AkoaPreco.com / Návody / Ako nastaviť ohniskovú vzdialenosť?

Ako nastaviť ohniskovú vzdialenosť?

nastavit ohniskovu vzdialenostPrečítajte si článok ako správne nastaviť ohniskovú vzdialenosť. Ohnisková vzdialenosť objektívy rozdeľuje na širokouhlé, štandardné a dlho ohniskové -teda teleobjektívy. Objektívy s meniteľnou vzdialenosťou sa označujú pojmom zoom. Sledovanie ohniskovej vzdialenosti je pre fotografa kľúčové, určuje mu totiž možnosti objektívu a fotografie, ktoré môže prístrojom urobiť.


Návod ako nastaviť ohniskovú vzdialenosť

Určite si, k čomu budete chcieť fotoaparát najčastejšie používať. Teleobjektív na ktorom je vysoká ohnisková vzdialenosť užívateľom ponúka fotiť vzdialené objekty, ktoré si môže prostredníctvom objektívu “pritiahnuť” (získate ako by výrez zo scenérie, ktorý je od vás vzdialený, napriek tomu ho získate na fotografiu, ako by ste boli u sledovaného objektu).

Oproti tomu objektívy s veľmi nízkou ohniskovou vzdialenosťou užívateľovi umožňujú vyfotografovať väčšiu plochu. Čím väčšia ohnisková vzdialenosť, tým väčšia hĺbka ostrosti. Za štandardný, podobný ľudskému oku je považovaný objektív 50 mm.

Spôsob fotenia

nastavenie ohniskovej vzdialenostiPre fotografa, ktorý uvažuje o fotení makro snímok, štandardných fotografií a zároveň chce využívať vlastnosti dlho ohniskového objektívu, sú ideálne tri výmenné objektívy. Ich obstarávacia cena však nie je nízka. Každý jeden vás môže vyjsť na 400 eur a viac.

Druhým kritériom pri výbere objektívu sú teda vaše finančné možnosti. Osobne som si zakúpil najprv dva objektívy – jeden štandardný a jeden s väčšou ohniskovou vzdialenosťou v balíčku aj s digitálnou zrkadlovkou Olympus E520 double kit.

ohniskova vzdialenost navodV balíčku som získal štandardný objektív a objektív 70-300 mm. Zatiaľ som s fotoaparátom spokojný nebol, no s objektívmi áno. Balíček ma vyšiel zhruba na 800 eur.

Práca so štandardným objektívom nie je pre fotografa náročná, o to náročnejšie je ale fotografovanie s nízko alebo vysoko ohniskovými objektívmi.

Platí pravidlo, že teleobjektívy trpia nižšou svetelnosťou. Pri digitálnych zrkadlovkách je práca s výmennými objektívmi u všetkých typov prístrojov podobná.


Nasadenie objektívu

Objektív nasadíte pomocou bajonetu či závitu na prístroj. Objektív vždy nasadzujeme tak, aby sme zabránili tomu, aby do tela prístroja vnikli nečistoty a prach, teda najlepšie s fotoaparátom čelom k zemi. Fotoaparát držíme ľavou rukou, aby sme mohli pravou rukou približovať objektív a meniť ohniskovú vzdialenosť podľa situácie.

Tipy

Širokouhlé objektívy (cca 24-35 mm) sú vhodné najmä pre fotenie interiéru, krajiny či reportážnych snímok.

Ak si stále neviete rady, ktorú ohniskovú vzdialenosť vybrať, odporúčam pozrieť výsledné fotografie nasnímané fotoaparátom s niekoľkými objektívmi rôznych ohniskových vzdialeností, ktoré ľahko nájdete na internete.

Varovanie


Viacero starších kompaktných fotoaparátov má pevne nastavenú ohniskovú vzdialenosť, možno nimi fotiť zvyčajne od troch metrov do nekonečna, aby sme získali ostrý obraz.


Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť mydlové muffiny

Ako na mydlové muffiny?

Prinášame vám návod ako si pripraviť mydlové muffiny. Mydlové muffiny síce nie sú k jedlu, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.