Ako si vybrať

Aký typ rodinného domu si vybrať?

Rozhodujú osobné preferencie, ale aj charakter pozemku

V momente, keď sa rozhodnete pustiť do stavby svojho vysnívaného bývania, sa začne jedna z najdobrodružnejších jázd vášho života. Každá stavba rodinného domu so sebou nesie vzostupy aj pády, na ktoré je nutné sa vopred pripraviť. Dnes vám prinášame prehľad typov rodinných domov, ktoré vám pomôžu definitívne sa rozhodnúť a vydať sa na cestu za svojím vytúženým cieľom v podobe nového domova.

Aký typ rodinného domu si vybrať
Zdroj: pexels.com

Moderný bungalov

Nie nadarmo sa hovorí, že v jednoduchosti je krása. Za najpopulárnejší typ rodinných domov sa preto v súčasnosti považuje práve moderný bungalov. Nemožno sa čudovať, keďže so sebou prináša množstvo výhod.

Medzi najvýznamnejšie patrí jednoduchá realizácia stavby, široký výber dispozičných riešení a sľubné možnosti úprav v budúcnosti. S dobrým projektom tak nebudete mať problém dodatočne postaviť prístavbu, prípadne celé ďalšie poschodie.

Okrem toho sú bungalovy pomerne finančne nenáročné a všetko, čo pred stavbou potrebujete, je len dostatočne veľký a rovinatý pozemok.

Aké existujú typy rodinných domov
Zdroj: pexels.com

Podpivničený bungalov

Bungalovy ponúkajú takmer neobmedzené možnosti. Jednou z obľúbených alternatív jednopodlažných domov sú tak aj podpivničené bungalovy.

Predstavujú ideálne riešenie pre menšie pozemky, kde sa nezmestí napríklad záhradný domček na všetko náradie. Dobrou voľbou môže byť tento typ domu aj pre ľudí, ktorí sa odmietajú vzdať všetkých svojich pokladov a materiálnych vecí, no do obývanej časti ich jednoducho nezmestia.

V porovnaní s klasickým bungalovom však ide o čosi komplikovanejšiu výstavbu, a tým aj finančne náročnejšiu. Náklady na stavbu ale môžete znížiť pomocou vhodných stavebných materiálov.

Viacposchodový dom bez pivnice

Viacposchodový dom bez pivnice predstavuje kontrast k podpivničenému bungalovu. Namiesto priestoru pod obývanou časťou však ponúka ďalšie plnohodnotne obývateľné poschodie.

Ľahko si tak vďaka tomu dokážete oddeliť dennú časť od tej nočnej, no aj toto riešenie má svoje nevýhody. Viacposchodové domy sú nepraktickejšie pre starších ľudí, ktorým môžu život komplikovať schody, prípadne časovo aj fyzicky náročnejšie upratovanie väčšieho priestoru.

Výhodou je zas možnosť spolužitia viacerých generácií, či dokonca možnosť úplného oddelenia dvoch samostatných poschodí.

Rozličné druhy rodinných domov
Zdroj: pexels.com

Podpivničený viacposchodový dom

Podpivničený viacposchodový dom je klasika z minulosti, ktorá si stále nachádza svojich priaznivcov.

Popularita tohto typu stavby rodinného domu v porovnaní s minulými rokmi klesá, pretože sa na výslnie dostali práve jednoduchšie riešenia s rýchlejšou a menej finančne náročnou realizáciou, napríklad už spomínané bungalovy.

Aj napriek tomu ich aj dnes vidíme vyrastať na uliciach nespočetné množstvo. Vhodné sú pre väčšie rodiny, prípadne rovno pre viacero generácií.

Výhodou je, že na viacposchodové domy s pivničnými priestormi nepotrebujete obrovský pozemok, keďže priestor dokážete rozmiestniť práve na poschodia nad sebou a časť získate aj samotnými pivničnými priestormi.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button