KuchyňaNávody

3 alternatívne spôsoby, ako si pripraviť kávu u vás doma

Ste milovníkom kávy a máte chuť vyskúšať niečo nové? Pripravili sme pre vás niekoľko alternatív, ako si môžete pripraviť dobrú kávu v pohodlí domova. Každá z nich je iná, takže si môžete vybrať tú, ktorá vám najviac vyhovuje.

Návod ako si pripraviť kávu doma
Zdroj: pexels.com

Cold Brew

Tento nápoj je ideálny pre milovníkov chladných nápojov. Na jeho prípravu je najlepšia výberová káva. Tá sa po pomletí zalieva studenou vodou a lúhuje aj 24 hodín. Prípravu cold brew však zvládne úplne každý.

Návod na prípravu cold brew

Pomletú kávu nasypte do nádoby, zalejte ju studenou (vopred prevarenou) vodou a nechajte lúhovať 12 – 24 hodín. Na lúhovanie môžete použiť karafu, sklenenú fľašu alebo aj french press. Po vylúhovaní nápoj ešte prefiltrujte, aby ste sa zbavili usadeniny a môžete si ho smelo vychutnávať.

Síce si na cold brew počkáte dlhšie, no výsledok stojí za to. Nápoj je osviežujúci a menej horký ako klasická káva. A navyše vám vydrží v chladničke aj týždeň a nepokazí sa.

Chemex

Ide o domáci alternatívny „kávovar“, ktorý svojím tvarom pripomína presýpacie hodiny. V hornej časti má drážku, ktorá slúži na ľahšie odvzdušňovanie kávy a nalievanie vody. Pri správnej príprave vám nesmie chýbať ani špeciálny papierový filter, ktorý je hrubší a menej priepustný. Drevená obruč v strede chemexu slúži na to, aby ste sa pri nalievaní nepopálili.

Návod na prípravu kávy v chemexe

Používanie chemexu je naozaj jednoduché. Najskôr si doň vložte filter a potom ho prepláchnite horúcou vodou. Zbavíte sa tak papierovej pachuti, ktorú by mohol zanechať.

Potom do filtra nasypte namletú kávu, na 100 ml vody potrebujete 7 gramov kávy. Zalejte ju krúživým pohybom rovnomerne menším množstvom horúcej vody s teplotou približne 90 °C. Počkajte 30 sekúnd a pokračujte ďalej v zalievaní pomalými krúživými pohybmi.

Na záver už len počkajte, kým všetka voda pretečie. Nápoj potom poriadne premiešajte. Pamätajte, že celé lúhovanie by nemalo trvať viac ako 4 minúty.

Ako pripraviť chemex kávu
Zdroj: pexels.com

Aeropress

Ak ste fanúšikom french pressu, potom si určite obľúbite aj aeropress. Ďalší alternatívny „kávovar“, ktorý vznikol len nedávno, je ideálny pre každého, kto hľadá rýchly a jednoduchý spôsob na prípravu kávy podobnej espressu.

Skladá sa z troch častí – dva plastové valce a sitko. V jeho balení však väčšinou nájdete aj paličku na miešanie, papierové filtre a lievik. Na prípravu budete okrem aeropressu potrebovať vodu zohriatu maximálne na 94 °C a 15 g namletej kávy.

Návod na prípravu kávy v aeropresse

Hlavnú časť aeropressu položte s pripevneným sitkom na pribalený lievik, a tak na hrnček. Do plastového filtra vložte filtračný papierik. Dovnútra aeropressu nasypte namletú kávu. Vždy ju zalievajte na dvakrát.

Prvý raz ju zalejte približne do štvrťky a počkajte 10 sekúnd, kým sa nespraví menšia kávová „krusta“. Potom dolejte vodu až doplna. Nechajte kávu usadiť na povrchu, premiešajte ju a nechajte lúhovať. Celé lúhovanie by nemalo trvať dlhšie ako 4 minúty.

V poslednom kroku už len stačí hotový nápoj pretlačiť do šálky druhou časťou kávovaru. Ani túto časť aeropressu nezabudnite obliať horúcou vodou, nech vám ide pretláčanie ľahšie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button