Ako vybrať externý disk?
Externý disk je v posledných rokoch veľmi populárnym úložiskom, pretože umožňuje transfer veľkého množstva dát a zálohovanie. V obchodoch nám preto predajcovia ponúkajú rôzne typy externých diskov a je veľmi náročné z nich vybrať ten najlepší. Nutné povedať, že pri výbere musíte uvažovať tak, aby bol daný externý disk najlepší pre vás a pre vaše individuálne potreby. Aj keď kapacita externého disku je pre spotrebiteľov najdôležitejším parametrom, treba hľadieť aj na ďalšie vlastnosti výrobku.
Čo je potrebné ak si chcete vybrať externý disk
- vedieť, na aký účel disk chcete
- vedieť, aký veľký by disk mal byť a akú kapacitu by mal mať
- vedieť, koľko peňazí zaň chcete dať
Kapacita externého disku
Externý disk vyberajte v prvom rade podľa jeho kapacity (koľko dát môžete na externý disk uložiť) alebo aj podľa jeho veľkosti (rozmeru disku). Na výber máte z diskov 16 GB, 320GB, 500GB, 720GB, 1TB, 1,5TB a 2TB.
Čím je kapacita externého disku väčšia, tým je tiež zvyčajne väčšia aj ich veľkosť a je preto náročnejšie ich prenášať.
Konštrukcia externého disku
Externé disky vyberajte podľa konštrukcie. Malé prenosné disky môžete veľmi hravo strčiť do vrecka bundy, kdežto veľké externé disky sú určené na stále umiestnenie na jednom mieste.
Kúpiť si tiež môžete veľký externý box, ktorý však musíte najskôr naplniť. To však vyžaduje istú odbornosť, skúsenosti a znalosti.
Rýchlosť otáčania
Ďalším dôležitým parametrom externých diskov je ich rýchlosť otáčania. U malých diskov je štandardom rýchlosť 5400rpm, u veľkých potom berte také, ktoré majú rýchlosť minimálne 7200rpm.
Dostatočnú rýchlosť potrebujete k tomu, aby na prehratie a na prečítanie prístroj nepotreboval príliš dlhý čas a vy potom na výsledok nečakali aj niekoľko desiatok minút.
Je teda celkom pochopiteľné, že teda aj rýchlosť otáčok externého disku významne ovplyvňuje cenu externého disku.
Účel externého disku
Externý disk vyberte tiež podľa účelu použitia. V ponuke sú totiž aj moderné SDD disky, ktoré majú kapacitu 16 GB a jeho veľkosť je podobná kľúčenke.
Rozhranie
Pamätajte na rozhranie, ktorým je externý disk osadený. Tie najnovšie externé disky sa prepájajú s pomocou USB 2.0 alebo USB 3.0 (rýchlejší prenos dát), ale existujú ešte disky s rozhraním eSATA, FireWire, IEEE1394 a LAN.
Veľké disky pritom musia byť pritom na stálo zapojené do elektrickej siete, malé disky si berú elektrickú energiu s pomocou USB portu napojením na notebook alebo počítač.
Cena externého disku
Podstatná je pre väčšinu z nás aj cena externého disku. Externé disky s väčšou kapacitou sú vždy drahšie.
Najlacnejšie pevné externé disky s kapacitou 500 – 1000 GB vás vyjdú cca na 30 €. Tie najdrahšie, najviac prepracované disky (s rozsiahlou kapacitou, rýchlosťou i prijateľnou veľkosťou) vás môžu vyjsť až na 500 €.