Úvod / Voľný čas a hobby / Ako fotiť ohňostroj?

Ako fotiť ohňostroj?

ako fotiť ohňostrojČi už máte obyčajný fotoaparát alebo digitálnu zrkadlovku, odfotiť si novoročný ohňostroj možno prakticky veľmi jednoducho. Stačí dodržať pár zásad. Pri fotení ohňostroja je takmer nutnosťou statív. Budeme tiež zápasiť s nedostatkom času a nedostatkom svetla. Príprave na fotenie ohňostroja preto venujeme dostatočný priestor.

Čo budete potrebovať ak chcete fotiť ohňostroj:


  • fotoaparát, ktorý umožňuje manuálne nastavenie
  • statív
  • čiernu štvrtku papiera
  • klobúk

Čo robiť pred fotením

ako fotiť novoročný ohňostrojNajprv si nájdeme vhodné stanovište, z ktorého fotenie uskutočníme. Pamätajme na to, že fotenie na statíve uprostred davu ľudí nemusí skončiť dobre. Nedostatok priestoru, zhodenie statívu alebo postriekanie drahého fotoaparátu šampanským – to sú riziká, s ktorými vopred počítame.

Fotoaparát si pripravíme s dostatočnou časovou rezervou pred začatím ohňostroja. Najväčšou chybou je, ak nie ste pripravení a tie najzaujímavejšie okamihy ohňostroja, ktoré sú veľmi krátke, nestihnete zachytiť.

Nastavíme si fotoaparát

Zaostríte ho na nekonečno, nastavíme nízku citlivosť a dlhú dobu uzávierky. Niektoré fotoaparáty disponujú funkciou “ohňostroj”, ostrenie na nekonečno býva naznačené ležatou osmičkou. Citlivosť ISO nastavíme na čo najnižšiu, pokiaľ možno 100 ISO alebo 50 ISO. Tým zamedzíme zrnitosti fotografie. Blesk vypneme.

správna manipulácia s fotoaparátom a jeho čistenieAk používate výmenné objektívy, využite objektív s čo najnižšou ohniskovou vzdialenosťou, ideálne 28-35 mm, samozrejme v rámci možností vášho príslušenstva.

Exponujeme podľa situácie. Zvyčajne od jednej sekundy až po minútu či dve tri sekundy. Záleží samozrejme na charakteristike ohňostroja. Podľa mojich skúseností obvykle čas predlžujeme v priebehu celého fotenia. Hlavné je, aby sme zachytili na snímke celý ohňostroj, neskôr potom na počítači môžeme vykonať orez snímky.

Tipy ako fotiť ohňostroj


Výmena objektívu a nastavovanie fotoaparátu v tme je problém, s ktorým si poradíme ľahko. Proste si všetko potrebné pripravíme vopred.

Intervaly medzi jednotlivými raketami kryjeme pred objektívom čiernou štvrtkou papiera, aby nedošlo k preexponovaniu snímky.

fotenie ohňostrojaViacero fotografov vyráža fotiť v dvojici. Povedzte svojmu známemu, aby šiel s vami a mohol zabrániť tomu, aby niekto nezakopol o nohu vášho statívu.

Upozornenie

Počítajte tiež s prípadným chvením statívu. To môže byť spôsobené manipuláciou s fotoaparátom – najmä pri stláčaní spúšte.

Pozrite si aj články ako fotiť:

Ako fotiť ohňostroj?
5 (99.26%) 27 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

vetvičky na stole

Ako na vianočné stolovanie – aranžmán stola

Vianoce sú synonymom ľudskej blízkosti aj súznenia, radosťou detí a špecifickou zimnou krásou a náladou. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *