Úvod / Voľný čas a hobby / Ako renovovať maľované sklo?

Ako renovovať maľované sklo?

malovanie sklaMaľované sklo je stará sklárska technika, ktorá prešla dlhým vývojom. Jednoducho povedané, ide o určité zlúčeniny prvkov, ktoré sa teplom spoja s podkladom. Potrebnú teplotu ale nikdy v podmienkach bytu nedocielite, takže sa napokon musí sklo opraviť iným spôsobom. Maľované sklo sa opravuje, keď farba nejakým spôsobom zmizne, avšak to je málo častý prípad, väčšinou farbíme sklo pri renováciách, kedy je potrebné sklo doplniť.


Maľované sklo – čo je potrebné na opravu:

  • farby
  • riedidlá
  • štetce
  • keramická doštička
  • handrička
  • nôž
  • chrómové leštidlo

Postup renovácie maľovaného skla krok po kroku

Techniky opráv skla sú podobné ako opravy malieb na porceláne. Farby na maľované sklo sú väčšinou transparentné, ale ak potrebujeme farbu nepriehľadnú, použijeme akrylové farby.

Pri maľovaní skla používame bežné maliarske štetce. Na miešanie farieb sa väčšinou používa keramická dlaždica alebo miska z alobalu. A pri práci nesmieme zabudnúť na kúsok handričky, ktorá nepúšťa vlákna, a tiež na riedidlo pre prípadné opravy.

malovanie na skloFarbu vždy miešame v malom množstve. Opatrne ju nanesieme štetcom na sklenený objekt a zrovnáme farebnosť s originálom. Tu je výhoda, že stále môžeme farbu stierať, keď sa nám pokus nebude páčiť. Keď sme spokojní, začneme konečne s maľovaním. Ak budeme kopírovať nejakú dekoráciu, kvetiny a pod., bude nám asi trochu robiť problém techniky ťahu štetcom, pretože maliari skla ju majú inú, než sme zvyknutí my zo školy.

S maľovaním skla si dáme čas, ak niečo premaľujeme za okraj, môžeme miesta zotrieť pomocou kokteilovej slamky namočenej v riedidle. Dokončené dielo umiestnime na uschnutie do vodorovnej polohy a chránime hlavne pred prachom.

Oprav prasklín

Ak chceme opraviť v skle malé praskliny, máme niekoľko možností. Keď je sklo číre, čiastočne sa praskliny dajú zamaskovať anaeróbnym lepidlom. Musíme ho ale naniesť na obe strany pozdĺž prasklín. Lepidlo nafúkame do praskliny medzi sklo a ešte pred stuhnutím pretŕčajúce lepidlo utrieme acetónom.

Ak chýbajú väčšie kusy skla, jedinou opravou je výmena, ale malé dierky alebo obité kúsky možno tiež vyplniť anaeróbnym lepidlom. Robí sa to tak, že zo spodnej strany nalepíme izolačnú lepiacu pásku a na ňu nanesieme lepidlo. Lepidlo tuhne asi 24 hodín. Po zatvrdnutí ho porovnáme s povrchom skla rúčkou noža položenou na predmet naplocho, ostrím od seba. Prebytočné lepidlo zoškrábte a naleštíte predmet chrómovou leštidlom.

Dokončenie

sklo malovaneNa záver niekoľko rád k oprave vitráží. Tu sú kúsky skla zasadené do olova. Keď bude nejaké sklo chýbať, alebo bude poškodené, musíme ho vybrať. Plochou rúčkou noža začneme ohýbať olovo nad sklom, až sa nám ho podarí vybrať. Prázdne miesto prenesieme na papier, vystrihneme a urobíme šablónu. Pokiaľ má kus rovné okraje, môžeme sa pokúsiť sklo vyrezať sami, ale ak je to tvar zložitý, zverme to do rúk odborníka, ten si s tým určite poradí.

Ak je to možné, použijeme farebné sklo, inak ho môžeme podľa predchádzajúcich bodov nafarbiť podľa potreby.

Rám okolo skla


Olovený rámček okolo skla upravíme plochými klieštikmi tak, aby sme nové sklo mohli zasadiť. Keď sa nám to podarí, okraje oloveného rámčeka ohneme späť. Je potrebné to robiť na podloženom skle, aby sa plocha nerozpadla celá a aby sme my mohli použiť trochu sily. Nakoniec vyhladíme olovo po celom obvode, aby bolo podobné stavu pred opravou.


Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť gaštanový veniec

Ako vyrobiť dekoračný gaštanový veniec?

Návod ako si vyrobiť dekoračný gaštanový veniec. Ak ste si nazbierali gaštany a už vás …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.