Prípravné kurzy na VŠ – ako si vybrať ten najvhodnejší?
Na vysoké školy a obzvlášť na niektoré odbory, je doslova tlačenica. Konkurencia je veľká, každý by chcel u prijímačiek uspieť, ale to sa podarí len tým najlepším. Možností, ako zvýšiť svoje šance na prijímacom konaní je veľa a medzi ne patrí aj absolvovanie prípravného kurzu. Ako ale vybrať ten najvhodnejší prípravný kurz na VŠ ?
Prípravný kurz na vysokú školu
Tieto kurzy pripravujú študentov na vybrané fakulty a odbory. Kurzy organizujú predovšetkým školy, ale aj nepreberné množstvo rôznych vzdelávacích agentúr. Vybrať je naozaj neľahké.
Program prípravných kurzov je zostavený tak, aby obsiahol všetko potrebné na prijímacie pohovory na zvolený študijný odbor študenta.
Opýtajte sa priateľov!
Zaujímajte sa o skúsenosti vašich známych a kamarátov, ktorí v predošlých rokoch absolvovali prípravný kurz. Môžete skúsiť aj internetové diskusie!
Isté je, že každý má iný názor a každý prešiel iným kurzom. Ako sa teda z toho rozhodnúť, ktorý je ten správny?
Pozorujte, čo vaši priatelia považujú v kurzoch za prínosné a čo pre nich naopak nebolo dôležité. Určite vám tieto informácie utvoria obrázok o tom, čo od kurzu očakávate vy.
Odporučí vám určitý kurz hneď niekoľko známych? Zamerajte sa teda na neho, trebárs to je práve ten, ktorý vám pomôže na umiestnenie na vysokej škole.
Kto prípravný kurz povedie?
Ak vás nejaký kurz zaujme, snažte si vyhľadať čo možno najviac informácií. Kto bude vašim lektorom? Má bohaté skúsenosti s vedením kurzov alebo sa jedná o nováčika? Kvalita kurzu je totiž veľmi závislá na kvalite lektora. Nebojte sa preto na vyučujúceho popýtať!
Najlepšie je, ak sa môžete zúčastniť ukážkovej hodiny, potom bude vaše rozhodovanie ľahšie.
Dĺžka kurzu
Zohľadnite aj dĺžku kurzu. Niektoré agentúry môžu organizovať dlhé, celoročné kurzy. Výhodou môže byť, že ak nastúpite po začiatku, bude vám znížená cena kurzu.
Krátkodobejšie kurzy sú vypisované častejšie a väčšinou sa jedná o intenzívnejšiu prípravu.
Kurzy môžu prebiehať v dvoch termínoch a to cez víkend alebo vo všedné dni v rozsahu 4 – 6 hodín denne. Výučba môže prebiehať raz alebo dvakrát za 14 dní a najčastejšie sa jedná u kratších kurzov o 10 – 15 stretnutí.
Ceny kurzov!
Aj keď je cena dôležitým kritériom, nemala by byť tým hlavným, čo rozhodne. Pri porovnávaní porovnávajte cenu za vyučujúci hodinu. Cena za celkový kurz totiž môže byť o veľa vyššia, ale s tým, že aj celkový počet hodín je navýšený.
Vyberajte preto medzi takými kurzami, ktoré spĺňajú nielen vaše požiadavky na cenu, ale najmä na kvalitu. Niekedy je predsa len lepšie si priplatiť, ale získať to, čo od kurzu naozaj vyžadujete, nemyslíte?
Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na stužkovú.
Nespoliehajte sa len na kurz!
Veríte tomu, že absolvovanie kurzu vám zabezpečí 100% prijatie na vysnívanú fakultu? Áno, zvýši až trikrát vašu šancu na prijatie, ale samotný kurz vám úspech u prijímačiek nezaručí.
Konečný efekt záleží tiež na vašom úsilí a času, ktorý venujete samoštúdiu. Drahá príprava v prezenčnom kurze, ktorá nie je podporená pravidelným domácim precvičovaním, je prakticky k ničomu.
Preto, keď už do kurzu investujete nemalé peniaze a svoj drahocenný čas, poctivo ho navštevujte a nezabúdajte, prečo ste sa do neho prihlásili. Prijatie na vysokú školu pre vás bude obrovskou odmenou!