Domácnosť

Ako zrekonštruovať kúpeľňu v panelákovom byte?

zrekonštruujte si kúpeľňu samyAk si chceme zrekonštruovať kúpeľňu v panelákovom byte, mali by sme si dopredu rozmyslieť, či využijeme služieb firiem, ktoré sa rekonštrukciou kúpeľní zaoberajú, či si poradíme svojpomocne. V druhom prípade počítajme s tým, že budeme musieť rekonštrukciou kúpeľne venovať veľa času a úsilia. Zrekonštruovať kúpeľňu v panelákovom byte potrvá zhruba 10 dní.

Čo je potrebné ak chcete zrekonštruovať kúpeľňu v panelákovom byte:

Investícia do rekonštrukcie kúpelne

Najskôr by sme si mali ujasniť, koľko chceme do rekonštrukcie kúpeľne investovať peňazí a čo si môžeme dovoliť.

Zrekonštruovať kúpeľňu starého panelákového bytu nás vyjde zhruba na pár stoviek eur, čo sú určite pre každého z nás nemalé peniaze. Architekt si naúčtuje zhruba 10% za návrh.

Priestor v kúpeľni

ako zrekonštruovať kúpeľňu

V panelákovom byte máme zvyčajne k dispozícii veľmi malý priestor pre kúpeľňu. Obvykle keď chceme zrekonštruovať kúpeľňu chceme ju aj zväčšiť, pouvažujeme teda nad tým, že uprednostníme vaňu, alebo dáme prednosť sprche.

Sprchovací kút je z hľadiska priestoru úspornejší. Mnohé domácnosti volia pri rekonštrukcií kúpeľne v panelákovom byte variant, že kúpeľňu spoja s toaletou. Domácnosti tým získali viac priestoru a komfortu, ktorého je v panelákovom byte obvykle pomenej.

Pri rozmiestňovaní vane či sprchovacieho kúta myslite na priestor pre práčku. Na to sa často zabúda, práčka tak zaplní miesto, ktoré ste chceli zužitkovať iným spôsobom.

Stavebný úrad

Ak máte ujasnené, čo od novej kúpeľne očakávate, potom zamierte na stavebný úrad. Tam ohlásite stavbu alebo získate stavebné povolenie. Budete potrebovať aj statický posudok.

Informujte majiteľa domu či nájomcu bytu o chystanej rekonštrukcii. Majte pripravený projekt.

Výber vybavenia

malá zrekonštruovaná kúpeľňaVyberte obklady, dlažbu, sanitárnu keramiku a vybavenie kúpeľne .. Vyberajte preverené značky, ktoré spĺňajú normy.

Na intrenete nájdeme viacero e-shopov, kde vám pomôžu s individuálnym výberom. Súčasťou rekonštrukcie kúpeľne v panelákovom byte môže byť aj výmena okien.

Preto sa informujte, či sa vlastník domu nechystá vymeniť okná v celom paneláku.

Štát poskytuje na nové plastové okná a zateplenie domu dotácie. Prečítajte si aj článok ako správne umývať okná.

Sadrokartón a elektroinštalácia v kúpeľni

Vo väčšine panelákových bytov nájdeme umakartové bytové jadrá. Tie pri rekonštrukcií vymeníme za murované. K tomu obvykle používame sadrokartónové tvárnice.

Celý priestor kúpeľne tak môžeme zmeniť a miesto v kúpeľni môžeme získať na úkor spomínanej toalety alebo predsiene. Obvykle meníme aj nevyhovujúcu elektroinštaláciu.

Nezabudnite na dvere

Obvykle umiestňujeme aj nové dvere. Preto pri rekonštrukcii myslíme aj na výmenu zárubní. V predajni vyberáme dvere, ktoré sú určené do kúpeľne.

Zistite si podmienky, niektoré dvere do kúpeľne musia mať podľa nových štandardov v spodnej časti otvory.

Obkladanie kúpeľne

Na pokladanie dlažby sa odporúča najať si kvalifikovaných pracovníkov. Vyberáme takích, ktorí nie sú podozrivo lacní a ani naopak príliš drahí.

Ich prácu je potrebné pravidelne kontrolovať, preto si radšej na obdobie počas rekonštrukcie neberieme dovolenku. Pracovník firmy si za obloženie jedného metra štvorcového účtuje zhruba 8 eur.

Varovanie

Pri umiestňovaní sanitárnej keramiky a všetkého kúpeľňového vybavenia vykonávame kontrolu funkčnosti.

V prípade, že najatí pracovníci odviedli nekvalitnú prácu, reklamujte to. Nezaplaťte do tej doby, kým nebudú nedostatky odstránené.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button