Pitie piva pri chudnutí: ako to naozaj je?
Keby sa vás niekto spýtal, čo je pre vašu krajinu typické, iste by vás okrem iných charakteristických vecí pre našu krajinu napadol aj tento veľmi populárny nápoj. Áno, reč bude o pive, ktoré má odjakživa svoje miesto v takmer každej slovenskej domácnosti. Na dobré pivo sa k nám mnohokrát schádzajú ľudia z celého sveta a my sme si tohto národného bohatstva samozrejme vedomí. Pivo je totiž nielen osviežujúci alkoholický nápoj, ale môže sa pochváliť aj inými, nášmu zdraviu prospešnými vlastnosťami. Pitie piva pri chudnutí: ako to naozaj je?
Počítanie pív sa vypláca – najmä pri chudnutí
Pivo je tiež jedným z najlacnejších nápojov, ktoré si v našej krajine môžeme dopriať, preto je jeho spotreba v Slovenskej republike naozaj značná. O to viac by sme si mali uvedomiť, že aj u piva by sme mali vždy zostať len v primeranej miere a že nadmerná konzumácia tohto nápoja na nás môže zanechať aj negatívne dopady.
Zvlášť, ak si chceme udržať ideálnu telesnú hmotnosť a vyhnúť sa nadbytočnému príjmu energie. Práve na energiu je totiž pivo veľmi bohaté a jeho pitie by sme si mali pri chudnutí radšej dvakrát rozmyslieť.
Pokiaľ si ale budeme pitie piva správne korigovať, môže byť našim dobrým spoločníkom aj pri snahe o stratu nadbytočných kilogramov a dokonca si vďaka nemu môžeme zlepšiť aj celkové zdravie. Ako sa to s pitím piva teda naozaj má?
Pivo ako elixír zdravia
Niektorí športovci prirovnávajú pivo dokonca s iónovými nápojmi a verte, že sa až tak nemýlia. Pivo je tekutina, ktorá je okrem vody bohatá aj na mnoho živín, čo iste niekedy počul každý, kto pivu pravidelne holduje.
Pivo je sústavou niekoľkých zlúčenín, medzi hlavnými makromolekulami by sme nemali zabudnúť spomenúť bielkoviny, nukleové kyseliny, sacharidy aj lipidy.
Chemická štruktúra piva sa samozrejme líši podľa odrody a spracovania, ale vo výsledku môžeme jednotlivé pivá vziať ako súvislú skupinu.
Okrem makroživín obsahuje pivo aj veľa vitamínov, minerálnych a stopových látok, ktoré sú v optimálnom množstve pre naše telo skutočným prínosom. Ak ste na redukčnej diéte a váš každodenný jedálniček ste museli ochudobniť o niektoré potraviny, tak iste oceníte prísun dôležitých látok z iných zdrojov. Ako už bolo povedané, pivo je dosť kalorická záležitosť. Jeho energetická hodnota sa odvíja od množstva alkoholu v ňom obsiahnutom.
- Pre predstavu – liter 10% piva obsahuje niečo okolo 1500kJ / l a rovnaké množstvo 12% piva okolo 1800kJ. Ak teda idete s priateľmi na pivo niekoľkokrát týždenne a nikdy neostanete len pri jednom kúsku, dalo by sa povedať, že si v tieto dni si po energetickej stránke dopriavate jedno denné jedlo navyše.
Jedno pivo a dosť
Za vysokú energetickú hodnotu piva môže hlavne alkohol, ktorého je však v tomto zlatavom moku paradoxne celkom pomenej. Problém piva pri redukčných režimoch je skôr v množstve, v akom si pivo doprajeme.
V našej krajine je totiž úplne bežné, že si človek dá k jedlu minimálne jeden polliter tohto nápoja, a to či už je večer alebo popoludní.
Je však pravda, že ak zostaneme naozaj len u jedného, nemusí to byť veľký problém ani vtedy, ak sa snažíme o redukciu hmotnosti.
Energia z piva
Nezabúdajme však, že energiu prijatú z piva musíme tiež započítať do celkového denného príjmu energie.
Výhodou piva je fakt, že okrem obsahu alkoholu obsahuje aj vysoké percento vody (okolo 92%), čo je najmä pri chudnutí veľmi žiaduce.
Pivo tak s kľudom môžeme započítať aj do pitného režimu, čo napríklad pri káve a iných močopudných nápojov urobiť nemôžeme.
Na pitný režim by sme mali dbať nielen v redukčných režimoch, ale najmä v nadchádzajúcom lete by sme si príjem tekutín mali strážiť úplne všetci. Zabránime tak dehydratácii organizmu, ktorá sa môže podpísať na našom celkovom fyzickom aj psychickom stave.
Pivom proti infarktu?
