Úvod / Voľný čas a hobby / Ako fotiť krajinu?

Ako fotiť krajinu?

ako správne fotiť krajinu a horyPrídete ku známemu domov a ten má na stenách povešané strhujúce zábery vrcholkov hôr. A keď sa ho spýtate, akým fotoaparátom získal tak úchvatné zábery, prekvapí vás odpoveď, že obyčajným foťákom. Ako je to možné a je vôbec nutné kupovať si drahú techniku, aby som také fotografie spravil aj ja? Aj keď technika a použité príslušenstvo hrajú veľkú úlohu, kľúčová je totiž vaša schopnosť vedieť s takou technikou pracovať. Ukážeme si, ako na to, ako správne fotiť krajinu.

Kde fotiť krajinu?


Krajinná fotografia má mnoho podôb. Môže to byť východ či západ slnka, zachytenie blesku, tečúcich vôd či proste pohľad na pole so stohmi slamy.

Každá takáto snímka už vyžaduje oveľa viac než len nastaviť automatický režim na fotoaparáte, a preto sa oplatí vedieť, ako fotoaparát funguje a aký záber možno jeho nastavením získať. K tomu vám poslúžia iné články na akoapreco.com, v ktorých sa touto problematikou pre začiatočníkov fotografov bližšie zaoberáme.

Voľba vhodného motívu je pre dobrú fotografiu prioritou. Môžeme nafotiť stovky fotografií z nášho výletu po horách, ale nakoniec ani jedna fotografia nemusí osloviť. Na svojej ceste iste stretneme veľa zákutí, ktorá nás zaujmú.

Ako fotiť krajinu a výsledná snímka

Pri vyfotení môžeme zistiť, že z fotografie nemáme také pocity ako pri pozeraní bežným okom, prípadne že snímka nezachytáva atmosféru, ktorá v mieste panuje (napríklad hmla v údolí). Správny fotograf sa nevzdáva, len praxou môže získať fotografiu, s ktorou bude spokojný. Začiatočníkom odporúčam pri fotení vziať so sebou zápisník, do ktorého si budú zaznamenávať nastavenia svojho fotoaparátu a ďalšie údaje. Z jedného miesta vyfoťme pokojne veľa snímok, každú ale s iným nastavením. Tak sa naučíme pochopiť, ako fotoaparát ovládať a aká situácia vyžaduje tie či iné nastavenia.

Fotenie východu a západu slnka

ako fotiť hmlu, východ, západ slnka a moreZačnime východom a západom slnka. Tu hrá veľkú úlohu čas, lebo najlepšie zábery získame tak päť minút pred východom či západom slnka. Je to krátky okamih, kedy sme schopní získať pekné obrázky. Ak disponujeme polovičnými ND filtrami, neváhame ich použiť. Postavíme sa na miesto s približne rovnakou výškou obzoru. Dôležité teda sú správny čas a správne miesto. Pri expozícii viacero fotografov pracuje s histogramom, pri západe slnka manuálne predlžujú čas uzávierky a zmenšujú clonu, pretože svetla ubúda.

Fotenie prírodných atrakcií


ako fotiť vodopád a tečúcu voduV ďalšom kroku si vyskúšame fotenie vodopádov, riek, proste tečúcej vody.

Tu platí pravidlo, že čím dlhšou otvorenou závierkou (s dlhším expozičným časom) dosiahneme to, že sa voda zdá byť “hustejšia”, fotografia je dynamická. Naproti tomu kratším časom môžeme dosiahnuť zmrazenie vody, dokážeme tak zachytiť aj kvapky vody. Časy 1/250 a kratšie, vám obraz zmrazia. Pre fotografie s dlhším expozičným časom odporúčam použiť statív.

Fotenie krajiny a vrcholkov hôr

Fotenie vrcholkov hôr je veľmi závislé na meteorologických podmienkach. Za plného slnka sa na fotografií ukážu ostré tiene, preto fotíme najmä v skorých ranných či popoludňajších až večerných hodinách. Nezabudnime pracovať s polarizačným filtrom, ktorý nám pekne vykreslí a zmodrie oblohu.

V krajine tiež sledujeme línie. O tom pojednáva článok na našej stránke o kompozícií fotografie.

Ako fotiť krajinu?
5 (99.33%) 30 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako zariadiť dielnu

Ako na zariadenie dielne?

Zariadenie dielne môžete urobiť v akomkoľvek prostredí, chce to len vyriešiť odhlučnenie, ak by ste …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *