Úvod / Voľný čas a hobby / Ako fotiť akty?

Ako fotiť akty?

ako fotiť aktyFotenie aktov patrí k vrcholom fotografického umenia. Nemusíte pritom byť profesionálnym fotografom, aby ste si také fotografie mohli zaobstarať. Je možné, že vás požiada vaša priateľka či priateľ, aby ste akty odfotili. Ako teda postupovať, aby fotenie bolo úspešné a aby ste vy aj model či modelka boli spokojní? Ako fotiť akty?

Čo potrebujete ak chcete fotiť akty


Ak máme k dispozícii spoľahlivý fotoaparát a model, ktorý je ochotný s nami spolupracovať, potom potrebujeme vyriešiť len prostredie, v ktorom akty nafotíme.

Vhodné prostredie na akty

ako fotiť portrét v prírode a pri moriFotenie aktov v miestnosti obvykle vyžaduje dve veci. Tou prvou je vyprataný priestor, aby sa na snímky nedostali nechcené predmety z domácnosti, tou druhou je vhodné svetlo. Ak sa dohodneme na fotení aktov vonku, potom budeme potrebovať také miesto, kde sa nemusíme obávať o to, že by nás rušili nechcení návštevníci.

Aj keď skaly alebo prírodné kúpalisko budú pre nás atraktívnym prostredím, počítajte s tým, že sa na týchto obľúbených miestach môžu objaviť turisti. Fotenie aktov sa stane takmer nerealizovateľnou záležitosťou, ak sa nechceme o akciu podieľať so všadeprítomným pohľadom.

Kde nájsť ľudí na fotenie

Ak model nemáme, oslovíme svojich známych, ktorí by boli ochotní do toho ísť s nami a chceli by nafotiť nejaké akty. Modely a modelky možno nájsť aj na internete cez špecializované weby, to ale už vyžaduje ukázať vaše portfólio.

Dohoda pred fotením

ako sa stať modelkouS modelom sa vopred dohodnite, ako budete s nasnímanými fotografiami nakladať. Odporúčam uzavrieť zmluvu, v ktorej požiadavky jasne definujete, jedná sa o licenčnú zmluvu k autorskému dielu.

Sadnite si s modelom a predstavte mu svoju predstavu, ako bude fotenie prebiehať a čo bude potrebné. Je tu veľký priestor pre improvizáciu, ale nemožno sa spoliehať iba na ňu.

Doplnky pri fotení


Šperky, prstene, korálky – to sú veci, ktoré môžete použiť pri fotení zámerne, pretože nafotené akty dokážu takéto doplnky veľmi pekne zvýrazniť, častejšie sa ale stáva, že sa budete snažiť fotiť model tak, ako ho stvorila príroda. Preto model na to upozornite. Modriny alebo unavené oči modelu určite na  fotografii ku kráse nepridajú. Pre prípadné zakrytie nezabudnite na make-up, zrkadielko pod.

fotenie modelkyPokiaľ bude model súhlasiť, spolupracujte pri fotení s niekým, kto bude model priebežne upravovať aby nafotené akty boli naozaj dokonalé. Samozrejme tu je možnosť následnej úpravy fotografií v počítači, platí ale pravidlo, že maximum zo snímky musíme získať už pri samotnom fotení.

Pozrieme sa, čo by nám mohlo pri fotení prekážať, či už sa to týka fotenia aktov v byte alebo fotenia v exteriéroch.

Z akej vzdialenosti akty fotiť

Fotíme najmä s kratšou ohniskovou vzdialenosťou, podľa toho si nastavíme fotoaparát. So základným nastavením fotoaparátu vám pomôžu ďalšie články na našom webe akoapreco.com, ktoré sa touto problematikou zaoberajú.

Môžeme fotiť s automatickým režimom, manuálny režim vám ale umožní získať zaujímavé zábery, ktoré by ste s automatom neurobili. Niektoré fotoaparáty disponujú špeciálnymi režimami na fotenie portrétov, neváhajte ich vyskúšať.

Tipy


Je dobré mať pripravený župan pre váš model.

Svojho modelu sa priebežne pýtajte, či mu nie je zima, či sa cíti dobre a pod. Buďte maximálne ohľaduplný k jeho potrebám.

Je možné, že na začiatku fotenia bude váš model nervózny a bude sa hanbiť. Zvyčajne to chce len čas, nijako na neho nenaliehajte. Pre prirodzené pózy potrebujete, aby sa model cítil dobre a nechal sa fotiť v dobrej atmosfére.

Odporúčam si urobiť malé skice póz, ktoré by ste chceli odfotiť.

V exteriéri nefoťte akty za plného slnka, prípadne použijeme odrazovú plochu. Najlepšie sa fotí večer za mäkšieho svetla.

Upozornenie

Aby mohol model fotiť akty musí byť starší ako 18 rokov, aby sme neporušovali zákony. Ak je model mladší, potrebujeme súhlas zákonného zástupcu.

Ako fotiť akty?
5 (99.43%) 35 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

vetvičky na stole

Ako na vianočné stolovanie – aranžmán stola

Vianoce sú synonymom ľudskej blízkosti aj súznenia, radosťou detí a špecifickou zimnou krásou a náladou. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *