Alergia na brezu – prejavy a ako ich zmierniť ?
Každú jar, od marca do mája, vám tečie z nosa, kýchate ako o preteky a pália vás oči. Potom s veľkou pravdepodobnosťou máte alergiu na peľ brezy. Aké sú prejavy tejto alergie a ako ich zmierniť? Poďme sa na to pozrieť.
Alergia na brezu – peľová alergia
Alergia na peľové zrná brezy patrí medzi najčastejšie peľové alergie. Objavuje sa v období kvitnutia briez, tj. od marca do mája.
Alergia je ochorenie, kedy organizmus prehnane reaguje na styk s alergénom, v tomto prípade s peľom z brezy. Ľudí s alergiou každý rok pribúda a tak sa vždy na jar plnia ordinácie alergológov.
Breza produkuje veľké množstvo peľu, ktorý je roznášaný vetrom do veľkých vzdialeností. Pre vznik alergie je dôležitá koncentrácia peľových zŕn vo vzduchu.
K prepuknutiu alergie stačí 10-20 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. Alergia dokáže postihnutému človeku pekne znepríjemniť život, peľu je navyše nemožné sa vyhnúť.
Ak sa alergiou liečite, nejde len o odstránenie nepríjemných prejavov alergie, ale postupným podávaním protizápalových liekov alebo vakcináciou ide o prevenciu vzniku alergie. Počas vakcinácie vám je do tela aplikované určité množstvo alergénu a postupným zvyšovaním jeho dávky si telo na alergén zvyká a postupne ho môže začať aj tolerovať, takže alergia môže aj zmiznúť.
Prejavy alergie na brezu
Medzi hlavné prejavy peľovej alergie patrí vodnatá nádcha, opuch nosovej sliznice spojený s pocitom upchatého nosa, kýchanie, pocit pálenia a svrbenia očí, ale aj kašeľ.
V posledných rokoch pribúda počet závažnejších prejavov alergie, hlavne astmy, ale aj strate chuti alebo čuchu.
Skrížená alergia
Až 50% ľudí alergických na peľ, trpí tiež alergiou na určité druhy potravín. To je dané podobnosťou alergénov.
Ľudia alergickí na peľ brezy môžu trpieť alergiou na jablká, broskyne, hrušky, čerešne, nektárinky, marhule, mrkvy, lieskový oriešok, mandle alebo zemiaky.
Ako môžeme prejavy alergie zmierniť?
Aj napriek tomu, že sa peľ vyskytuje všade, môžete svojím správaním zmierniť prejavy alergie. Stačí dodržiavať niekoľko pravidiel, pretože u peľovej alergie platí, že čím viac sa alergénom vystavujete, tým viac sa alergia prejavuje. A čo môžete urobiť?
- sledujte peľové spravodajstvo, aby ste vedeli kedy je koncentrácia peľu vysoká a mohli sa prispôsobiť
- doma alebo v kancelárii nevetrajte cez poludnie, kedy je koncentrácia peľu najväčšia, najmenej peľu je v ovzduší po ránu
- pri ceste autom majte zatvorené okienka
- obmedzte prechádzky vonku – ideálna doba pre prechádzku je po daždi
- po príchode domov sa prezlečte, pretože peľ lipne na oblečení
- preplachujte si nos fyziologickým roztokom morskej vody
- každý deň si umyte vlasy
- noste pri sebe lieky na alergiu, prípadne inhalátor
- používajte čističky vzduchu, ktoré zachytia peľ aj prach
- v peľovej sezóne nesušte bielizeň vonku, aby nebola plná peľu
- dbajte na to, aby ste mali predovšetkým v peľovej sezóne povysávané koberce a rozotrený prach vlhkou handrou, tým bude odstránené čo najväčšie množstvo peľu z bytu; ale pokiaľ možno, nerobte tieto činnosti vy sami
- v peľovej sezóne sa snažte vyhýbať prašnému prostrediu, nekoste trávnik
- v sezóne alergie nekempujte; ak chcete vyraziť do prírody voľte radšej pobyt pri vode, v lese alebo na horách, kde je peľu najmenej. Ale pozor, v lese je peľu málo, naopak na okraji lesa je jeho koncentrácia celkom vysoká.
Ak teda trpíte na alergiu, počítajte v sezóne s istým obmedzením, ale verte, že potom budú príznaky alergie menšie a vy nebudete toľko trpieť. Navyše, peľová sezóna netrvá večne.