindrických vložiek. K otvoreniu zámku je potrebný špeciálne vyklepávací kľúč pre konkrétny druh cylindrické vložky, kliešte alebo skrutkovač a určitá miera zručnosti. Pokiaľ toto všetko zlodej vlastní, je iba otázkou niekoľkých málo okamihov, než zámok prekoná. Dá sa proti bubmpingu chrániť?
Proti bumpingu je možná ochrana
Ako sa teda môžete proti tejto, dosť zákernej, metóde zlodejov chrániť? Odpoveď je jednoduchá.
Najlepšou ochranou je výmena starých obyčajných zámkov, teda zámkov so systémom pružinových stavítok, ktoré metóde bumping nemajú šancu odolať.
Anti Bumping System
Musíte si zaobstarať kvalitné zámky (vložky), pričom tieto musia mať v certifikáte alebo na obale priamo uvedené, že sú odolné proti bumpingu – na obale môže byť uvedená napr. skratka ABS, či vypísané celými slovami Anti Bumping System.
Akú bezpečnostnú triedu si vybrať?
Je teda rozhodne potrebné zaobstarať vložky v tretej alebo štvrtej bezpečnostnej triede, teda cylindrické vložky s vysokou až veľmi vysokou ochranou.
Bezpečnostná trieda konkrétnej vložky je uvedená na jej obale podľa tzv. pyramídy bezpečnosti, ktorá rozdeľuje vložky do 4 skupín (vložky so základnou ochranou, s dostatočnou ochranou, s vysokou ochranou a s veľmi vysokou ochranou).
Akého výrobcu si vybrať?
Vhodné je zaobstarať zámky len u predajcov, ktorí predávajú len certifikované výrobky a majú viacročnú skúsenosť s predajom zámkov a vložiek a dokážu vám tak fundovane poradiť s ich výberom. Prípadne sa môžete poradiť priamo so zámočníkom.
Bezpečnejšie a certifikované zámky či vložky síce vyjdú drahšie než zámky obyčajné, ale táto investícia sa vám rozhodne oplatí a vráti v podobe bezpečnosti.
Varovanie
Nevýhodou tejto nedeštruktívnej metódy (pre jej obeť) je fakt, že na takto otvorených zámkoch zvyčajne nie je viditeľné žiadne použitie násilia. A to môže byť dosť veľký problém, ak chcete uplatňovať náhradu škody po vykradnutí u svojej poisťovne.
Poisťovňa totiž vypláca plnenia len v prípade, že na mieste vlámania boli zjavné známky násilného vniknutia do bytu, čo môže pri bumpingu spravidla odhaliť iba policajná expertíza a niekedy bohužiaľ ani tá nemusí byť úspešná.