Ako si vybraťŠport

Ako vybrať správnu tenisovú raketu?

tenisová raketa

Podľa odborníkov dobrá a správne vybraná tenisová raketa dokáže pozitívne (pri zlej tenisové rakete naopak negatívne) ovplyvniť hru až o 15%. Výber tej správnej tenisovej rakety je proste dôležitý, a je jedno, či ste profíci, športoví nadšenci, amatéri alebo tenisovú raketu vezmete do ruky len raz ročne.

Podľa čoho si vybrať správnu tenisovú raketu

Tenisovú raketu vyberajte podľa veku a pohlavia

Tenisovú raketu vyberte podľa veku (u dieťaťa), pohlavie, skúseností, štýlu hry a frekvencie hry. Toto sú vodítka pre výber typu tenisových rakiet, výplet, váhy, hrúbky rámu a veľkosti rukoväte.

Pre dieťa do 135 centimetrov kúpte radšej ľahší alumíniový rám tenisovej rakety. Deti do 150 centimetrov by potom mali mať grafitový rám a väčšie deti môžu mať už ľahkú tenisovú raketu pre dospelých.

Veľkosť a hmotnosť tenisovej rakety

veľkosti rakietSte dospelí a s tenisom ešte len začínate? Veľkosť hlavy tenisovej rakety voľte podľa skúseností, zručností, štýlu hry a veku. Jednoducho povedané, čím väčšia hlava rakety, tým menej skúsený hráč.

Zvoľte si teda tenisovú raketu s väčším rámom (660-760 centimetrov štvorcových) a menšou váhou (230-365 g) s šírkou rámu okolo 3 cm.

Podľa skúsenosti

Ak ste začiatočník, ktorý má rýchly a dlhý švih, kúpte si raketu s nepatrne menšou rámom (645-690 centimetrov štvorcových), za to o vyššiu váhe (270 – 290 g) a 2,5 až 3 cm. Pokročilí hráči s pomalým švihom by si mali kúpiť raketu s rámom 645 centimetrov štvorcových, s šírkou rámu 2,5 cm a váhe cca 270-290 g.

Rýchlejší stredne pokročilí hráči potrebujú takmer totožnú raketu ako tí s pomalším švihom, len váha rakety by mala byť nepatrne ťažšia. Tenisové rakety pre skúsených hráčov už majú menšie rámi (cca 630-654 centimetrov štvorcových), sú oveľa ťažšie (290-340 g) a široké maximálne do 2,1 cm. Závodní hráči majú veľkosť rámu pohybujúcu sa medzi 580-640 centimetrov štvorcových o váhe 300-360 gramov.

Veľkosť rukoväte

Tenisovú raketu si ďalej vyberajte podľa veľkosti rukoväte (grip). Rukoväť je rozdelená do niekoľkých veľkostí, ktoré sú očíslované číslami od 0 -5.

  • 0 – deti
  • 1 – stredne veľké deti a drobnejšie ženy
  • 2 – ženy
  • 3 – väčšie ženy, drobnejšie muži
  • 4 – páni
  • 5 – extrémna ruka muža

Treba povedať, že č. 5 sa bežne nevyrába, ak túto veľkosť potrebujete, musíte si ju nechať vyrobiť na mieru. Nepreceňujte sa, príliš veľká rukoväť sa vám bude zle držať. Vždy je preto lepšie kúpiť si menšie rukoväť, ktorú vyvážte na potrebnú veľkosť, než naopak.

Raketu si kúpte bez vypletenia

vypletanie rakietTenisová raketa musí mať správne ťažisko, a preto je vždy lepšie, aby ste si raketu kúpili bez vypletenia. Vypletenie rakety nie je zas až tak drahé a je vždy dobré mať vypletenie vždy podľa aktuálnej potreby a typu hráča.

Vďaka správnemu vypleteniu môžete prísť o svoj handicap a naopak svoju silnú stránku môžete ešte viac posilniť.

Výber rámu tenisovej rakety

Výber rámu tenisovej rakety ovplyvňuje aj niekoľko ďalších skutočností. Ak chcete väčší komfort, alebo máte nejaký problém s ramenom alebo lakťom, kúpte si skôr silnejší a pružnejšie rám s mäkším a pružnejším výpletom, ktorý tlmí vibrácie a zvyšuje vaše schopnosti.

Investícia do kúpy rakety

Peniaze do tenisovej rakety investujte nielen podľa štýlu hry, veku a skúseností, ale aj podľa toho, ako často sa chcete tenisu venovať.

Keď hráte tenis iba rekreačne a tenisovú raketu v priebehu roka využijete len párkrát, je zbytočné do nej investovať rovnako ako ten, ktorý hrá tenis pravidelne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button