Ako opraviť vlhké steny domu?
Sanácia vlhkého muriva podrezaním pílou
Začali sa vám na stenách domu tvoriť vlhké mapy a neviete, čo s tým? Potom pomôže jedine sanácia muriva. Vlhkosť je potrebné odstrániť čo najskôr, v opačnom prípade môže mať jej výskyt negatívne dôsledky, a to nielen na stav objektu, ale aj na vaše zdravie. Ako opraviť vlhké steny domu?
V jednom z minulých článkov sme načrtli, ako vysušiť vlhké murivo bezkontaktným spôsobom. Častejším zo spôsobov, ako sa zbaviť nadbytočnej vlhkosti, je ale sanácia muriva podrezaním pílou, reťazovú či lanovou.
V článku sa dozviete:
- Prečo vykonávať sanáciu muriva
- Výhody sanácie muriva
- Postupy sanácie
- Ako dlho to potrvá
- Aké budú náklady
Prečo vykonávať sanáciu muriva?
Dajú sa nájsť minimálne 4 dôvody, prečo je potrebné izolovať murivo v okamihu, keď sa na ňom objavia fľaky, ktoré značia, že sa v stene udržuje príliš mnoho vody.
Prvým dôvodom je estetické hľadisko. Vlhké murivo totiž skôr či neskôr začne aj s omietkou opadávať, čo naruší vzhľad objektu.
Je to typickým úkaz najmä u starších budov a objektov, ktoré sú neudržiavané a nachádzajú sa v blízkosti vodného zdroja.
Okrem estetického hľadiska by ste k oprave muriva mali pristúpiť aj z dôvodu zachovania hodnoty vášho domu. Je logické, že cena nehnuteľnosti, ktorej steny sú opadané a ošarpané, ide rapídne dole oproti stavu, keď je všetko v úplnom poriadku.
Sanácia muriva je veľmi dôležitá aj z hľadiska životnosti stavby. Pokiaľ ju neurobíte včas, môže dôjsť k ešte väčšiemu narušeniu postihnutých miest aj konštrukcie domu. Tým sa výrazne skráti jeho životnosť.
V neposlednom rade treba spomenúť tiež zdravotné hľadisko. Vlhkosť neprospieva ľudskému zdraviu. Ak bývate v dome, v ktorom sa udržuje veľa vody, môže to mať v dlhodobejšom horizonte za následok dýchacie ťažkosti, najmä zápaly horných dýchacích ciest. Je to dané tým, že vlhké prostredie vyhovuje plesniam a baktériám, ktoré tu majú ideálne podmienky na šírenie.
Výhody sanácie muriva
Sanáciou muriva docielite nielen okamžitého odstránenia poškodených vlhkých miest, ale aj zamedzíte ďalšej tvorbe plesní a baktérií. Logicky potom znížite riziko zdravotných problémov s dýchacími cestami.
Oprava muriva prispeje tiež k predĺženiu životnosti konštrukcie domu. Zamedzíte ďalšiemu rozpadu múrov a opadávaniu omietok. Bude to mať koniec koncov pozitívny vplyv aj na interiéry vašej domácnosti, kedy nebude toľko trpieť nábytok a ďalšie vybavenie.
Sanácia muriva prináša aj ekonomické výhody. Nielenže už po oprave nemusíte neustále nahadzovať novú omietku, dôjde tiež k zlepšeniu izolačných vlastností muriva. Vďaka tomu sa znížia náklady na vykurovanie objektu.
Postupy sanácie vlhkého muriva podrezaním pílou
Na podrezania muriva, ktoré je jedným z najúčinnejších riešení v prípade, ak ide o tehlový dom, sa dajú použiť 2 typy píl – reťazové a lanové. Postup práe je nasledujúci:
Podrezávanie muriva reťazovou pílou
Na začiatku odstráňte omietku a murivo v rovine rezu, a to v pravidelných škárach až na vápennú maltu. Omietku otlčte obyčajným kladivom. Podklad následne upravte tak, aby bol rovný a stroj do neho mohol ľahko zájsť.
Múr prerežte do dĺžky asi 1 metra a škáru vyčistite. Do vzniknutej drážky potom vložte izolačnú fóliu.
Do muriva následne zaistite plastovými klinmi a potom pokračujte v prerezávaní. Jednotlivé izolačné dosky sa musia vzájomne prekrývať. Ako náhle je izolovanie hotové, vyplňte vzniknuté škáry cementovou zmesou.
Čo je potreba na sanáciu muriva?
- Reťazová píla
- Izolačný materiál – fólia
- Plastové kliny
- Cementová zmes
- Kladivo
Podrezávanie muriva lanovou pílou
Druhou možnosťou je využitie diamantovej lanovej píly. S ňou je možné rezať múry nielen z tehál, ale napríklad aj z kameňa či betónu.
Princíp je v podstate rovnaký ako v prípade použitia reťazovej píly.
Rozdiel spočíva v tom, že rezy tu môžete vykonávať rôznymi smermi – zvisle, šikmo a aj vodorovne.
Čo je potrebné ak chcete opraviť vlhké steny domu?
- Lanová píla
- Izolačný materiál – fólia
- Plastové kliny
- Cementová zmes
- Kladivo
V okamihu, keď dokončíte izoláciu muriva, je vhodné vykonať ešte odstránenie starej omietky a múr nechať chvíľu bez nej tak, aby došlo k postupnému uvoľneniu nahromadenej vlhkosti.
Následne je potrebné vykonať aplikáciu sanačnej omietky, ktorá pomôže „vytiahnuť“ z muriva všetku zvyšnú vlhkosť a zároveň zabráni jej ďalšiemu prenikaniu do steny.
Ako dlho sanácia vlhkého muriva potrvá?
Doba sanácie muriva je závislá na tom, ako veľkú časť objektu týmto spôsobom budete rekonštruovať.
Vzhľadom k tomu, že je vhodné nechať múr po podrezaní a odstránení vlhkej omietky chvíľku vydýchať, dá sa všeobecne povedať, že práca zaberie rozhodne dlhšie ako 1 deň. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť špinavú stenu.
Aké budú náklady na opravu vlhkých stien domu?
Ak si na sanačné práce netrúfate sami, potom vedzte, že si odborné firmy berú cca 80 Eur za meter štvorcový pôdorysnej plochy múru.
Ak sa pustíte do opravy muriva sami, potom je najnákladnejšou položkou obstaranie píly.
Nová reťazová píla sa dá zaobstarať od cca 150 eur a vyššie, menšie stroje možno kúpiť aj lacnejšie, odporúčal by som však staviť hlavne skôr na kvalitu prístroja.