Domácnosť

Samolepky na stenu: Postup lepenia

samolepky na stenuSamolepky na stenu sú v posledných rokoch doslova hitom. Ich veľkou prednosťou je nenáročná inštalácia, zvládne ju naozaj každý. Postup lepenia má ale svoj pevne stanovený postup. Ten je potrebný dodržať, aby nálepky na steny vydržali dlho a mali požadovaný vzhľad. Ako lepiť samolepky na stenu?

V článku sa dozviete:

 • Čo sú samolepky na stenu
 • Postup lepenia
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Čo sú to samolepky na stenu?

postup lepenia na stenuIde o doplnok do interiéru bytov, kancelárií či iných priestorov, ktorý do istej miery nahrádza tradičné tapety. Vhodne zvolená samolepka dokáže obohatiť a skrášliť miestnosť.

V súčasnej dobe sa samolepky na steny vyrábajú predovšetkým z vinylu. Na vnútornej strane, ktorá je následne pritlačená k múru, je špeciálne lepidlo, ktoré dokáže perfektne spojiť materiál so stenou.

Samolepky sa dajú dnes kúpiť vo veľkých množstvách grafických spracovaní, od abstrakciu až po fotografie. Možno ich zakúpiť v mnohých veľkostiach.

Vždy je nutné ich aplikovať v interiéri, kde sú stále podmienky a nie je tu vlhkosť. V prípade, že by ste ich aplikovali na stenu zvonku domu, potom by vydržali len niekoľko dní, potom by došlo k ich odtrhnutiu od steny, prípadne zničeniu vplyvom klimatických podmienok.

Postup lepenia samolepiek na stenu

Rozbalenie

Po nákupe samolepku najprv rozbaľte a rozviňte na zem alebo stôl, v každom prípade na rovný povrch tak, aby nedochádzalo k jej vlneniu a dosiahla behom chvíľky takú teplotu, aká je v miestnosti, v ktorej ju budete inštalovať.

Príprava podkladu

Pred aplikáciou je dôležité si dobre pripraviť stenu, na ktorú budete samolepku lepiť. Určite je vhodné ju zbaviť všetkých nečistôt, použite k tomu napríklad vysávač alebo metlu. Stena by tiež mala byť rovná, aby sa samolepka nevlnila.

Drobné nerovnosti ľahko odstránite pomocou obyčajného brúsneho papiera. Po jeho použití stenu opäť očistite. Okrem vysávača možno použiť tiež napríklad aj navlhčenú handričku, ktorá do seba vsaje prachové častice a nečistoty.

Čo by sa stalo, ak by ste stenu neočistili? Lepidlo by sa nenaviazalo tak dobre na stenu a samolepka by sa ďaleko rýchlejšie odlepila.

Vymeranie priestoru

Samolepku je potreba nalepiť hneď na prvýkrát. Preto je vhodné si dôkladne namerať miesto, kam ju dáte, aby nebola nakrivo, prípadne v inom priestore, ako ste pôvodne chceli.

Miesto zameriate jednoducho tak, že na stenu priložíte samolepku, avšak vo chvíli, keď ešte nie je odtrhnutá ochrana lepidla. Ideálne je, ak ju tu zafixujete napríklad pomocou maliarskej pásky.

V prípade, že sa chystáte lepiť veľkú samolepku, napríklad aj na celú stenu, potom je možné ju nastrihať. Lepenie celého veľkého kusu by totiž bolo príliš namáhavé a zložité.

Lepenie

ako lepiť samolepkyAk máte samolepku pripevnenú pomocou pásky na stene, začnite pomaly odhora strhávať spodný podkladový materiál. Pod ním sa nachádza lepidlo.

Je dôležité, aby pri lepení nevznikali pod samolepkou vzduchové bubliny.

Na ich odstránenie používajte napríklad suchú hubku, ktorou vždy nalepené miesto prejdete a tým bubliny vytlačíte. Vždy smerom od stredu ku kraju.

Čo je potrebné ak chcete lepiť samolepky na stenu?

 • Samolepka na stenu
 • Rovný podklad – zem, stôl
 • Maliarska páska
 • Vysávač
 • Vlhká handrička
 • Brúsny papier na úpravu povrchu múru
 • Suchá špongia alebo handrička

Ako dlho to potrvá?

Menšiu samolepku na stenu dokážete nalepiť počas desiatich až dvadsiatich minút. Dôležité je myslieť na jej správne umiestnenie a dbať tiež na to, aby sa pod ňou pri lepení netvorili vzduchové bubliny.

Aké budú náklady?

Samolepky na stenu je možné kúpiť v celkom širokom cenovom spektre. Najlacnejšie stoja okolo 3 €, kvalitnejšie a s väčšími rozmermi potom obvykle stojí 20 – 40 €.

Aké sú vaše skúsenosti so samolepkami na stenu? Podeľte sa o ne s v komentári.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button