Domácnosť

Ako opraviť rozbitú okennú tabuľu?

ako opraviť okennú tabuľuPri manipulácii s oknom sa niekedy stane, že praskne jeho výplň. Prasknutá okenná tabuľa patrí medzi najčastejšie problémy, ktoré je v prípade okien doma treba riešiť. Výmenu zvyčajne väčšina ľudí prenecháva na sklenárov. Pokiaľ si však veríte a máte potrebné nástroje a pomôcky, môžete sa do opravy okennej tabule smelo pustiť sami. Vyjde vás to samozrejme oveľa lacnejšie. Ako opraviť rozbitú okennú tabuľu?

V článku sa dozviete:

 • Postup opravy
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Postup opravy prasknutej okennej tabule

Odstránenie starej výplne

staré rozbité oknáNajprv je samozrejme potrebné odstrániť komplet starú a rozbitú výplň. Postupujte opatrne.

Majte na pamäti, že úlomky skla môžu byť nebezpečné, ľahko sa o ne pri neopatrnej manipulácii porežete. Rovnako tak vám môžu odskočiť do očí. Vždy tak pracujte s ochrannými pomôckami – rukavicami, prípadne okuliarmi.

prasknuté oknoNa zem pred okno si rozložte papier, prípadne nejakú deku. Do nej zachytíte všetky úlomky, nerozletia sa tak po miestnosti.

To vám uľahčí následné upratovanie po dokončení práce.

V prvej fáze sa zamerajte na veľké kusy skla, ktoré sú doteraz zasadené v okne.

Opatrne ich vyťahujte a pokladajte na pripravenú deku. Po ich vytiahnutí pokračujte s malými kúskami.

Pomôcť si môžete dlátom, prípadne treba špeciálnym sklenárskym nožíkom. Je nutné vybrať skutočne všetky sklenené častice tak, aby rámy boli úplne čisté.

Narezanie novej výplne

V tejto chvíli prichádza najdôležitejšia fáza, na ktoré si musíte dať skutočne záležať – rezanie novej výplne. Na túto činnosť potrebuje rezač a pravítko.

Pomocou neho si dôkladne zmerajte výšku a šírku okna, najlepšie hneď na niekoľkých miestach, aby ste mali istotu. Od zistených hodnôt potom odčítajte 3 milimetre.

Ak sa vám rozbilo okno s atypickými a nepravidelnými rozmermi, keď nemožno tak ľahko zistiť šírku a výšku, pomôžte si pomocou šablóny. Papier priložte k oknu a obkreslite jeho tvar.

Pri rezaní skla opäť dbajte na bezpečnosť práce, vždy pracujte s ochrannými okuliarmi a rukavicami.

Výmena okennej tabule

Teraz pristúpte k samotnej inštalácii pripravenej novej výplne. Na jej upevnenie budete potrebovať sklenársky tmel.

Najprv dôkladne vyčistite rám a drážku, do ktorej sa sklo usadzuje. Do nej naneste pripravený tmel, a to zhruba v hrúbke 4 milimetre. Potom na vrstvu položte sklo a na jeho krajoch pritlačte. Následne pripevnite sklenárske sponky, a to zhruba na každých pätnástich centimetroch.

Nasleduje zatĺkanie pomocou kladivka. Potom naneste druhú vrstvu tmelu a uhlaďte ju pomocou sklenárskeho nožíka.

V tejto chvíli je sklo zasadené do rámu. Na záver je potrebné odstrániť prebytočný tmel a zarovnať ho, napríklad pomocou vlhkého štetca a noža. Tmel potom nechajte niekoľko dní zaschnúť. Potom ho nalakujte.

Čo je k tomu potrebné?

 • Rezač skla
 • Sklenársky nôž
 • Sklenársky tmel
 • Kladivko
 • Štetec
 • Ochranné okuliare
 • Rukavice
 • Dláto
 • Stará deka
 • Pravítko

Ako dlho oprava rozbitej okennej tabule potrvá?

Samotná výmena skla je otázkou niekoľkých desiatok minút. Je však potrebné počítať s tým, že tmel bude schnúť zhruba jeden až dva týždne.

Aké budú náklady na výmenu okennej tabule?

Sklenársky tmel, ktorý sa vyrába z plavenej kriedy a ľanového oleja, sa dá zaobstarať najlepšie v kilogramovom balení. To stojí cca 1 € a vydrží vám asi na rámy v dĺžke 3 – 4 metre. Rezače skla potom vyjdú od 5 € vyššie podľa ich kvality a veľkosti. Sklenársky nôž zakúpite za cenu okolo 5 €.

Nezabudnite tiež na ochranné okuliare, ktoré sú pre prácu so sklom nevyhnutnou bezpečnostnou pomôckou. V najlacnejšej verzii je možné ich zakúpiť od 1 € v plastovom prevedení.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button