Ak patríte medzi tých, ktorí pivu skrátka nikdy neodolajú, nezúfajte. V malom množstve nie je pitie piva nežiaduce ani pre dietárov, navyše sa vďaka nízkemu obsahu alkoholu môžete tešiť jeho účinkom na naše zdravie.
Mnoho vedeckých štúdií už preukázalo priaznivý vplyv malého množstva alkoholu na naše srdce a cievy.
Medzi skúmanými ľuďmi boli tí, ktorí alkoholu holdovali priveľa, ďalej tí, ktorí nepili vôbec a v poslednom rade boli ľudia, ktorí si denne dopriali pohár vína, piva alebo malý štamperlík.
Z týchto pokusov sa zistilo, že ľudia, ktorí pili denne minimálne množstvo alkoholických nápojov, trpeli ďaleko menej na kardiovaskulárne ochorenia a cievne príhody než tí, ktorí pili až príliš alebo tí, ktorí abstinovali.
Vzhľadom k vysokej úmrtnosti na vyššie spomínané srdcové a cievne choroby je to veľmi príjemný ukazovateľ, preto by sme sa nemali báť, si raz za čas pohárik alkoholu dopriať.
Rozlišujte však primeranú mieru a dobudúcna naozaj zostaňte len u jedného pohára. Bude to mať nielen ochranný efekt na vaše srdce, ale navyše sa vyhnete skrytým kalóriám, ktoré na nás v alkoholických nápojoch neodvratne číhajú.
Pivom proti rakovine?
Možno vás to prekvapí, ale aj pivo obsahuje antioxidačné látky, ktoré nám pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v našom tele.
Sú to najmä polyfenoly a fenolové kyseliny zo sladu a chmeľu, ktoré majú za následok antikarcinogénne, antimutagénná a antioxidačné schopnosti piva. Tieto látky nám tiež pomáhajú udržiavať optimálnu krvný tlak a krvný cukor a môžu byť účinnými pomocníkmi v boji s artériosklerózou, ktorá je príčinou mnohých nebezpečných srdcových príhod.
Pivo ďalej obsahuje fytoestrogény, ktoré sa v našich zemepisných šírkach v potrave príliš nevyskytujú a ktorým sú niekedy tiež prisudzované protirakovinotvorné účinky. Niektoré odborné práce uvádzajú, že fytoestrogény vo výžive znižujú riziko karcinómu maternice, prsníka či hrubého čreva, čo sú jedny z najčastejších prípadov rakoviny u nás.
Vďaka pravidelnému (ale striedmemu!) pitiu piva tak môžeme predchádzať mnohým civilizačným ochoreniam, s ktorými sa dnes stretávame čoraz častejšie.
Nutričné hodnotná tekutina
Pri diéte by sme tiež nemali zabudnúť na dostatočný prísun vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov, ktoré v pive tiež môžeme nájsť.
Jedná sa predovšetkým o vitamíny skupiny B, ktoré sú dôležité pre metabolické a nervové pochody v našom tele.
Z minerálov a stopových prvkov stojí okrem horčíka, draslíka, fosforu a iných za zmienku aj kremík, ktorý sa v pive vyskytuje v dobre využiteľnej forme a ktorému sa pripisujú preventívne účinky proti artérioskleróze a osteoartritíde. Má totiž kľúčovú úlohu v metabolizme spojivových tkanív, najmä sa podieľa na syntéze kolagénu a elastinu.
Keďže pivo nie je len prázdnym zdrojom energie ako iné alkoholické nápoje, je jeho zaradenie vhodné aj v dobe redukcie hmotnosti.
Ako už bolo povedané na začiatku, keď si budete strážiť svoju mieru a tento lahodný mok budete popíjať len v minimálnom množstve, nemusíte sa ho báť ani pri diéte. Kalorickú hodnotu piva len nezabudnite zohľadniť vo svojom celkovom príjme energie a nemusíte sa báť, že chodenie „na jedno“ s kamarátmi do budúcnosti odzvonilo. Iba sa tentoraz vezmite za slovo a doprajte si naozaj len to jedno.
Pri vysedávaní pri pive sa tiež vyhnite všetkým pochutinám, ktoré sa obvykle k pivu podávajú, pretože práve tieto „zákusky“ sú najčastejším dôvodom priberania na váhe.
Alkohol obsiahnutý v pive spôsobuje hypoglykémiu a tým zvyšuje chuť do jedla, preto ak sa rozhodnete zájsť si do krčmy, zmierte sa s tým, že budete musieť posilňovať svoju vôľu – držaním svojich chutí na uzde. Radšej sa tak vždy pred večerným posedením s priateľmi poriadne a zdravo najedzte, pocit sýtosti vás od okolitých lákadiel zaiste ochráni. Ak ste si práve vydýchli, že aj pivo a diéta k sebe idú, pripime si na zdravie!