Ako používať klimatizáciu?
Letné horúčavy vás zmáhajú už niekoľko dní? Ten, kto vie ako používať klimatizáciu, má vyhraté. Klimatizácia je efektívny nástroj a keď sa dobre užíva, môžete sa z jej výhod tešiť nielen v lete, ale aj v zime. Najčastejšie sa s klimatizáciou stretávame v dopravných prostriedkoch, vo verejných budovách a obchodných centrách. Lenže málokde sa klimatizácia správne používa, tým sa však nielenže zbytočne plytvá elektrina, čo vás niečo stojí, ale tiež riskujete veľmi vážne zdravotné problémy.
Čo je potrebné, keď chceme používať klimatizáciu?
- klimatizácia
- byt
- žalúzie
- ľad
- okná
- vysávač
- filtre
Aby klimatizácia začala fungovať efektívne, mala by byť v prvom rade správne nainštalovaná na okne alebo stene vášho domu.
To môže znížiť náklady na energiu. Dôležité je tiež utesniť všetky škáry a trhliny pri okne. Pri spustenej klimatizácii by ste mali mať zatvorené všetky okná a vonkajšie dvere, aby dovnútra nevnikalo teplo a chlad zbytočne von (opätovne to zvyšuje spotrebu energie).
Klimatizácia by mala byť nastavená na 78 EER jednotiek a viac. Odhaduje sa totiž, že každá jednotka nad 78 vám ušetrí 3 – 8 percent spotreby energie.
Klimatizácia sa bude tiež aktivovať menej často, čo jej okrem iného tiež predlžuje životnosť a teda ju nebudete musieť tak skoro opravovať. Keď idete z domu, nastavte ju na 85 EER alebo ju úplne vypnite.
Ak chcete používať klimatizáciu, nezabudnite na filtre
Meňte filtre v klimatizácii. Klimatizáciu v aute minimálne raz ročne a v dome ideálne každý mesiac či dva.
Klimatizáciu by ste mali čas od času povysávať, teda presnejšie: sací gril, výfukové potrubie a vetrací termostat.
Pokiaľ máte interiérovú posuvnú klimatizáciu, je dôležité jej správne postavenie v miestnosti.
Klimatizácii samozrejme svedčia plastové okná a nová fasáda či zateplenie, čo sú pozitíva aj pre kúrenie v zime.
Klimatizácia vysušuje prostredie, a preto je dobré, a tiež osviežujúce, keď vezmete PET fľašu, napustíte ju vodou a necháte ju cez noc v mrazničke zmraziť.
Potom sa zbavte plastu, ľad dajte do misy, ktorú potom postavíte na strategické miesto v izbe. Pokiaľ máte interiérovú mobilnú klimatizáciu, postavte nádobu s ľadom pred ňu.
Pár tipov ako správne používať klimatizáciu
Ak si nechcete spôsobiť zdravotné ťažkosti, nepreháňajte to s chladením miestnosti. Rozdiel teploty vnútri miestnosti či autá (aj iného vnútorného priestoru) by nemala byť od exteriéru nižšia ako 5-7°C.
Tieto zdravotné problémy nemusia byť nemalé, spôsobiť si môžete nielen podchladenie, prechladnutie, laryngitídu či angínu, ale tiež aj infarkt.
Častý je aj tzv. chladový šok, ktorý vzniká po prechode z tepla do chladného prostredia alebo naopak. Typickým prejavom je srdcový kolaps, čo môže mať až fatálne následky. EER je hodnotenie energetickej účinnosti, ktorá sa udáva v jednotkách, prípadne stupňoch.