DomácnosťAko si vybrať

Ako vybrať aku vŕtačku?

rady ako vybrať aku vŕtačkuAku vŕtačka je skvelým pomocníkom do každej domácnosti. Aku vŕtačku oceníte obzvlášť tam, kde je zlý dosah elektriny alebo ťahanie predlžovacích káblov by bolo príliš zložité. Aku vŕtačka vám ponúka pohodlie aj praktickú pomoc, užiť ju môžete nielen pri vŕtaní, ale tiež pri skrutkovaní. Viete však, na čo si pri výbere aku vŕtačky dať pozor?

Rady ako si správne vybrať aku vŕtačku

Aku vŕtačku vyberajte v prvom rade podľa toho aký má akumulátor. Vybrať si môžete medzi batériami nikel-kadmiovými (Ni-Cd), nikel – metalhydridovými (Ni-Mh) a lítium – iónovej (Li-lon) batérie, ktorá je najnovšia, najľahšia a najmenej náročná na údržbu.

Pozitívne na Li-lon batérie je aj tá skutočnosť, že hoci s aku vŕtačkou po dlhšiu dobu nepracujete, tak sa batérie samé od seba nevybijú.

aku vŕtačkaTo, aký má daný akumulátor výkon a výdrž potom významne ovplyvňuje dobu, po ktorú s vŕtačkou môžete pracovať. S vŕtačkou, ktorá má akumulátor slabší, než 12 V toho príliš neurobíte, odvŕtate s ňou maximálne 30 min.

Za to s aku vŕtačkou s batériou 18 V, ste schopní zaskrutkovať na jeden záťah už viac ako 300 skrutiek. Tie najvýkonnejšie aku vŕtačky potom majú 35 V akumulátory.

Pri nákupe aku vŕtačky si však nevšímajte iba akumulátor, ale aj nabíjačky a skutočnosti, za ako dlho je schopná nabiť akumulátor. Tie najlepšie nabíjačky dokážu nabiť akumulátor v priebehu niekoľkých minút.

Chcete s aku vŕtačkou aj skrutkovať?

Pri výbere sa ďalej zaujímajte o to, aké má aku vŕtačka funkcie a rýchlosti, čo všetko s vŕtačkou môžete robiť? Vŕtať alebo aj skrutkovať? Je aku vŕtačka schopná vŕtať do steny?

Pre vŕtanie do steny potrebujete vŕtačku s príklepom. Vŕtačka s dvoma rýchlosťami umožňuje ako skrutkovanie, tak aj vŕtanie. Rýchlosť s nižším počtom otáčok má vyšší krútiaci moment a používa sa na skrutkovanie (pomalší otáčky, ale väčšia sila). Vyššia rýchlosť sa používa na vŕtanie.

ako vybrať aku vŕtačkuAku vŕtačku vyberajte podľa krútiaceho momentu a počtu otáčok, tieto čísla sa líšia podľa materiálu, do ktorého vŕtate. Je dôležité, aby na popisku vŕtačky bolo presne napísané, koľko otáčok má vŕtačka pri vŕtaní do dreva, plastu, plechu alebo múru.

Najvýhodnejšie aku vŕtačky sú tie, ktoré umožňujú nastaviť si krútiaci moment podľa materiálu. Majte na pamäti, že počet otáčok sa na popisoch uvádza bez zaťaženia. Pri vŕtaní do rôznych materiálov počet otáčok klesá.

Aku vŕtačku si vyberajte aj podľa toho, aký najväčší otvor je schopná vyvŕtať. Aj tu je nutné brať na zreteľ rôzne materiály.

Dôležitá je taktiež váha vrtačky

Nepodceňujte váhu a vibrácie vŕtačky. S ťažkou vŕtačkou veľmi dlho pracovať nedokážete. Tie najľahšie aku vŕtačky vážia niečo málo cez jeden kilogram. Pozitívne je samozrejme aj tlmenie vibrácií a ergonomická rukoväť s protišmykovým poťahom.

Drobnosti, ktoré potešia. O čo ide? Ide o výdobytky, ktoré nemá každá aku vŕtačka a je len na vás, či sa necháte rozmaznávať.

Dobrou funkciou navyše je tu signalizácia rizika prehriatia alebo svietidlo pripevnené priamo na vŕtačke, čo vám uľahčí prácu. Okrem toho iste tiež oceníte opasok, ktorý vám uľahčí odkladanie vŕtačky (možnosť zavesenia). Tie najmodernejšie aku vŕtačky potom majú tiež displej, ktorý vám ukazuje, koľko batériu ešte zostáva energie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button