AkoaPreco.com / Voľný čas a hobby / Ako nastaviť rozlíšenie fotoaparátu?

Ako nastaviť rozlíšenie fotoaparátu?

nastavenie rozlisenia fotoaparatuRozlíšenie fotoaparátu je dôležitá vec vo fotení, a ak uvažujete o vytlačení fotografie zhotovenej digitálnym fotoaparátom, je potrebné pamätať na vzťah medzi rozlíšením a veľkosťou vytlačenej fotografie. Výrobcovia sa predháňajú s ponukou fotoaparátov s vysokým rozlíšením uvádzaného v megapixeloch (miliónoch bodov), a preto dnes už nie je problém kúpiť fotoaparát, ktorý má osem, desať alebo napríklad 14,5 Mpix. Čo nám tieto informácie hovoria a ako rozlíšenie fotografie nastaviť?


Čo treba o rozlíšení fotoaparátu vedieť

Už pred nákupom digitálneho fotoaparátu odporúčam navštíviť rôzne internetová diskusné fóra pre fotografov, kde sa dozviete, ako sú užívatelia s konkrétnymi typmi fotoaparátov spokojní.

Výrobcovia sa síce predháňajú v tom, kto skôr na trh uvedie prístroj s viacerými pixelmi, nezriedka sa ale stáva, že viacero prístrojov také množstvo dát spracováva dlho. To sa prejaví tým, že fotografia sa spracováva v prístroji a ukladá dlhšie a čas medzi vyhotovením jednotlivých fotografií sa predĺži napríklad aj na niekoľko sekúnd.

Ak máme fotoaparát s údajom 4Mpix, znamená to, že výsledná fotografia sa skladá zo štyroch miliónov bodov. Pre vytlačenie fotografie vo veľkosti 9×13 cm potrebujeme rozlíšenie 1,7 Mpix.

Ak budeme tlačiť fotografiu väčšiu, potom bude jej kvalita nižšia, prejaví sa to zvyčajne rozmazaním. Pred samotným fotením si preto na fotoaparáte nastavíme tiež rozlíšenie fotografií, vďaka ktorému budeme môcť vytlačiť fotografiu požadovanej veľkosti a bez toho, aby sa kvalita vytlačeného obrázka znížila. Pre ukážku uvádzam orientačnú prepočtovú tabuľku:


Rozlíšenie fotoaparátu vzhľadom na veľkosť fotografie:

Rozmer (cm), rozmer (pix), veľkosť CCD

  • 9 x 13, 1524 x 1074, 1,7 Mpix
  • 10 x 15, 1818 x 1228, 2,3 Mpix
  • 13 x 15, 2126 x 1524, 3,4 Mpix
  • 15 x 21, 2574 x 1818, 4,7 Mpix
  • 20 x 30, 3626 x 2422, 8,8 Mpix

Ako teda správne nastaviť rozlíšenie fotoaparátu

ako nastavit rozlisenieNa fotoaparáte nastavíme rozlíšenie fotografie v menu prístroja. Niektoré fotoaparáty označujú túto funkciu Economy, Standard a Fine.

V praxi to teda je najviac fotografií, ale v nízkej kvalite (v nízkom rozlíšení), štandardná kvalita – nižší počet fotografií, a tretí označuje najvyššiu možnú kvalitu fotografií, ale ich nízky počet, pretože sa ich na pamäťovú kartu zmestí menej.

Nastavenie uložíme (globálne pre všetky nasledujúce fotografie, alebo len pre jednu fotografiu).

Tipy ako nastaviť rozlíšenie fotoaparátu


Pri samotnom fotení na rozlíšenie takisto pamätáme. Nie každú fotografiu budete chcieť vytlačiť tak, ako ste ju odfotili. Orezanie fotografie je neoddeliteľnou súčasťou práce so snímkami na počítači.

Väčšie rozlíšenie sa vám bude hodiť, ak ste snímku nezachytili podľa svojich potrieb a kompozíciu fotografie budete chcieť napraviť orezaním.


Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť gaštanový veniec

Ako vyrobiť dekoračný gaštanový veniec?

Návod ako si vyrobiť dekoračný gaštanový veniec. Ak ste si nazbierali gaštany a už vás …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.