Voľný čas a hobby

Ako založiť akvárium? Postup krok za krokom

ako založiť akváriumKto z vás má doma akvárium s rybkami, ten iste potvrdí, že už len pohľad na neho má upokojujúci efekt. Preto vrelo odporúčam popremýšľať o tom, či by ste si ho domov nekúpili aj vy, ktorí ho doteraz nemáte. Výstavba domáceho akvária pre rybičky je pomerne jednoduchou záležitosťou. Ako založiť akvárium? Postup krok za krokom.V článku sa dozviete:

 • Postup založenia akvária
 • Čo je potreba
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Postup založenia akvária

Akvárium zaobstaráte v špecializovanom obchode. Nemusíte jeho konštrukcii nijako zložito zostavovať a vyrábať.

1. Vyčistenie okvária

prázdne akváriumAkvárium musí byť pred naplnením úplne čisté. Najprv ho umiestnite na vhodné miesto, ktoré musí byť rovné.

Na vyčistenie vnútra potom použite špeciálny prípravok, napríklad Akvajas. Po jeho aplikácii steny akvária dôkladne umyte čistou vodou.

Je dôležité, aby ste k úvodnému čisteniu zakúpeného akvária nepoužívali nejaké saponáty, ktoré máte v kuchyni na umývanie riadu.

Ich zvyšky by totiž mohli ovplyvniť kvalitu vody a prostredia, rybkám by to len uškodilo.

2. Zadná strana akvária

Aby akvárium vyzeralo pekne, na jeho zadnú stenu nalepte nejakú fotografiu.

3. Dno akvária

Pre správnu atmosféru a príjemné prostredie pre rybičky je dôležité sa zamerať aj na založenie dna akvária. Na to použite opäť špeciálne substráty, ktoré zakúpite v akváriových obchodoch.

Predpokladám, že v akváriu vysadíte rôzne vodné rastliny. Práve pre ich rast je dôležitá prítomnosť substrátu na dne. Stačí ho jednoducho aplikovať na dno, ktoré posypete riečnym pieskom.

4. Filter a ďalšia akvarijna technika

Vo chvíli, keď máte pripravené dno aj steny, umiestnite do akvária všetku techniku, ktorá udržuje kvalitu vody, dodáva do nej kyslík.

Zásadným prvkom je inštalácia filtra. Použiť sa dajú vnútorné alebo vonkajšie filtre. Ako už z názvu vyplýva, vnútorný filter sa inštaluje priamo do akvária, vonkajšie potom mimo neho. V ich prípade budú v nádrži umiestnené iba dve hadice, prívodné a nasávacie. Vonkajšia filtrácia je vhodnejšia skôr pre akvária väčších objemov.

Filter aj ďalšiu techniku, ako napríklad ohrievač, inštalujte vždy podľa návodu, ktorý je súčasťou zakúpeného tovaru.

5. Dekorácie akvária

rybyčky v akváriuĎalším krokom je výzdoba akvária. Tu záleží len na vašej fantázii a možnostiach.

V peknom domácom akváriu by rozhodne nemali chýbať rôzne korene, dreviny či kamene.

Je potrebné vybrať také, ktoré nebudú príliš znečisťovať vodu.

6. Napustenie akvária

Po usadení dekoratívnych prvkov už pristúpte k napusteniu akvária vodou. Jej teplota musí byť ľahko nad 20 stupňov Celzia.

Vodu napúšťajte pozvoľna, aby nedochádzalo k víreniu substrátu, ktorý ste pred tým aplikovali na dno.

7. Vypustenie rybičiek

Na záver už stačí len zapojiť všetku akvarijnú techniku a zasadiť rastlinky. Potom nechajte akvárko niekoľko dní ustáť, až potom môžu prísť na rad rybičky.

Čo je potrebné ak si chcete založiť akvárium?

 • Akvárium
 • Substrát na založenie dna
 • Filter
 • Dekorácie
 • Riečny piesok, kamene, dreviny
 • Voda
 • Vodné rastliny

Ako dlho založenie akvária potrvá?

Založenie domáceho akvária vám zaberie jednu až dve hodiny. Predtým, než do neho vysadíte rybičky, nechajte rastliny zakoreniť a vodu odstáť, a to niekoľko dní.

Aké budú náklady na akvárium?

Malé sklenené akvárium o objeme cca 60 litrov možno zakúpiť už od 15 eur. Náročnejší z vás pravdepodobne siahnu po akváriu väčších rozmerov.

Potom vás vyjde aj na niekoľko desiatok/stoviek eur. V obchodoch sa dajú kúpiť aj kompletné sety, vrátane vnútorného vybavenia.

Nezabudnite na dôkladné vyčistenie vnútrajšku akvária. Prípravok Akvajas stojí okolo 2 eur.

Podobné články

1 komentár

 1. Zásobní substráty jsou dobré pro zkušené akvaristy, kterým jde vyloženě o rostlinné akvárium. Začátečník by raději měl použit pouze inertní křemičitý písek. Přeci jen se v tom bude hrabat, přesazovat atd. 🙂

  Proč by měla mít voda nějakou určitou teplotu, když jí napouštíme do akvárka, kde nejsou ryby ani rostliny? 😀

  Akvárko by se mělo nechat ustát minimálně měsíc bez ryb.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button