Domácnosť

Ako opraviť obitie a trhliny na porceláne?

Ako opraviť obitie a trhliny na porcelánePorcelán dnes používame ako úžitkový tovar, najmä na stolovanie. Vyrába sa tiež v rôznom prevedení aj cenách, takže ak ide o vzácnejší kúsok, nechceme o neho prísť. Lenže je to krehký materiál, ktorý sa ľahko otlčie a dokonca rozbije. Aj keď ide o malé poškodenie, porcelán tým stráca na estetickej hodnote. Kúsky rozbitého porcelánu môžu byť aj tak malé, že nejdú zlepiť, iné sa stratili. Napriek tomu oprava trhliny na porceláne je možná.

Čo je potrebné ak chcete opraviť obitie a trhliny na porceláne:

  • rozbitá šálka
  • epoxidové lepidlo
  • Ako opraviť rozbitý porcelánoxid titaničitý
  • denaturovaný lieh
  • farby v prášku
  • pružná plastiková doštička
  • talek
  • handrička
  • acetón
  • chrómová leštenka

Postupné nanášanie

Ak sú obité miesta na porceláne hlboké, výplň vytvoríme z niekoľkých vrstiev, ktoré sa postupne nechávajú zaschnúť.

Pri opravách maľovaného porcelánu je nutné použiť zodpovedajúci odtieň farby. Poškodené miesto očistíme denaturovaným liehom alebo technickým benzínom.

Príprava zmesi

Zmes na výplň pripravíme tak, že zmiešame epoxidové lepidlo s oxidom titaničitým. Ten ako biely prášok, kúpime v predajni umeleckých potrieb.

Možno použiť aj kaolín alebo talek. Podľa potreby zafarbenia pridáme patričnú farbu v prášku. Opravíme miesto a na záver nanesieme vrstvu riedeného laku, ktorý zodpovedá originálnej glazúre.

Výplň

Na priehlbiny, ktoré vznikli zlomením krehkých okrajov, použijeme kúsok plastikovej alebo lepenkovej doštičky.

Jej tvar prispôsobíme tvaru nádoby a pevne po okrajoch prilepíme. Doštičku ešte poprášime talkom tak, aby sa na ňu neprichytilo lepidlo, po zatvrdnutí lepidla zložíme.

Acetón vždy po ruke!

Vždy by sme mali mať pripravený kúsok handričky a acetón, pre prípad, že by sme potrebovali utrieť lepidlo z nástrojov a opravovaných predmetov.

Vyplníme patričné ​​miesto pripravenou hmotou, tá tuhne 6 až 10 hodín podľa teploty miestnosti.

Buďte precízny  

Keď nám po lepení či tmelení, opracovaní a vyrovnaní zostali pozdĺž špáry drobné trhlinky, vtlačíme do nich rúčkou noža či maliarsku škrabkou výplň.

Pracujeme po celej dĺžke škáry v oboch smeroch. Potom navlhčíme nástroj denaturovaným liehom alebo vodou a prejdeme pár krát pozdĺž škáry, pokiaľ nie je miesto vyhladené.

Vyhladenie povrchu

Po zatvrdnutí zarovnáme rovné plochy žiletkou, zaoblené nožom so zaguľatenou špičkou. Na záver použijeme jemný brúsny papier nasadený na konci prsta alebo na kúsku dreva a miesto uhladíme.

Proces je nutné v niektorých prípadoch opakovať, až je povrch na dotyk prsta úplne hladký.

Na záver predmet naleštíte chrómovým leštidlom, ktoré dokonale zamaskuje a ochráni opravené miesto.

Pozor na veľké trhliny

trhliny na porceláneTrhliny, prechádzajúce cez celý predmet, oblepíme lepiacou páskou, aby nám výplň nevypadla, než zatvrdne.

Zakrivené plochy  na porceláne môžeme podoprieť modelovacou hlinou, ktorú poprášime talkom, aby sa výplň nelepila.

Cez trhlinu nalepíme niekoľko vrstiev lepiacej pásky. Začneme vtláčať výplň do priehlbiny od krajov, jemne roztierame a postupne vyplníme medzeru až po okraj alebo ešte mierne nad neho.

Navlhčíme prst denaturovaným liehom či vodou a zarovnáme povrch výplne. Po zatvrdnutí uhladíme povrch brúsnym papierom a naleštíte chrómovým leštidlom.

Tipy ako opraviť obitie a trhliny na porceláne

Namiesto zmesi s epoxidom je možné použiť celulózovú výplň v práškovej forme. Tá je vhodná najmä na opravy predmetov určených na vystavovanie. Použiť ho môžme aj na vyplňovanie prasklín v omietke a dostaneme ju v obchodoch pre domácich majstrov.

Aby nám neprenikla voda z výplňou do keramickej hmoty, je potrebné pred nanášaním výplne poškodené okraje natrieť PVA lepidlom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button