Aké životné poistenie vybrať?

aké životné poistenie si vybraťNa možnosť tragických nehôd ľudia myslia neradi. Je však nutné počítať s tým, že sa stávajú. Emočne je ťažké ich ustáť. Sústrediť by sme sa mali aj na zmiernenie finančného vplyvu. Aké životné poistenie vybrať?

O životnom poistení


Životné poistenie je produkt, ktorý finančne chráni rodinu jeho vlastníka v prípade smrti. Konkrétna náplň poistného plnenia je daná zmluvou a líši sa podľa poisťovne a predovšetkým druhu zvoleného životného poistenia. Niektoré druhy môžu slúžiť aj ako sporiace alebo investičné nástroje.

Toto poistenie by mali mať predovšetkým ekonomicky aktívni ľudia, ktorí finančne zaisťujú svoju rodinu. Žiaduce je obstaranie si životného poistenia, ak si beriete s partnerkou či partnerom hypotéku. Niektoré banky to dokonca v týchto prípadoch vyžadujú.

Poisťovňa nemá povinnosť poskytnúť životné poistenie a tiež niektorých záujemcov aj odmieta. Pri ich rozhodovaní zohráva svoju úlohu vek žiadateľa, ale aj jeho zdravotné riziká. Poisťovne samozrejme chcú mať poistných plnení čo najmenej. Riziká tiež ovplyvňujú poistnú sumu.

Druhy životného poistenia

výber životného poisteniaRozlišujeme niekoľko základných druhov životného poistenia. Sú nimi:

Kapitálové životné poistenie

Kapitálové poistenie je kombináciou poistenia pre prípad smrti a sporenia. Časť peňazí predstavuje kapitálovú hodnotu, ktorú poisťovňa investuje a zhodnocuje a ak sa poistenec dožije konca poistenia, túto čiastku získa zhodnotenú späť.
Takéto poistenie má garantované minimálne zhodnotenie finančných prostriedkov. Nevýhodou však je, že nemôžete ovplyvňovať tvorbu kapitálovej hodnoty poistenia.


Investičné životné poistenie

Spája sa s vyšším zhodnotením, ale nevyhnete sa u neho vyššiemu investičnému riziku. Toto poistenie nie je vhodné pre konzervatívnych klientov. Dôležité je vedieť vybrať si správny podielový fond podľa pomeru výnosu a výšky riziká.

Rizikové životné poistenie

Nemá žiadnu sporiacu zložku. Je určené len na vyplatenie určitej sumy v prípade klientovej smrti za podmienok stanovených zmluvou. Ak zmluvu vypoviete, nezískate žiadne poistné plnenie.
Rizikové životné poistenie si volia klienti, ktorí chcú “len” zabezpečiť rodinu v prípade svojej smrti. Je často volené na nutné zabezpečenie hypotéky.

Dôchodkové životné poistenie

dôchodkové životné poisteniePredstavuje špeciálny typ poistenia slúžiaceho pre zhromažďovanie finančnej čiastky, ktorá bude vyplácaná formou renty v dôchodkovom veku klienta. Na krytie v prípade smrti je tu len menšia časť poistného. Väčšina peňazí sa zhodnocuje.

Výhody životného poistenia

výhody životného poisteniaHlavnou výhodou životného poistenia je, že poskytuje poistnú ochranu. Podľa zvoleného druhu životného poistenia plynú aj ďalšie výhody – zhodnotenie finančných prostriedkov či voľba investičnej stratégie.

Oceníte aj možnosť odpočítania z daňového základu, daňové výhody a možnosť poistenia vinkulovať v prospech akejkoľvek fyzickej, ale aj právnickej osoby.

O svoje životné poistenie a vklady do neho nemôžete prísť pri exekúcii. Tieto finančné prostriedky vám zo zákona nemôžu byť zhabané.

Na čo je dôležité dať si pozor pri vybavovaní životného poistenia


Nevýhody opäť plynú z konkrétneho vybraného druhu poistenia. U investičného životného poistenia je rizikom voľba zlej stratégie. Z ďalších nevýhod to je možnosť odmietnutia poistenia.

Podstatnou nevýhodou je aj to, že je životné poistenie pomerne zložitý finančný produkt, u ktorého si musíte dať veľký pozor, aby ste si ho správne nastavili. V opačnom prípade vám neprinesie to, čo od neho očakávate.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20%!

Tip: Momentálne prebieha aj akcia 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!


Mohlo by vás zaujímať

ako rozbehnuť úspešné podnikanie

Ako rozbehnúť svoje podnikanie úspešne?

Mať vlastný podnik a viesť ho je snom mnohým mladých ambicióznych ľudí. Podnikanie však nie …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.