Ako učiť deti chápať okolitý svet?

ako jednoducho učiť deti chápať okolitý svetDieťa, tak ako dospelí, je spoločenský typ a väčšinou mu nevyhovuje samota. To je len všeobecne povedané. Všetko je špecifické a individuálne. Samozrejme, že existujú deti samotárske, ale to neznamená, že nepotrebujú spoločnosť vôbec. Okolie (to je mimo rodinu alebo inú výchovnú inštitúciu) ovplyvňuje charakter a postoje dieťaťa k životu. Ako učiť deti chápať okolitý svet?

Deti a chápanie okolitého sveta


Okolité prostredie mimo rodiny formuje morálne vlastnosti a charakter dieťaťa. Vplyvom okolia  sa dieťa cielene alebo spontánne učí zručnostiam, ktoré sú pre život nevyhnutné a ktoré sú primerane náročné vzhľadom k jeho veku.


Príroda a zvieratká

Chodievajte s deťmi na prechádzky, pokiaľ je to možné, tak do prírody. Pozorujte zmeny v prírode v rôznych ročných obdobiach, rozprávajte sa o tom, čo napríklad len náhodne vidíte, aj keď je to zdanlivo málo podnetná vec. Napríklad len chrobáčik, ktorý lezie po zemi, dážďovka, veverička na strome, psík alebo mačička vo svojom prirodzenom prejave. Možno to sú úplne známe podnety, ale dieťa sa dozvie ešte niečo iné, alebo vás samo prekvapí, čo ste ešte nevedeli. Deti dokážu chápať okolitý svet pomerne rýchlo.

prechádzky s detmi do prírodyJe to všetko o nových poznatkoch, zážitkoch viac či menej emotívnych a komunikácii. Tá je dôležitá. Dieťa si zdokonaľuje vyjadrovanie a rozvíja jazykové predpoklady.

Ľudia a okolie

Štýl života, ku ktorému patrí zabezpečovanie základných životných potrieb, dieťa prijíma ako samozrejmosť. Ale naučí sa spoznávať a získavať základné elementárne návyky tohto štýlu. Komunita, v ktorej dieťa žije, v ktorej sa pohybuje, by mala zabezpečovať istotu a zázemie.

chápanie okolitého sveta deťmi a vzdelávanieBerte dieťa na nákupy a vôbec sa neobávajte toho, či ho to baví alebo nebaví. Učí sa tým sebaovládaniu a potrebe prispôsobovať sa. Spoznáva nové predmety, zaujímavé veci, ktoré rozvíjajú všeobecné poznatky.

Tu vždy platí samozrejme zásada primeranosti. Nebudeme dieťa kritizovať a trestať za to, že nevydržalo v pokoji pol hodiny pri našom výbere kabátu alebo bundy.

Svet techniky


Dnešná doba je úzko spätá s technikou, ktorá uľahčuje a obohacuje život. Je zároveň sebarealizáciou človeka a nevyhne sa ani deťom. Stretávajú sa s počítačom, ktorý je snáď v každej rodine. Veľakrát dieťa päť alebo šesťročné vie ovládať túto špeciálnu technikou lepšie, než niektorý dospelý.

Je na vás, na rodičoch, kde vidíte hranicu primeranosti, aký čas má dieťa pri počítači tráviť. Sú tam rôzne zábavné hry (musia byť vhodné a úmerné veku), ktoré prispievajú k rozšíreniu všeobecných znalostí o prírode, o živote a práci ľudí a rôznych situačných momentov, ktoré s životom súvisia.

Pozrite si aj článok ako utíšiť plačúce bábätko.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Prípravky na dezinfekciu rúk. Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.

Mohlo by vás zaujímať

Ako na bezpečné a pohodlné kúpanie bábätka?

Máte doma bábätko a čaká vás prvé kúpanie? Mnoho čerstvých rodičov sa tohto úkonu bojí …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.