Zdravie a krása

Kombucha – ako ju pripraviť?

ako pripraviť kombuchuTiež vám pripadá názov kombucha vtipný a neviete čo si pod ním vlastne predstaviť? Ide o hubu, z ktorej sa pripravuje veľmi zdravý nápoj, ktorý chutí podobne ako burčiak. Má blahodárne účinky na ľudské telo a preto ho pravidelne užíva veľa ľudí. Navyše si tento nápoj môžete pripraviť sami doma. Ale ako na to?

Čo je to kombucha a aké má účinky?

Kombuchu môžeme zaradiť medzi huby – jedná sa o symbiózu niekoľkých druhov kvasiniek. Vyzerá ako hnedá tučná a slizká placka.

Inak sa jej tiež hovorí čajová huba, pretože k svojmu rastu potrebuje osladený čaj.

Účinky kombuchy

kombuchaZ kombuchy sa pripravuje nápoj, ktorý sa užíva pre svoje blahodárne účinky. Kombucha obsahuje kyselinu mliečnu, kyselinu listovú a vitamíny B1, B2, B3, B6, B12, vitamín C a tiež veľké množstvo tráviacich enzýmov.

Kombucha pomáha znižovať krvný tlak, regeneruje bunkové steny, lieči hemoroidy, zmierňuje menštruačné bolesti, podporuje látkovú výmenu, zvyšuje imunitu.

Pomáha znižovať cholesterol v krvi a je nápomocná aj pri liečbe dny. Svoj vplyv má na trávenie, užíva sa pri liečbe obezity, pri žlčníkových a obličkových kameňoch a pre prečistenie čriev. Používa sa aj pri liečbe cukrovky, kožných ochoreniach a chorobách kĺbov.

Kombucha je vhodná pri detoxikácii organizmu. Zmierňuje stres a má pozitívny vplyv na nervovú sústavu.

Nápoj z kombuchy

Kombucha sa užíva vo forme kvaseného nápoja, ktorý má svetlo hnedú až tmavo červenú farbu. Svojou chuťou pripomína burčiak alebo ľahko zkvasený jablčný mušt.

Nápoj môžete kúpiť už hotový alebo si ho sami pripraviť z kombuchovej kultúry, ktorú kúpite v predajni zdravej výživy.

Ako nápoj pripraviť?

Na prípravu kombuchového nápoja budete potrebovať kombuchovú kultúru (hubu), 2dl ​​kombuchového nápoja, 1l vody, 8g čierneho čaju, 90g cukru.

nápoj z kombuchyNajprv uvarte čaj a oslaďte ho cukrom a nechajte vychladnúť. Cukru nesmie byť menej, pretože by huba nemala dostatok živín k svojmu rastu. Do riadne vymytého pohára vlejte čaj a kombuchový nápoj a na hladinu položte hubu.

Ak huba klesne ku dnu, nevadí. Pohár prekryte látkou a zagumičkujte. Teraz uložte pohár na teplé a tienisté miesto.

Nápoj začne zľahka kvasiť a po 8-14 dňoch bude hotový. Hotový nápoj preceďte do fliaš a uložte do chladničky. Tým zastavíte proces kvasenia. V chladničke by vám hotový nápoj mal vydržať najmenej mesiac.

Čo s hubou?

Hubu po vybratí z čaju opláchnite pod tečúcou studenou vodou a odstráňte z nej hnedú časť. Takto ju môžete hneď znovu použiť na prípravu ďalšieho nápoja alebo ju zalejte do pohára asi pollitrom nápoja a dajte ju do chladničky pre neskoršie použitie.

Ak necháte nápoj kvasiť dlhšie ako tri týždne, získate ľahký kombuchový ocot, ktorý možno použiť napríklad do šalátov.

Ako kombuchu užívať?

Aby ste dosiahli blahodarného účinku, je potrebné kombuchový nápoj užívať dlhodobo. Môžete ho piť ráno nalačno pre naštartovanie trávenia, ale aj kedykoľvek počas dňa. Odporúča sa vypiť 2-3 poháre denne.

V pitnej kúre si urobte jedenkrát za mesiac týždennú prestávku, aby si telo na kombuchu nezvyklo a boli vidieť účinky.

Zo začiatku užívania sa môže vyskytnúť pálenie záhy alebo črevné ťažkosti. Tieto problémy zvyčajne čoskoro vymiznú.

S kombuchou nezačínajte ak máte nevyliečené zápaly väčšieho rozsahu, pri akútnych novotvaroch, intoxikácii organizmu, pri prekyslení žalúdka a v tehotenstve. Ak ste chorí, najskôr doberte lieky a až budete zdraví, môžete kombuchu začať užívať a čoskoro na sebe začnete pociťovať prvé účinky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button