Domácnosť

Ako izolovať pivnicu?

izolovať pivnicu proti vodePivničné murivo je trvalo vystavené vlhkosti a spodnej aj povrchovej vode, najmä ak je v styku so zeminou. Preto je z hľadiska ochrany celej konštrukcie domu nesmierne dôležitá izolácia pivnice. V článku si podrobnejšie vysvetlíme ako izolovať pivnicu.

Izolovať pivnicu je nutné predovšetkým zvonku

V prvom rade je nutná kvalitná vonkajšia izolácia najlepšie silnou vrstvou asfaltovej stierky. Táto metóda je vhodná ako pre novostavby, tak pre rekonštrukcie starých objektov. Dnešné asfaltové stierky sú obohatené a šľachtené plastom a plnené polystyrénom.

izolácia pivnice proti zemnej vodeTýmto spôsobom je možné dosiahnuť kvalitnú izoláciu proti zemnej vlhkosti, spodnej vode a aj zadržiavanej vode, ktorá by nám mohla poničiť napríklad uskladnené ovocie.

Postup pri aplikácii tejto izolácie sa začne očistením povrchu a zatmelením škár.

Potom nasleduje náter špeciálnym penetračným roztokom.

Po jeho zaschnutí sa nanesie prvá vrstva asfaltovej stierky a kým je čerstvá, zapracuje sa do nej špeciálnej armovacie rúno. Po vyschnutí prvej vrstvy sa nanáša druhá hrubo-vrstvová stierka.

Na ochranu izolácie sa odporúča nopová fólia alebo polystyrénové dosky. Okrem toho je dobré okolo základov zhotoviť drenáž.

Druhá alternatíva ako izolovať pivnicu

tepelná izolácia pivniceInou možnosťou obvodovej izolácie pivnice je použitie dosiek s extrudovaným polystyrénom, ktoré majú vysokú izolačnú účinnosť a sporia náklady na energiu. Zabránia úniku tepla z pivničných priestorov, vo vlhku nemenia ani svoje vlastnosti a sú odolné proti tlaku.

U nízko-energetického domu sa odporúča použiť dosky s hrúbkou 10 cm. K ich prilepeniu sa používa lepidlo bez rozpúšťadiel, ktoré sa nanáša bodovo a dosky sa priamo lepia na izolačnú vrstvu proti vlhkosti. Dosky sa lepia tesne vedľa seba.

Výkopová jama sa zasype vhodným materiálom.

Keď máme externú izoláciu vyriešenú, môže izolovať pivnicu zvnútra

Vnútorné zateplenie pivničných stien sa musí vykonať vzduchotesne, napríklad izolačnou stierkou, ktorá sa jednoducho natiera.

Na izoláciu sa využívajú vlhko-vzdorné dosky z tvrdej peny ako napríklad už vyššie spomenutý extrudovaný polystyrén. Dosky sa lepia lepiacim tmelom priamo na steny. Majú zvyčajne drážku na pero a dokonale do seba zapadnú.

Dúfame, že sme vám týmto článok pomohli s hydroizoláciou a termoizoláciou pivnice.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button