Chudnutie

Prejedzte sa k spokojnosti – aké jedlo vás zaručene urobí šťastnejšími?

aké jedlo vás urobí šťastnejšímiVedeli ste, že existuje svet, v ktorom si môžeme politiku nastoliť sami a určovať v ňom každučký jeho krok? Ten svet sa nachádza v našom vnútri, ide o akýsi paralelný svet, kde máme moc riadiť aj samotné počasie, celý rok môže byť pokojne zaliaty slnkom, ak budeme chcieť a rovnako tak môže byť zamračené a daždivo, ak si to budeme priať. Túto našu planétu prirodzene ovplyvňujú podnety z planéty Zem, ale je predovšetkým na nás, aké hrubé sito zvolíme, ako prísna bude cenzúra. Ak môžem radiť, nech je to čo najprísnejšie, nastoľte si totalitný režim, musíte mať totiž kontrolu nad všetkými pochodmi, čo sa vo vnútri vás odohrávajú, demokracia je pre váš vlastný svet úplne nevhodná.

Aké jedlo vás zaručene urobí šťastnejšími a spokojnejšími?

Predstavte si, že ste štát, ktorého hranice neplnia zrovna takú funkciu, aká je od nich očakáva, nedokážete, alebo ešte horšie nechcete, napríklad zabrániť zbraniam hromadného ničenia. Ako bude tento štát onedlho vyzerať?

Zrejme pre život moc bezpečný nebude, všakže? Zrejme vláde tejto krajiny nejde o zabezpečenie kvalitného života pre svoje obyvateľstvo, lebo priority vidí v niečom inom, v niečom okamžitom, čo nakoniec ale spôsobí deštrukciu.

Štát – to je každý z nás, hranice sú naše ústa, nos či pokožka a len správny vládca, čo je náš mozog, vyvíja prísnu kontrolu nad všetkým, čo do úst vložíme, čo vdychujeme a čo si nanášame na pokožku.

Zbraňami hromadného ničenia môže byť čokoľvek, ale nás ako druh ohrozuje predovšetkým strava, ktorú konzumujeme, pričom nad ňou často až tak nepremýšľame a stres, ktorý sabotuje všetku našu snahu byť zdraví. A ony okamžité priority? To je tá chuť, ten okamžitý pocit ukojenia svojich maškrtných chúťok.

najlepšia dieta bez pšeniceJedlo je nevyhnutnou súčasťou nášho každodenného bytia, avšak, o všetkom, čo strčíme do úst, by sme mali premýšľať z rozmyslom. Zahodiť by ste mali predovšetkým zaužívané stravovacie návyky, ako napríklad vždy, keď máte hlad, vziať si s vďakou chlieb s niečím namazaným.

Áno, zvyk je železná košeľa, pričom schudnúť a naučiť sa inak stravovať, sa môže zdať byť rovnako ťažké, ako naučiť ľaváka písať pravou rukou. Zvlášť potom, keď svoje odhodlanie niečo so sebou robiť, vezmete za zlý koniec.

S jedlom sa dá všeličo vyriešiť, a to nemám teraz na mysli zažehnanie hladu alebo nezriadených chutí.

Stres, to je takmer civilizačná choroba mnohých z nás, a nie je to nič iné, než práve jedlo, v ktorom mnohí vidia liek všetkých duševných boľačiek. Čo keď však chcete schudnúť, ale stresové situácie máte takmer na dennom poriadku?

Chudnutie a stres

bolesť hlavyAk chcete schudnúť, nesmiete sa stresovať a ihneď zabudnite na hladovanie, to je totiž priama cesta do pekla. Iste, bez obmedzenia príjmu kalórií sa nezaobídete, ale musíte jesť predovšetkým chytro a zdravo. Telo totiž veľmi zle znáša hladovania a s tým súvisiace dlhé prestávky medzi jedlami.

Keď sa trápite hladom, dostávate tým telo do stresovej situácie a to začne vylučovať kortizol (hormón, ktorý zvyšuje celkovú pohotovosť organizmu pri záťažových situáciách) a spustí vylučovanie glukózy, ktorá zvýši hladinu cukru v krvi, vďaka čomu pocítite príval energie, ktorá vám umožní prekonať vzniknutú stresovú situáciu.

Vzhľadom k tomu, že je v dnešnej dobe hladina kortizolu stále zvýšená, telo má pocit, že si musí urobiť rezervu, z ktorej bude môcť v budúcnosti čerpať energiu, to potom vedie k ukladaniu tuku v brušných partiách.

