Ako liečiť

Návod, ako pripraviť švédske kvapky

švédske kvapkyŠvédske kvapky sú účinnou pomocou pri najrôznejších zdravotných problémoch, ktoré majú čo do činenia s nesprávnou funkciou tráviaceho ústrojenstva. Pomáhajú však zmierňovať aj ťažkosti, ktoré súvisia s kožnými chorobami. Jedná sa o prípravok, ktorý je v tuzemských obchodoch a najmä na internete k dostaniu priamo vo forme už pripravených kvapiek. Môžete si ich však urobiť aj sami doma, postačí na to zakúpiť príslušnú zmes bylín. Prečítajte si návod ako pripraviť švédske kvapky.

V článku sa dozviete:

 • Čo sú to švédske kvapky
 • Ako pripraviť švédske kvapky
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Zloženie
 • Použitie

Čo sú to švédske kvapky

bylinkový olejŠvédske kvapky sú vyrábané zo zmesi mnohých bylín. Nájdeme v nich okrem iného výťažky z účinných byliny, akými sú aloe, valeriána lekárska, horec žltý, mäta pieporná, muškátovník voňavý alebo ibiš lekársky atď.

Ich účinné látky majú preukázateľny pozitívny vplyv na ľudský organizmus.

Ako pripraviť švédske kvapky

K príprave roztoku je potrebné si zakúpiť zmes švédskych byliniek. Ďalej si pripravte alkohol, a to v minimálnej koncentrácii 47% obj.

bylinky vo flašiAlkohol nalejte do sklenenej nádoby, ktorú bude možné následne uzavrieť. Po naliatí do pohára pridajte zmes a riadne premiešajte.

Potom roztok odložte na tienisté miesto, nesmie na neho svietiť slniečko. Teplota, v ktorej by ste zmes v alkohole mali nechať lúhovať, by mala byť ideálne rovnaká, ako je bežná izbová teplota.

Počas dňa roztok niekoľkokrát dobre premiešajte tak, aby sa všetky bylinky riadne vylúhovali. Túto procedúru vykonávajte dva týždne.

Potom roztok zlejte. Bylinky, ktoré zostali po zliatí roztoku, dôkladne vylisujte, vzniknutú tekutinu potom prefiltrujte.

Vzhľadom k tomu, že vzniknutý roztok bude pomerne horký, možno do neho pre zjemnenie chuti pridať trochu cukru.

Vzniknutú tinktúru je už možné použiť. Na skladovanie použite tmavšiu nádobu, ktorá bude uzatvárateľná. Opäť skladujte v temnom prostredí, pri izbovej teplote. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o liečivo, je v každom prípade nutné roztok uschovať na miesto, kde k nemu nebudú mať prístup deti.

Vlastnoručne vyrobené švédske kvapky majú pomerne dlhú trvanlivosť, roztok by mal vydržať až niekoľko rokov.

Čo je potrebné na výrobu švédskych kvapiek?

 • Uzatvárateľný pohár
 • Zmes švédskych byliniek
 • Alkohol (minimálna koncentrácia 47% obj.)
 • Sitko k prefiltrovaniu

Ako dlho výroba kvapiek potrvá?

Švédskej bylinky je potrebné v alkohole nechať vylúhovať minimálne po dobu 14 dní. Samotná príprava roztoku je však pomerne jednoduchá a rýchla, potrvá vám len niekoľko minút.

Odporúčame tinktúru počas odležania niekoľkokrát denne premiešať.

Zloženie švédskych kvapiek

Švédske kvapky obsahujú tieto účinné látky:

Použitie švédskych kvapiek
žlčníková dieta

Švédske kvapky sú vhodné predovšetkým pri žalúdočných ťažkostiach. Ak trpíte bolesťami žalúdka, alebo vás trápi bolesť žlčníka, môžu to byť práve tieto kvapky, ktoré pomôžu uľaviť od bolestí.

Pri vážnejších ťažkostiach je samozrejme bezpodmienečne nutné vyhľadať odborného lekára.

ako sa zbaviť akútnej hnačkyĎalej sa švédske kvapky dajú použiť aj ako podporný prípravok na podporu trávenia. Dokážu účinne pomôcť pri celkovom nechutenstve, zvyšujú chuť do jedla.

Je však nutné sa ich použitia vyvarovať v prípade, že trpíte hnačkou. Na to, ako sa zbaviť hnačky vám vieme tiež poradiť.

V neposlednom rade vedia švédske kvapky pomáhať tiež pri bolestiach kĺbov. Uľaví aj tým z vás, ktorí trpia na reumu.

Vďaka svojmu zloženiu sú účinné tiež pri najrôznejších drobných povrchových poraneniach kože, rovnako účinne ale pôsobia aj na vredy predkolenia.

Ako aplikovať švédskej kvapky?

Ak si urobíte švédske kvapky doma, teda podľa vyššie uvedeného návodu, potom ich pri zdravotných problémoch, na ktoré sú určené, môžete používať pravidelne. Vždy si dajte zhruba jednu lyžičku roztoku, a to 1 – 3x denne.

Aké budú náklady na švédske kvapky?

Aby ste nemuseli zháňať jednotlivé bylinky pre zmes zvlášť, čo by bolo zdĺhavé a náročné, je vhodnejšie si zaobstarať priamo švédsku bylinnú zmes. Tá je sa dá kúpiť vo vybraných obchodoch, jej cena sa pohybuje okolo 10 – 13 Eur za balenie.

Alebo si kúpte jednotlivé byliny zvlášť a máte istotu že kvapky budú naozaj účinne a kvalitné.

Cena dohromady za jednotlivé bylinky sa pohybuje okolo 10 € a okrem toho že si pripravíte liečivé kvapky tak vám ešte veľmi veľa byliniek zostane na čaj.

Podobné články

1 komentár

 1. neviem, odkial ste zobrali takto nepresný recept na švédske bylinky – absolútne nezodpovedá receptu podľa pôvodnej receptúry od m.Treben.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button