8 rád, ako trestať deti!
Každé dieťa občas hnevá, je drzé, alebo spraví naozaj veľkú hlúposť. Je na rodičoch, aby tieto situácie zvládali tak, aby svojim konaním nepoškodzovali krehkú dušu svojho dieťaťa. Nutnosťou však je, aby dieťa pochopilo, že niektoré veci sa skrátka nerobia. Ako teda dieťa potrestať? 8 rád, ako trestať deti!V článku sa dozviete:
- Aké sú ciele trestu?
- Výchovné prostriedky by mali byť zrozumiteľné!
- Ako teda dieťa (ne) trestať
Aké sú ciele trestu deti?
Trest ako taký má 3 základné ciele:
- Napraviť škodu – nejde toľko o škodu hmotnú, ale skôr o to, že nás správanie dieťaťa mrzí. Viac deti penalizujeme za to, že nás sklamali, než že niečo pokazili, alebo zničili.
- Zabrániť opakovaniu nežiaduceho chovania – to, že bude dieťa potrestané, podmieňuje rozhodovanie v minulosti. Dieťa sa učí zlou skúsenosťou z minulosti.
- Zbaviť vinníka pocitu viny – nesmieme zabúdať na liečebnú funkciu trestu. Dieťa musí vedieť, za čo je trestané, a zároveň po treste musí nasledovať uvoľnenie.
Škoda každej rany, ktorá padne vedľa?
Každý z nás túto vetu počul a pozná. Mnoho rodičov sa k tomuto štýlu výchovy stále uchyľuje. Je ale správne dieťa fyzicky trestať?
Odborníci sa zhodujú na tom, že fyzický trest by nemal byť úplné tabu, ale malo by mu predchádzať vysvetľovanie a ďalšie snahy na to, aby k fyzickému trestu vôbec nedošlo. Slabé ťapnutie cez zadoček alebo ručičku malé dieťa upozorní, že je niečo zle, ale nemalo by rozhodne bolieť.
Nikdy by dieťa nemalo dostať cez tvár alebo do hlavy. (A viete, ako malé dieťa naučiť smrkať? Pozrite sa na niekoľko tipov, ako učenie smrkania zvládnuť ľahšie.)
Iná situácia je u starších a dospievajúcich detí, tu fyzické tresty strácajú výchovný efekt. U dieťaťa v puberte sa po takomto treste môže prehĺbiť averzia k vám a navyše taký trest ,,pubertiaci“ považujú za silno ponižujúci!
Výchovné prostriedky by mali byť zrozumiteľné!
Medzi výchovné prostriedky patria tresty aj odmeny a mala by tu platiť určitá dôslednosť. Ak dieťa za určitú vec raz trestáme a druhýkrát chválime, dieťa sa len ťažko rozhodne, čo má vlastne robiť.
Rodičia by mali byť vo výchove jednotní a to najmä pred dieťaťom. Nesmie sa stávať, že jeden rodič bude svoje dieťa trestať za niečo, čo u druhého rodiča dieťaťu prejde, alebo ho dokonca za to chváli. Navyše medzi previnením a trestom musí byť určitá úmernosť. Na malé previnenie malý trest, na veľké trest veľký.
Ako teda dieťa (ne) trestať?
1. Láska, objektívnosť a spravodlivosť by mali byť základnými kameňmi trestov, ale aj odmien. Dobre môže potrestať dieťa len ten, kto ho má naozaj rád!
2. Dieťa netrestajte, keď ste pod tlakom, nahnevaní a nervózni! Na dieťati si nikdy nevybíjajte svoj nahromadený hnev!
3. Trest musí byť primeraný veku a chápaniu dieťaťa! Dieťa si musí uvedomiť, za čo trest prichádza a odniesť si z toho náležité ponaučenie.
4. Rodičia by nikdy nemali trestať dieťa odmietnutím základných ľudských potrieb, ako je jedlo, odpočinok, spánok, rodičovská láska!
5. Dať dieťaťu nejakú prácu za trest má výchovný zmysel iba vtedy, keď ide o nápravu škody, ktorú dieťa spôsobilo! Práca nemá byť výchovným prostriedkom.
6. Odoprieť dieťaťu niečo milé je jeden z najbežnejších trestov. Nemusí sa jednať len o domáce väzenie, ale aj zákaz počítačových hier, televízie atď. Len pozor! Nikdy nie je dobré, keď svojmu dieťaťu zakážete všetko, čo rado robí a z čoho má radosť. Uveďte tiež dobu, po ktorú bude trest trvať, a rozhodne za žiadnych okolností nepovoľte pred vypršaním trestu.
7. Nikdy sa dieťaťu – Neposmievajte a nezahanbujte ho! Takéto tresty deti znášajú oveľa horšie, než ,,pár faciek“.
8. Trest by mal byť udelený hneď po prehrešku a nemalo by sa o ňom potom aj naďalej hovoriť a pri každej príležitosti ,,vyťahovať „, čo sa kedysi stalo.
Deti chváľte, chváľte a zase chváľte!
Miesto neustálej kritiky za to, čo dieťa vykonalo, ho častejšie chváľte za to, čo sa mu podarilo. Dieťa sa ešte len učí preplávať životom, a preto je nutné ho skôr povzbudzovať a pomáhať mu, ako ho zrážať a trestať zakaždým, keď niečo nie je tak, ako to chceme my.
Dieťa má vedieť a cítiť, že ho máte radi, aj keď vás hnevá, a tak mu dávajte vašu lásku dostatočne a často najavo!