Zvieratá

Ako chovať prériového svišťa?

chovať prériového svišťaPremýšľate, že by ste si chceli doma chovať prériového svišťa? Svišť prériový je druh hlodavca, ktorý prirodzené obýva severoamerickej prérie. Hoci si svišťov mnoho ľudí rado berie domov pre chov, vedia o ňom iba minimum informácií. Svišť prériový je teplomilné zviera, ktoré sa dožíva 8-12 rokov, jeho váha v dospelosti môže byť až 1,3 kg. Svišť je veľmi spoločenské zviera, ktoré si získalo popularitu práve svojou prítulnosťou. Chov prériových svišťov doma je však úplne odlišný, než si mnoho ľudí spočiatku predstavuje. Ako správne chovať prériového svišťa? Pár pravidiel pre začiatok.

Výchova prériového svišťa

Pri výbere prériových svišťov si najprv ujasnite, koľko na neho budete mať času. Svišť žije vo svorke a samotu neznesie. Musíte mu teda venovať veľké množstvo času alebo mu kúpiť kamaráta. Zvyčajne je vhodné kúpiť rovno dvoch prériových svišťov, aby ste mali istotu, že nebudú sami. Svišť si veľmi dobre rozumie so psami. Nikdy však prériových nekupujte len ako hračku svojim deťom.

chov prériového svišťaSvišť nie je skrotené zviera, jedná sa o divokého hlodavca, ktorý si na vás zvykne, ale nikdy ho úplne neskrotíte. Musíte mu už od začiatku dávať najavo, že vy ste dominantný a že on musí poslúchať.

Akonáhle si to vysvetlí opačne, tak s ním budete mať trápenie. Prériové svišťe môžu byť tiež agresívne, obzvlášť v období párenia sa môže stať, že vás svišť aj pohryzie.

Prériové svišťe sa v prírode neustále medzi sebou maznajú a starajú. Musíte aj vy s ním nadväzovať dostatok fyzického kontaktu.

Prériové svišťe veľmi radi spia v posteli a ľahko ich na to navyknete, svišťe majú teplo radi, takže ich z postele len tak ľahko nedostanete.

Pár rád ak chcete doma chovať prériového svišťa

Ak máte v byte káble, tak ich schovajte pod koberec alebo za nábytok, svišť vám ich inak zlikviduje. Svišť je veľké zviera, ktoré musí byť stále v pohybe. Kupujte veľké a priestranné klietky, čím väčšia klietka tým lepšie. Drôty klietky musia byť veľmi silné a pevné, inak sa cez ne dostane.

Vybavenie klietky pre svišťa

ako chovať prériového svišťaDo klietky dávajte drevenú drť, drevený alebo slamený domček, lano na lezenie, konáre a prípadne drť z kukuričných klasov ako dodatočnú podstielku. Misky zvoľte keramické, aby ich svišť nerozhryzol.

V klietke musí byť neustále tvrdé drevo, o ktoré si bude brúsiť svoje stále rastúce zuby.

Jedlo a voda pre prériového svišťa

Svišťovi zaistite neustále plnú misku vody. K jedlu potrebujú seno. Potravu kombinujte s malým množstvom orechov alebo hrozienok. Úplne ideálnou potravou sú, okrem sena, granule pre činčily.

Nikdy nedávajte svišťovi viac potravy ako je potreba! Svišť inak rýchlo priberie a zomrie, má veľké sklony k obezite. Sezónne pridávajte do jeho potravy rôznu zeleň, korienky alebo struky.

Umiestnenie prériových svišťov v domácnosti

Klietku umiestnite na miesto, odkiaľ nespadne. Nedávajte ju blízko radiátora ani na príliš tmavé miesta. Nenechávajte prériového svišťa jesť izbové rastliny, môžu byť pre neho jedovaté.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button