Domácnosť

Ako opraviť starú drevenú podlahu?

ako opraviť starú drevenú podlahuMáte starú drevenú podlahu, ktorá volá po oprave? Staré drevené podlahy majú tú výhodu, že je možné ich niekoľkokrát renovovať a potom vyzerajú opäť ako nové. To sa vzťahuje samozrejme aj na podlahy, ktoré sú viac ako 100 rokov staré. Ako opraviť starú drevenú podlahu?

Vďaka renovácii zachováte v interiéri jedinečnosť podlahy, bude vás to stáť zlomok ceny, než jej výmena a navyše bude vyzerať ako nová. Ak neviete, ako taká oprava masívnej drevenej podlahy prebieha, potom čítajte ďalej. Uvedieme tu podrobný postup, ako na to.

Posúdenie stavu drevenej podlahy

Než sa do čohokoľvek pustíte, je nutné najskôr posúdiť stav vašej podlahovej krytiny. Vďaka tomuto posúdeniu zistíte, či má vôbec nejaký význam podlahu renovovať, ktorý sa vždy odvíja od stupňa poškodenia povrchu krytiny, veľkosti škár medzi jednotlivými lamelami, či sa podlaha hýbe, vŕzga atď.

Pri posudzovaní je dobré brať do úvahy aj jedinečnosť podlahy, lebo staré podlahy majú oproti dnešným podlahovým krytinám nezameniteľný a originálny vzhľad.

Posúdenie podlahovej krytiny by sa malo vykonávať vždy pred renováciou. Každopádne z vlastnej skúsenosti vieme, že vo väčšine prípadov sa renovácia drevenej podlahy oproti výmene jednoznačne oplatí.

Postup pri renovácii drevenej podlahy
drevená podlaha

Presný postup sa odvíja od stupňa poškodenia podlahovej krytiny. V prípade, že je drevená podlaha poškodená len mierne – to znamená, že jej celkový vzhľad je rovný a bez veľkých deformácií dreva – pristupuje sa k prebrúseniu vrchnej vrstvy laku a nečistôt.

Po obrúsení je dôležité pretmelenie, jemné obrúsenie a následné nalakovanie. Táto renovácia je vhodná najmä pre trojvrstvové drevené podlahy, ktoré nepodliehajú rôznym deformáciám či zosychaniu.

stará drevená podlahaVäčšina starých podláh však býva silno poškodená. Na drevených podlahách sú niekoľkovrstvové nánosy laku a farieb, sú dlhé roky nikým neudržiavané, poškrabané, zoschnuté a aj zdeformované.

Ak je teda vaša podlaha na tom rovnako, potom počítajte, že budete musieť vykonať hrubé a viacnásobné obrúsenie, ktoré ju v prvom rade najskôr zrovnajte a pripravte pre ďalší postup.

U týchto poškodených podláh je nutné aj celoplošné pretmelenie. Vykonáva sa to z dôvodu medzier, ktoré sú mnohokrát široké okolo 2 až 4 mm. U silne poškodenej podlahovej krytiny počítajte s tým, že celoplošné pretmelenie bude potrebné vykonať 2x až 3x.

Na záver sa podlaha ešte jemne prebrúsi a nalakuje.

Krivá podlaha? Potom je nutné vyrovnanie

Pri drevených podláh často dochádza k ich skrúteniu a to buď pôsobením času alebo iných nepriaznivých faktorov. Pokiaľ tiež patríte k majiteľom pokrútenej podlahy, potom je nutné tento problém z technických dôvodov včas vyriešiť.

Aby nedochádzalo k prehýbaniu a nakláňaniu podlahy, budete musieť zabezpečiť, aby podklad pod podlahovou krytinou bol úplne rovný. Postup pri vyrovnaní podlahy spočíva v tom, že najskôr upnete podlahu k podlahovým nosníkom. Ďalej pomocou vodováhy a pravítka určíte najvyšší bod. Na vyrovnanie budete potrebovať kliny alebo tmel, ktorý zmiešate s vodou a nanesiete na problémové miesta.

ako nalakovať podlahuAk je problém u nosníkov, potom je nutné opraviť aj tie. Prezrite si preto ich spodok, skontrolujte podperné trámy aj stĺpiky.

V prípade, že je problém v nosníkoch, vystužte ich rovnakým typom dreva kvôli spevneniu.

Vyrovnanie drevenej podlahy nie je vôbec jednoduchou záležitosťou, preto odporúčame sa v tomto prípade obrátiť na odborníka, poradiť sa s ním a vyrovnanie mu zveriť. Predsa len nechcete na vašej starej podlahe urobiť viac škody ako úžitku. Prečítajte si aj články ako vyčistiť podlahu a ako vyčistiť dlažbu.

Oprava vŕzgajúcej a zoschnutej podlahy

Ďalším problémom u starých podláh býva vŕzganie a vyschnutie. V tomto prípadne bude potrebné celú podlahu demontovať, očíslovať a dôkladne očistiť. Potom podlahu znovu zložiť a celoplošne položiť späť na úplne rovný podklad.

Ak aj po prečítaní tohto článku nemáte odvahu vykonať opravu drevenej podlahy sami, odporúčame obrátiť sa na odborníkov, ktorí v tejto oblasti majú bohaté skúsenosti. Predsa len opravu vykonajú oproti vám rýchlejšie a profesionálne, takže môžete počítať s dokonalým výsledkom a nemusíte sa strachovať, že podlahu zničíte.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button