Domácnosť

Ako postaviť obvodové múry rodinného domu?

ako postaviť obvodové múry domu pred dokončenímStavba domu je zložitou záležitosťou, technická príprava, základová doska a pivnice, hrubá stavba, „dorábky“, atď. Dnes si vysvetlíme ako postaviť obvodové múry domu.

Postaviť obvodové múry znamená začať základovou doskou

Po zatvrdnutí zákpostavenie obvodových múrovladovej dosky natrieme penetráciou pásy, v ktorých sú navrhnuté obvodové a nosné múry, nalepíme izoláciu.

Založíme prvý rad tehál, alebo tvárnic tiež murovaných na maltu, obvodového muriva. Moderne možno tiež použiť brúsené tvárnice, ktoré sa lepia na purpenu, alebo cementové lepidlo.

Tieto tvárnice sú však presné. Samozrejme, keď chcem postaviť obvodové múry musíme sa držať výkresovej dokumentácie, preto výšku prvej rady vymeriame ešte „nivelákom“.

Pokračujeme murivom obvodového múru

Murujeme obvodové a nosné murivo. Nad okná a dvere dávame preklady a celý obvod prízemia zakončíme vencovkou. Tehly sa delia na niekoľko druhov, napríklad sú presnejšie aj na okná, záleží na jednotlivom výrobcovi. Meriame stále, vynechávame miesto pre dvere.

tehly na obvodový múrOkolo okien možno využiť systém Heluz, ktorý umožňuje vložiť do krajných tehál pri oknách extrudovaný polystyrén a tým zredukovať tepelný most. To isté platí aj pre preklady, medzi preklady sa vkladá 9 cm hrubý polystyrén na miesto budúceho okna.

Najzložitejšia práca je pri murovaní výklenku, musí sa tu veľa rezať a vymeriavať, aby výklenok bol pravidelný.

U priečkového muriva hrúbky 8 cm je práca zložitejšia, pretože tehly sú celkom tenké a nie je možné vymurovať niekoľko radov naraz, preto skôr odporúčame používať tehly minimálnej hrúbky 11,5 cm. Položíme traverzy, šalovania, prípravy na veniec, vybetónovanie venca.

Prvý veniec býva spojený so stropnou konštrukciou. Na vonkajší obvod muriva sa vymurujú vencové tvárnice a vo vnútri domu sa poskladá stropný systém.

Princípov murovania, tehál aj tvárnic, je dnes veľké množstvo a laik sa v tom ťažko orientuje. Preto je lepšie sa obrátiť na odborníka, s ktorým sa dá hovoriť o cene, náročnosti stavby, tepelných vlastnostiach atď.

Tipy ako postaviť obvodové múry

Strop a nad-murovka podkrovia s druhým vencom sú tak dokončené. Ako nosníky stropnej konštrukcie môžeme použiť oceľové I profily a ako stratené debnenie oceľové trapézové plechy.

Nad plechy už príde železobetónová konštrukcia. Tak ako sme sa rozhodli postaviť obvodové múry, tak týmto posledným krokom aj jeho stavba končí.

Mohlo by vás zaujímať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button