Elektronika

Ako predchádzať strate dát v počítači?

Ako predchádzať strate dát v počítačiPočítač v dnešnej dobe používame každý deň na mnohé rôzne účely, často ho berieme ako stáleho spoločníka, ako sprostredkovateľa kontaktu so svetom alebo úniku od reality. Málokto si však prizná, že tento malý zázrak nás môže veľa potrápiť. Stačí, aby sa čokoľvek pokazilo, a to ako v rámci softvéru, ako aj v rámci hardvéru, a naša práca, spomienky v podobe fotografií, osobné zápisky alebo dôležité dokumenty sú nenávratne stratené. So stále novšími a sofistikovanejšími vírusy sa stáva včasné zálohovanie dát čoraz dôležitejšie. Ako predchádzať strate dát v počítači?

Tipy ako predchádzať strate dát v počítači:

Zálohujte, zálohujte, zálohujte

Dôležitý je samotný fakt, že budete zálohovať pravidelne. Ak pracujete na dôležitej práci alebo dokumentu, zálohujte (teda ukladajte) ho aj v priebehu vypracovávania (napr. v rámci Microsoft Word). Nikdy neviete, kedy môže dôjsť k strate dát.

Ako často zálohovať dáta?

ochrana dát v počítačiNa to neexistuje jednoznačná odpoveď. Záleží na vás, dôležitosti práce, ktorú na počítači vykonávate. Ak máte iba stiahnuté súbory, ktoré nie sú tak dôležité, stačí zálohovať raz mesačne.

Pokiaľ ale pracujete intenzívne na niečom, čo pre vás má vysokú hodnotu (napr. diplomová práca, správa z pracovnej cesty alebo prezentácie), zálohujte pokojne každý deň.

Aké sú možnosti na zálohovanie?

Pri zálohovaní väčšieho množstva dát naraz zabránite strate dát, napríklad takto:

a) vypáliť ich na externý nosič (CD, DVD),
b) uložiť si ich na harddisk iného počítača (napr. rodičov alebo partnera),
c) uložiť si ich na externý harddisk, ktorý ľahko pripojíte k vášmu počítaču.

dôležité dáta v počítači

Pri zálohovaní menšieho množstva dát (napr. pri ukladaní súboru, na ktorom stále pracujete) máte na výber:

a) uložiť si dáta na flash disk,
b) uložiť si ich na email (poslať si email s priloženým súborom),
c) uložiť si dáta na weby, ktoré sú pre ukladanie súborov priamo robené.

Tieto spôsoby majú ale značné nevýhody. Napríklad flash disk sa môže ľahko zavírovať, ak ho zapojíte do iného počítača, z emailu sa vám môžu dáta tiež stratiť a na weboch pre ukladanie súborov si zase môže váš súbor stiahnuť každý.

Špeciálne programy na zálohovanie

Existujú aj špeciálne programy na zálohovanie, ktoré vám buď zálohujú dáta samé automaticky, alebo sa vám so zálohou pravidelne pripomínajú. To je veľmi užitočná vec, ak nechcete na zálohovanie neustále myslieť :-).

Odporúčaný článok: Ako si vybrať notebook?

Kvalitný antivírus

Ako ochrana vašich dát aj zdravia počítača je nevyhnutný kvalitný antivírus. Neváhajte a pokojne si nainštalujte aj dva naraz, čo neodhalí jeden, odhalí druhý.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button