Elektronika

Ako na základnú údržbu pevných diskov?

návod na údržbu pevných diskovRovnako ako DVD, monitor či tlačiareň potrebujú aj ďalšie komponenty počítača istú úroveň údržby. Pozrime sa na údržbu pevných diskov – toho najdôležitejšieho, na ktoré ukladáte fotografie, texty, hudbu či iné dáta.

Čo je na na základnú údržbu pevných diskov potrebné:

Čo si predstaviť pod pojmom údržba pevného disku?

Aby sme vykonali údržbu pevných diskov, nemáme na mysli rozobrať ich skrutkovačom a vydrhnutie súčiastok prípravkom proti prachu, stačí nám prostredie operačného systému Windows a jeho nástroje na to určené.

microsoft pri údržbe pevných diskovOtvorte okno Tento počítač a pravým tlačidlom myši kliknite na pevný disk vášho počítača (zvyčajne C :, prípadne aj iné písmená, ak máte diskov viac) a vyberte možnosť Vlastnosti.

V novo zobrazenom okne vyberte druhú záložku pomenovanú Nástroje. Tými sú Kontrola chýb a defragmentácia disku.

K našim účelom použijeme oba nástroje.

Kontrola chyb na pevnom disku

Nástroj Kontrola chýb nám pomôže na pevnom disku odhaliť chyby a chybné sektory. Ponúka tiež možnosť ich automatickej opravy. P

re tých, ktorí počítačom menej rozumiete, odporúčam zatrhnúť obe ponúkané možnosti. Nástroj potom automaticky vykoná kontrolu aj všetky prípadné opravy.

defragmentícia pri údržbe pevných diskovDruhý nástroj, defragmentácia disku, je určená na premiestnenie „roztrhnutých súborov“. To sú súbory, ktoré nemohli byť zapísané na oddiely pevného disku ako jeden celok a museli byť uložené na viacerých miestach (na ich funkčnosti to však nejde spoznať).

Po výbere disku stlačte tlačidlo defragmentovať. Nástroj najprv analyzuje rozloženie súborov na disku a potom vykoná ich presun na vhodné pozície.

Ak nie je nutné disk defragmentovať, budete na to upozornení.

Tip ako na základnú údržbu pevných diskov

Tento návod na údržbu pevných diskov môžme využiť aj pri pamäťových médiach – flashky (USB kľúčenky), pamäťové karty či externé pevné disky.

Varovanie

Disk je možné defragmentovať iba v prípade, že je na ňom najmenej 15% voľného miesta. Doba trvania defragmentácie disku závisí na mnohých faktoroch. Niekomu môže trvať pár minút, inému zablokuje používanie PC aj na niekoľko hodín.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button