Keď vo vašom tele začne kortizol úradovať, vaša schopnosť stravovať sa rozumne je tatam fuč, máte hroznú chuť na výrazne vysoko-sacharidové jedlá, pričom na nízko-sacharidové jedlá ani nepomyslíte, jednoducho máte pocit, že by vás neuspokojili. To je ale chyba, pretože cesta vedie cez nízko-glykemickú a nie vysoko-sacharidovú stravu.

vitamínyChce to len trochu popremýšľať nad spojitosťami, prečo tomu všetkému tak je a nesiahať hneď po tom, čo sa vám naskytne. Pred tým, než nejaké nevhodné jedlo dáte do úst, odpovedzte si na otázku, čo vám to sústo dá, či nezaplatíte viac, než získate.

Namiesto sušienok, ktoré sa zdravo iba tvária, dávajte prednosť rastlinnej strave, ktorá je priamo nabitá antioxidantami – listová zelenina, orechy, kakaové bôby, nezabúdajte ani na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú hojne zastúpené napríklad v ľanovom semienku. Dostatočné množstvo živín – kalcium, horčík, sodík, chróm, vitamíny B, C, zinok, selén, meď a mangán – vám zabezpečia, že vás sacharidy nedostanú na lopatky.

Pozrite sa hrozbe do tváre

Vedzte, že je lepšie o svojom nepriateľovi vedieť čo možno najviac, ako a odkiaľ útočí, kde sa schováva a ako sa správa.

Biela múka

Biela múka a výrobky z nej nie sú nič iné, než vysoko-sacharidová bomba, ktorá vášmu telu dá len veľmi málo dobrého a príliš veľa zlého na to, aby vám, po logickom zvážení, stálo za to o konzumácii týchto potravín vôbec uvažovať.

Produkty z bielej múky, nielenže sú pôvodcami vášho tvarohovitého a ovisnutého brucha, ale napríklad u schizofrenických pacientov spôsobujú silné depresie, sluchové halucinácie či preludy.

S pšenicou nie sú žiadne žarty, viac sa o nej dozviete v tomto článku: https://akoapreco.com/bezlepkova-dieta-ked-nas-ma-psenica-v-hrsti/

Cukor

biely cukorCukor je takmer všadeprítomný a predovšetkým potom v lacných, priemyselne spracovaných potravinách (chlieb, cereálie, cestoviny, limonády, mliečne nápoje, údeniny, syry, sterilizovaná zelenina a pod.), ktoré sa vyskytujú vo všetkých krajinách, ktoré prijali západný štýl stravovania.

Konzumácia cukru je za posledných 50 rokov na vzostupe, o čom svedčí až jeho trojnásobná spotreba, pričom mnohokrát ho konzumujete v množstve potravín úplne nevedomky!

Cukor prítomný v potrave vás núti jesť ešte viac cukru, stávate sa tak na ňom závislými. Áno, to je pravda, že cukor dodáva energiu, ale iba na veľmi krátku dobu.

Vezmite si takú čokoládovú tyčinku s vrstveným karamelom a poliatu čokoládou – dodá vám energiu približne na 20 minút, potom vám klesne hladina cukru v krvi a dostaví sa cukorná „opica“, ktorá vám pokazí náladu a nakoniec vás zbaví energie.

Cukor je v skutočnosti tým dôvodom, prečo sa cítite chronicky unavení! Okrem zreteľnej závislosti a únavy je prílišná konzumácia cukru zodpovedná za vznik srdcových chorôb a niektorých druhov rakovín.

Cukor sa vo vašom tele chová ako alkohol – zvýši sa vám po ňom krvný tlak, zmení sa fungovanie hormónov a intoxikáciou vám poškodí pečeň. Nie nadarmo bijú americkí vedci na poplach a odporúčajú na cukor uvaliť daňové zaťaženie, rovnako tak ako tomu je u alkoholu a tabaku. Hlavný problém však spočíva v tom, že cukor je tak dobrý, lacný a veľmi dobre sa predáva.

Aspartám

aspartamUž podľa svojho názvu má s potravinou len pramálo spoločné, všakže? A predsa ho nájdete v zložení viac než 6000 výrobkov!

V skratke ide o syntetické sladidlo skladajúce sa z aminokyseliny fenylalanín, kyseliny asparagovej a metylalkoholu.

Čo tento sladký jed dokáže? Aspartam blokuje tvorbu neurotransmiterov serotonínu a pripisuje sa mu až 92 negatívnych vedľajších účinkov na ľudské zdravie.

Námatkovo možno spomenúť úzkosť, agresivitu, nespavosť, fóbie, podráždenosť, ťažké depresie, ospalosť, zmätenosť, závraty, migrény, epileptické záchvaty, zhoršené videnie (rozmazávanie, svetelné záblesky a pod.), vypúlené oči a 79 ďalších preukázaných prejavov. A aj cez to všetko je aspartam oficiálne považovaný za bezpečný. Jeho použitie je povolené tak v EÚ, Kanade, ako aj v USA.

