Elektronika

Ako inštalovať okennú klimatizáciu?

okenná klimatizáciaNastáva najteplejšie obdobie roka. Nie každý z vás má možnosť na leto vycestovať k moru a zostáva doma. Aby ste nemuseli trpieť horúčavou, je najvyšší čas na to zaobstarať si klimatizačnú jednotku, ktorá vám doma zaistí ideálne podmienky. Jednou z možností je inštalácia okennej klimatizácie. Ako inštalovať okennú klimatizáciu?

V článku sa dozviete:

 • Prečo investovať do klimatizácie
 • Čo je okenná klimatizácia
 • Postup inštalácie
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Prečo investovať do klimatizácie?

Klimatizácia je doplnkom do domácnosti, do ktorého sa aj v našich končinách oplatí investovať. Vďaka nej totiž nebudete mať doma počas leta neznesiteľné podmienky.

Zbaví vás prebytočného potenia a naopak vám doma zaistí ideálne klimatické podmienky, ktoré vám vyhovujú.

Čo je to okenná klimatizácia?

Na trhu dnes zaobstaráte rôzne typy klimatizácii. Od mobilných, cez split klimatizácie až po okenné klimatizačné jednotky, na ktoré sa zameriame v tomto článku.

ako inštalovať okennú klimatizáciuOkenná klimatizácie je jednoduchým variantom, u ktorej nie je príliš problematický spôsob inštalácie.

Ako už z názvu vyplýva, montuje sa priamo do okna, prípadne do otvoru v obvodovej stene. Je ideálny najmä do domácností, u ktorých nie je možné inštalovať klasické klimatizácie s vonkajšou jednotkou.

Funguje tak, že v okennej časti, teda kondenzačnej, dochádza k výmene energie. Kompresor nasáva chladino a stláča ho. Nasýtené pásy sa potom stlačia do kondenzátora, skrz ktorý prechádza vonkajší vzduch.

Chladno kondenzuje a dostáva sa už v kvapalnom stave do výparníka. V ňom dôjde k prudkému ochladeniu. Ochladený vzduch prúdi do miestnosti, zatiaľ čo teplý vzduch z interiéru je vyfukovaný cez výparník ventilátorom preč z objektu.

Postup inštalácie okennej klimatizácie

V prvej fáze je potrebné všetko namerať. Otvorte okno, ku ktorému chcete klimatizáciu umiestniť a zmerajte celý jeho otvor pomocou metra. Na základe zistených rozmerov sa uistite, že sa do okna klimatizácia skutočne vojde.

Pomocou metra nájdite stred okenného parapetu a označte si ho ceruzkou.

Ďalej si rozvrhnite umiestnenie držiaka klimatizácie. Niektoré typy okenných klimatizácií už pre tento účel majú predpripravenú šablónu, vďaka ktorej si na parapete jednoducho vyznačíte otvory pre skrutky.

hmoždinkyVyznačené otvory vyvŕtajte vŕtačkou s vhodným vrtákom. Ak je parapet z betónu, odporúčame použiť hmoždinky.

Následne už môžete nainštalovať držiaky a vyrovnať ich pomocou vodováhy tak, aby bola klimatizácia položená rovno. Je to dôležité hlavne z estetického hľadiska.

V ďalšom kroku zasuňte klimatizáciu zvnútra a uzavrite okno. Potom ku klimatizácii pripevnite držiaky. Ak medzi klimatizáciou a oknom zostali nejaké otvory, upchajte ich.

V poslednej fáze už stačí klimatizáciu zapojiť pomocou kábla do zásuvky a máte hotovo.

Čo je potrebné na okennú klimatizáciu?

 • okenná klimatizácia
 • meter (meracie pásmo)
 • ceruzka
 • držiaky
 • vŕtačka s vhodným vrtákom
 • skrutkovač
 • vodováha

Ako dlho montáž klimatizácie potrvá?

Skúsenému majstrovi práca zaberie okolo 30 minút času. Pri každom kroku však postupujte maximálne starostlivo, aby nedošlo k poškodeniu klimatizácie, jej zlému umiestneniu a uchyteniu, prípadne aj poškodeniu okna a okenného parapetu. Prečítajte si aj článok ako umyť okná.

Aké budú náklady na okennú klimatizáciu?

Kvalitné značkové okenné klimatizácia zaobstaráte vo vybraných obchodoch od zhruba 500 Eur. Meracie pásmo stojí okolo 7 Eur, vodováhu zakúpite za pár €. Ak nemáte doma vŕtačku, pripravte si minimálne 70 Eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button