Ako si vybrať squashovú raketu?
Milovníkov squashu, zábavného a dynamického športu, v SR stále pribúda. Je to jeden z mála športov, kde sa aj neprofesionálne hráč môže zúčastniť súťažných turnajov. K tomu, aby ste pri hre odvádzali lepšie výkony, vám môže pomôcť aj kvalitná raketa. Výber nového vybavenia na squash môže byť orieškom. Existuje ale niekoľko základných informácií, ktoré vám pri nakupovaní pomôžu. Akú squashovú raketu si vybrať? Dočítate sa nižšie.
Podľa čoho si vybrať squashovú raketu
Aký hráč squashu som?
Najprv zvážte, aký ste typ hráča a ako často hráte. Ak chodíte na kurt dvakrát do roka, nemá zmysel si kupovať drahú, grafitovú raketu.
Príležitostným hráčom so začiatočníckou technikou postačí lacnejšia, hliníková raketa. Sú ťažšie, netlmia vibrácie, ale na druhú stranu vynikajú odolnosťou a razantným odpalom.
Pre nadšencov squashu
Ak vás squash nadchol, hráte často a chcete sa technicky zlepšovať, určite uvažujte o kúpe rakety vyrobenej z grafitu.
Grafit je väčšinou v zmesi s kovom, alebo skleneným vláknom. Takéto squashové rakety sú ľahšie, tuhšie a podporujú technickejší typ hry. Odpal síce nie je toľko rázny, zato môžete s rukou veľmi rýchlo pohybovať.
Ľahšie rakety sú vhodné pre ženy. Deti by mali mať čo možno najmenej vážiace Naopak muži môžu zvoliť ťažšie varianty.
Aký mám odpal?
Squashovú raketu si vyberajte aj podľa typu vašej hry. Ak ste priemerný hráč, máte štandardnú váhu a kondíciu, kúpte si raketu s ťažiskom uprostred (even balance). Patrí k najpredávanejším typom.
Ak ste už technickejšie zdatnejší, vyberte raketu s ťažiskom do hlavy (head heavy). Hoci väčšinou ide o ľahšie varianty rakiet, váš odpal bude mať väčšiu razanciu. Pri hre budete potrebovať dobrú svalovú výbavu a fyzičku. V prípade, že si chcete kúpiť squashovú raketu, ktorá váži viac, voľte radšej ťažisko v držadle (head light).
Hoci nebudú vaše odpaly tak výrazné, bude sa vám s ťažšou raketou lepšie hrať. Pomôže vám to pri technickejšie náročnejších prvkoch.
Pre začiatočníkov a deti sa hodia squashové rakety s kvapkovým tvarom hlavy s napojením priamo na telo, bez vidlice. Raketa, kde sa hlava napája na telo vidlice, je vhodná pre pokročilých.
Ďalšie možnosti halových športov
Ak chcete vyskúšať iný šport, vrhnite sa na badminton. Je to veľmi rýchla hra a menej namáha kĺby kolien. Badminton nepatrí len na pláž k vode. Môžete ho trénovať v hale a celkom rýchlo si zlepšiť fyzičku. Loptička nesmie pri hre spadnúť. Zápas prebieha na kurte podobnom tenisovému. Bedmintonové rakety sú ľahšie ako squashové.
Ak budete mať problém zahrať loptičku cez celé ihrisko, vyberte mäkšiu raketu. S tvrdým telom budete mať aj tvrdý odpal.