Hydrogenovaný tuk

Hydrogenovaný (stužený) tuk, hoci rastlinný, nie je pre vaše zdravie najvhodnejší, a napriek tomu sa hojne pridáva napríklad do krehkého pečiva, čokolád, oplátok, zmrzlín či zákuskov. Skrátka, všetko, čo obsahuje hydrogenovaný tuk a transmastné kyseliny, môže byť pôvodcom depresie.

Vyhnite sa tak fasfoodom, nech už vás „vôňa“ vyprážaných kuracích krídel či hranolčekov akokoľvek vábivo priťahuje.

Potraviny s vysokým obsahom sodíka

Hoci môžu byť vhodné pre vašu siluetu, úsmev vám na tvári nevykúzlia. Nadmerné množstvo sodíka v potravinách narúša váš neurologický systém a prispieva k depresívnym stavom a únave.

Príliš veľa soli zadržiava vodu v tele a spôsobuje nadúvanie, čo je samo o sebe značne depresívne.

Aké jedlo vás zaručene urobí šťastnejší?

Strukoviny

Hrášok či fazuľa sú obrovským zdrojom horčíka, čo je minerál, ktorý vášmu telu dodáva energiu. Horčík je okrem iného zapojený do viac ako 300 biochemických reakcií vo vašom organizme.

V dôsledku nedostatku horčíka vaša energia rýchlejšie vyhasne. Nezabúdajte ani na dostatočný prísun horčíka, ak holdujete športu, pretože potením ho nemálo strácate.

Špenát

Ak nie ste práve fanúšikmi mäsa, špenát je pre vás najlepším zdrojom železa a dodá kyslík vašim bunkám. Aby ste zlepšili absorpciu železa, konzumujte špenát s potravinami bohatými na vitamín C.

Quinoa

Vyskúšajte ju namiesto ryže či chleba! Quinoa vám krvný cukor rozhodne nerozkolíše. Ide totiž o komplexný sacharid, ktorý vám dodá stabilnú energiu. Je jednou z mála rastlinných potravín, ktoré obsahujú všetkých deväť esenciálnych aminokyselín, ktoré si vaše telo nevie vytvoriť samo.

tryptofan
Tryptofan

Banány

Vďaka vysokej hladine tryptofánu, ktorý sa v tele premení v serotonín, budete veľmi účinne predchádzať depresiám.

Pravidelná konzumácia banánov vás navyše ochráni pred cukrovkou druhého typu, pomôže vám v boji s nadváhou a posilní nervový systém.

Avokádo

Obsahuje vitamíny E, C, A, vitamíny skupiny B, minerálne látky vápnik, meď, železo, magnézium, mangán, fosfor a zinok; kyselinu olejovú, linolovú a palmitovú a mnoho vlákniny. Neobsahuje cholesterol, ale zato omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Konzumáciou avokáda bojujete proti únave, starnutiu a nervovým ochorením, zbavujete organizmus toxínov a celkovo ním zregenerujete organizmus.

Vlašské orechy

Sú jedným z najbohatších zdrojov serotonínu, čiže hormónu šťastia, ktorý navodzuje pocit pokoja a šťastia.

Losos: Losos obsahuje vysoké množstvo omega-3 mastných kyselín, pričom najviac získate z EPA (kyselina eikosapentaneová) a DHA (kyselina dokosahexaenová), ktoré sa najviac nachádzajú v lososoch.

Nájdete ju však aj v ďalších tučných rybách alebo si môžete cez internet kúpiť lososový olej.

Bobuľové ovocie

Nie len tak pre nič za nič je označované za superovociaé. Vďaka vysokému množstvo antioxidantov dokáže zahnať stres, civilizačné choroby a predĺži vám mladosť!

Vajcia

Vaječný žĺtok obsahuje vysoké množstvo cholínu (vitamín B8), ktorý sa podieľa na obnovovaní bunkových membrán a zaisťuje zdravý a plne fungujúci nervový systém.

Mušle

Obsahujú vysoké zastúpenie vitamínu B12, ktorý je nevyhnutný pre normálnu funkciu mozgu. Pokiaľ nie sú mušle či slávky zrovna vašou šálkou kávy, dajte si namiesto toho lososa, tuniaka, homára alebo hovädzie mäso.

Kakaové bôby

Bohaté na vitamín C a minerály, ako je horčík, železo, chróm, mangán, zinok, meď. Obsahujú obrovské množstvo antioxidantov a omega-6 mastných kyselín.

Kakaové bôby obsahujú látky anandamid a serotonín, vďaka ktorým sa cítite šťastný. Pomôžu vám tak zdolať depresie či maniodepresívnej psychózy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button