Ako cestovať s dieťaťom do zahraničia?
Cestovať s dieťaťom do zahraničia nie je žiadna sranda. Cestovanie je náročné, ako pre dieťa, tak aj pre vás, navyše sa nezaobídete bez celej rady potrebných a praktických vecí a dokladov. Viete, ako cestovať s malým dieťaťom do zahraničia, aby cesta prebehla pokiaľ možno hladko a bez problémov?
Čo je potrebné, keď chceme cestovať s dieťaťom do zahraničia?
- pas
- víza
- dvd
- hračky
- taška
- batoh
- deka
- vankúš
- plyšák
- hygienické potreby
- pitie
- lieky
- kinedryl
Cestovať s dieťaťom zahŕňa hlavne papiere
V prvom rade je potrebné mať všetky potrebné doklady. Od júla 2012 je potrebné, aby každé dieťa malo svoj vlastný pas a to aj vtedy, že sa jedná o malé bábätko.
Nie je to vôbec žiadna zbytočnosť, tento zákon bol vytvorený pre väčšiu ochranu vašich detí. Vedľa biometrických pasov nezabudnite vziať so sebou preukaz poistenca platný v EÚ, ak chcete cestovať s dieťaťom ďalej, tak by dieťa malo byť aj riadne pripoistenia. Podľa krajiny, kam cestujete, by dieťa malo mať tiež aj vízum.
Ako cestovať s deťmi bezpečne? Celá rada z vás sa rok čo rok vydáva k moru do Chorvátska a to vlastnou dopravou.
To je však z mnohých hľadísk náročné a stresujúce. Rozhodne cestujte s kvalitnou autosedačkou, ktorú dobre pripevnite.
Deťom vezmite dostatok aktivít, aby pre nich cestovanie nebolo tak nudné, stresujúce a vysiľujúce. Zabaľte do tašky rôzne hračky, videá, hry, maľovanky, pastelky …
Určite vopred isté pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať. Porozprávajte sa s deťmi, čo ich bude čakať, ako pri ceste autom, tak aj lietadlom.
Pri cestovaní s autom máte výhodu, že môžete s deťmi zastaviť a urobiť si prestávku, kedy chcete.
Pamätajte si však, že to, čo by ste bez detí zvládli za sedem hodín, tak s deťmi vám cesta potrvá cca 10 hodín. Ideálne je cestovať v noci.
Má to bezpochyby viacero výhod, pretože deti najlepšie znášajú cestu, keď je najlepší vzduch a sú prázdne vozovky. Veľkou výhodou je tiež to, že sa na miesto dostanete ráno, čím si budete môcť veľmi skoro ráno užiť mora.
Ako však cestovať s dieťaťom v lietadle?
Cestovanie lietadlom má výhodu v rýchlej preprave. Deti do dvoch rokov navyše nemusia mať žiadnu letenku, ale pozor, nemajú tiež nárok na sedadlo a batožinu.
Väčšie deti informujte, čo ich na letisku čaká. Vysvetlite dieťaťu, ako sa má na letisku a v lietadle správať.
Obvykle máte prednosť nastúpiť na palubu pred tými bez detí. Ak je let dlhší, nezabudnite so sebou zobrať aj hračky, DVD prehrávač či hudobné prehrávače, skrátka sa pripraviť na let lietadlom. Vezmite so sebou aj nejaké tie veci na prezlečenie. Veď to poznáte, deti sa veľmi ľahko zašpinia, a preto mať so sebou náhradné oblečenie sa určite oplatí.
Ak vaše dieťa má problém s cestovaním, nezabudnite na Kinedryl. Ak má dieťa nejaké zdravotné problémy, majte so sebou aj lieky.
Nechajte dieťa, aby si na cestu zbalilo svoj vlastný batoh, do ktorého si dá to, čo by so sebou na dovolenke malo rado.
Batoh by ale nemal byť príliš veľký a je nutné dieťa upozorniť, že si ho ponesie sám, takže musí byť aj primerane ťažký. Batoh potom dieťaťu prípadne skontrolujte, pribaľte mu do neho papierové vreckovky a igelitové vrecko pre prípad núdze.
Nechajte dieťa, aby si na cestu vybralo nejaké hračky či hry. 10 položiek by malo byť dostatočných na 4 hodiny cesty.
Môžu to byť rôzne hračky, pre batoľatá – doskové knihy, hrkálky, hryzátka a podobne, väčšie deti si môžu vziať knihy, papier, pastelky, plyšáky, atď. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť do lietadla.
Čo so sebou vziať ako chcete cestovať s dieťaťom v aute?
Ak cestujete autom napríklad do Bulharska, oplatí sa malému dieťaťu pre väčšie pohodlie vziať jeho obľúbený vankúš alebo deku. Pri cestovaní s deťmi, je vždy potrebné mať so sebou dostatok fliaš s vodou. Uistite sa, že vaše dieťa pije pravidelne, aspoň raz za dve hodiny.
Vždy oceníte mať po ruke vlhčené detské obrúsky, s ktorými môžete dieťaťu utrieť ruky či ústa. Oblečte svoje deti do jasných viditeľných farieb, to pre prípad, kedy by sa vám, nedajbože, stratilo. Tak ho máte väčšiu šancu uvidieť.
Predškolské deti by si mali pamätať svoje meno, adresu a telefón, v prípade, že sa stratia. Zabaľte deťom nejaké občerstvenie, ale pozor na cukor, ten podnecuje hyper-aktivitu, tak aby vám potom neprerástli cez hlavu. Dobré je ovocie a sušienky.