Ako si vybraťCestovanie

Ako si vybrať kempingový varič?

ako si správne vybrať kempingový varičDovolenku si môže každý predstavovať po svojom, od plne zaisteného pobytu v hoteli na morskom pobreží až po trmácanie sa po horách. Niekde uprostred toho je pobyt v kempe, kde síce spíme v stane alebo chatke, ale máme tu reštauráciu, sociálne zariadenia a pod. Ale niekedy je to málo, chceme si tiež jedlo uvariť ako „praví zálesáci“, lenže v kempe sa ťažko zoženie drevo. Takže k dobru prídu rôzne kempingové variče. Ako si vybrať ten správny kempingový varič?

Základné otázky pred výberom kempingového variča

Pred kúpou kempingového variča si musíme povedať, na ako dlho a pomerne koľko osôb ho bude používať.

Na občasné uvarenie čaju alebo polievky pre jedného či dvoch stačí obyčajný krabičkový varič na pevný lieh. Ide o plechovú škatuľku, ktorú otvoríme a získame tým priestor pre horenie liehu a čiastočnú ochranu proti vetru.

Niekto používa  „pepo“, ale tento podpaľovač spôsobuje benzínový oder jedla. Výhodou je, že k liehu môžeme pridávať aj kúsky dreva, čím znižujeme potrebu liehu.

Liehový kempingový varič

Liehové kempingové variče, či už na pevný alebo tekutý lieh, sú určené skôr pre tých, ktorí hľadajú samotu, lesné tíšiny, sú skromní a nenároční. Kvalitnejšie variče sú benzínové a plynové.

Plynové variče sú všestranné, ideálne ako pre jednotlivcov tak aj pre väčšie skupiny. Podľa počtu stravníkov dávame na varič rôzne veľký horák a nožičky. Samozrejme pri veľkom varení rýchlejšie spotrebujeme náplň v bombe.

Plynový kempingový varič

Plynové kempingové variče sa delia na dve kategórie, klasické turistické použiteľné so skrutkovacími kartušami, a za druhé na kempové variče k použitiu s modrými naklikávacími kartušami.

Niektoré turistické variče sú vybavené redukciou pre použitie s modrými kartušami (MSR Superfly). Na tento fakt hľaďte ešte skôr, než si nový kempingový varič zaobstaráte.

Benzínový kempingový varič

rôzne súčiastky kempingového varičaBenzínových varičov je na našom trhu veľký výber, avšak nie všetky majú rovnaké vlastnosti.

Pre niektoré je problém použitia iného ako technického benzínu, pretože sa im upchávajú trysky a je potrebné ich neustále čistiť.

Existujú aj kempingové variče, ktoré majú u trysky guličku, ktorá ho pri pohybe v ruksaku čistí.

Benzínové kempingové variče sú dnes už väčšinou multipalivové, pretože v nich ide kúriť nielen benzínom, ale aj kerozínom, petrolejom a niekedy aj naftou, dokonca aj plynom v kartušiach. Je však potrebné pre rôzne palivá mať aj špeciálne trysky. Univerzálnosť je najväčšou výhodou, pretože tekuté palivo sa dá kúpiť skoro všade na svete.

Cena kempingových varičov varičov

Ale tiež pozor! Nevýhodou multipalivového variča je jeho vyššia nákupná cena a náročnejšie požiadavky na údržbu. Obvykle tieto variče sú aj ťažšie, takže nosenie v batohu na túre len tak ľahko nepôjde.

varenie a pečenie na kempingovom varičiDilemu benzín alebo plyn je teda nutné vyriešiť vopred. Ak ideme do odľahlých miest, do vyšších nadmorských výšok, do oblastí večného alebo vysokého chladu, potom určite siahneme po benzíne.

Aj tak najrozšírenejšími kempingovým varičmi sú tie plynové. Majú veľa variant a dohady skúsených turistov nad výberom variča môžu trvať niekoľko hodín. Plynové kempingové variče sa dajú rozdeliť do dvoch typov, turistický a kempový.

Turistické plynové variče sú štandardne určené pre kartuše so skrutkovacím závitom, niektoré sú vybavené plastovou objímkou, ktorá ​​umožňuje použiť aj naklikávacie kartuše.

Na čo sa ďalej pri výbere kempingového variča zamerať?

Nožičky sú dôležitým doplnkom variča, mali by byť pevné a dobre tvarované, aby sa na nich udržal hrniec alebo ešus.

Pred cestou vyskúšajte aspoň nanečisto, či váš hrniec a varič sedia na vaše nožičky. Niekde v horách asi ťažko budete hľadať možnosť výmeny.

Regulátor výkonu

Doplnkom variča je regulátor výkonu, ktorý by mal mať jednoduchú obsluhu aj za horších podmienok, trebárs na snehu a v rukaviciach.

Zožeňte túto súčiastku ešte v obchode a odskúšajte ovládanie nanečisto.

Veľkosť horáku

Veľkosť horáku sa určuje podľa najviac používanej nádoby, ale pre núdzovejšie varenie nevadí mať na veľký hrniec malý horák.

Moderná doba prináša niektoré výstrelky, a záleží len od času, či sa ukážu životaschopné. Môžeme menovať fotovoltaický systém, ktorý využíva fotovoltaický panel k napájaniu akumulátoru, ktorý dokáže meničom  vyrobiť napätie aj 230 voltov. Pre pešiakov je to asi nepoužiteľné, ale pre automobilistov má výhodu, že spoločne s varením sa môže pozerať aj na televíziu.

Varovanie

Niekto dá aj na tzv. piezo zapaľovanie, ale obvykle sa udáva, že ani naň sa nedá stopercentne spoľahnúť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button