Ako liečiťNávody

Ako odstrániť prisatého kliešťa?

návod ako odstrániť prisatého kliešťaKliešť predstavuje predovšetkým hrozbu nákazy závažnými infekčnými chorobami, ako sú borelióza alebo kliešťová encefalitída. Už pri samotnom odstránení kliešťa môžete riziko nákazy znížiť a to správnym postupom pri jeho vyťahovaní. Ako správne odstrániť prisatého kliešťa vám poradia nasledujúce riadky.

Čím prisatého kliešťa odstraňovať

Oleje a masti

Rozhodne na kliešťa nenanášajte rôzne krémy, oleje alebo masti. Týmto spôsobom výrazne zvyšujete riziko prenosu nákazy.

Kliešť sa po nanesení mastnej látky začne dusiť a vyvrhne obsah čriev do rany, týmto spôsobom sa pravdepodobnosť nákazy zvyšuje.

Pinzeta, klieštiky

špecialna pinzeta na kliešťovV predaji sú k dostatiu špeciálne klieštiky alebo pinzeta, ktorými kliešťa bezpečne vytiahnete.

Klieštiky alebo pinzeta vám umožnia dostať sa ku kliešťovi čo najbližšie a bezpečne ho odstrániť. Ranu po odstránení kliešťa vydezinfikujte.

Špeciálna karta

Kliešť môžete odstrániť aj pomocou špeciálnej karty, ktorá má na oboch stranách špecifické zárezy. S ich pomocou kliešťa podoberiete a bezpečne vytiahnete.

Riziko rozmačknutia kliešťa alebo vyvrhnutia obsahu čriev do rany je pri tomto postupe minimálne. Po vytiahnutí kliešťa ranu dostatočne vydezinfikujte.

Odstránenie prisatého kliešťa bez špeciálnych prostriedkov

prisatý kliešťKliešťa môžete odstrániť pomocou vatovej tyčinky (na čistenie uší). Tú najskôr namočte mydlovou vodou a potom s jej pomocou rýchlo kliešťa vytáčajte v protismere hodinových ručičiek. Behom chvíľky sa kliešť sám uvoľní. Následne ranu starostlivo vydezinfikujte.

Kliešťa môžete odstrániť aj pomocou bežnej pinzety.

Kliešťa uchopte pinzetou čo najbližšie ku koži a kývavými pohybmi ho postupne vytiahnite.

Riziko pretrhnutia kliešťa a uviaznutie hryzadiel v rane je v tomto prípade najvyššie. Ranu po vytiahnutí vydezinfikujte.

Zlé odstránenie kliešťa

Ak sa vám kliešťa nepodarí odstrániť celého a zostanú vám v ranke jeho hryzadlá, nezúfajte. Hryzadlá samé o sebe nebezpečné nie sú a nehrozí zvýšené riziko nákazy.

Telo s hryzadlami naloží, ako by sa jednalo o triesku. Každopádne ranku pravidelne kontrolujte a dezinfikujte, kým telo hryzadlá samo neodstráni. V tomto prípade môžete tiež navštíviť lekára, ktorý zaseknuté hryzadlá odstráni hneď a ranu vydezinfikuje.

Čím ranu po kliešťovi vydezinfikovať

Vhodným prostriedkom na dezinfekciu rany po vybratí prisatého kliešťa je jódová tinktúra, ktorá je bežne k dostaniu v lekárňach.

Nech už odstraňujete kliešťa akokoľvek, v žiadnom prípade sa ho nedotýkajte rukami, môže dôjsť k prenosu nákazy. Ak použijete na odstránenie kliešťa pinzetu, starostlivo ju vydezinfikujte.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button