Ako si vybraťDeti

Ako vybrať detské odrážadlo?

kvalitné detské odrážadlaJe vaše dieťa už dostatočne akčné na to, aby samo začalo vyvíjať športové aktivity, ale pritom stále moc malé, alebo ešte nedostatočne motoricky vyspelé na ozajstný detský bicykel? Riešením môže byť detské odrážadlo. Pre základnú orientáciu v problematike výberu odrážadla vám pomôže tento článok.
Kúpte vášmu dieťaťu detské odrážadlo, ktoré je nielen skvelou hračkou, ale hlavne najlepšou prípravou pre výučbu jazdy na bicykli.

Začínať jazdiť sa dá už okolo 2 rokov veku dieťaťa

Detské odrážadlo vs. odstrkovadlo

Pri zháňaní odrážadla sa môžete stretnúť aj s výrazom „odstrkovadlo“, pričom oba výrazy sú vykladané nejednotne a často bývajú zamieňané.

originálne detské odrážadlo PUKY
Detské odrážadlo PUKY

My chápeme odrážadlo ako jednostopový bicykel bez pedálov, na ktorom dieťa po odraze ide a musí udržiavať rovnováhu.

Detské odrážadlo je pre deti, ktoré už chodia a majú chuť sa naučiť udržiavať rovnováhu na jednostopovom vozidielku. Odrážadlo sa dá s úspechom používať u detí zhruba okolo 2 rokov.

Odstrkovadlo je oproti tomu dvojstopové vozidielko, na ktorom síce dieťa tiež sedí a tiež sa pohybuje odrážaním, ale nemusí udržiavať rovnováhu, pretože odstrkovadlo má vždy dve a dve kolieska vedľa seba.

Odstrkovadlo je vhodné pre deti, ktoré začínajú chodiť a na odrážadle sa majú v chôdzi a v držaní rovnováhy vo vzpriamenej polohe zdokonaliť. Na odstrkovadle sa tak dá začať ešte pred druhým rokom veku dieťaťa.

Prečo detské odstrkovadlo?

S detským odstrkovadlom sa dieťa naučí hneď niekoľko základných zručností, ktoré výrazne zrýchlia výučbu jazdy na bicykli. Dieťa sa ľahko naučí počas krátkej doby:

  • držať rovnováhu
  • zatáčať
  • odhadovať vzdialenosti

detský bicykel s pomocnými kolieskamiVďaka získaným zručnostiam deti, ktoré začnú s odrážadlom, jazdia na bicykli prakticky okamžite bez pomocných koliesok.

Rovnováhu sa na odrážadle učia úplne intuitívne. Dieťa ľahko na odrážadle dosiahne na zem a k výučbe rovnováhy tak dochádza úplne nevedomky.

Malému jazdcovi ani nepríde, že vo chvíľach, kedy sa odrazí, ide bez opory. Dôležitým faktom je aj, že sa dieťa naučí zatáčať, čo je pri prechode na detský bicykel tiež na nezaplatenie.

Veľkosť detského odrážadla

Aby dieťa dokázalo na odrážadle jazdiť, je nutné, aby z jeho sedla dosiahlo na zem celými chodidlami, nie len špičkami nôh. Zo špičiek sa totiž dieťa nie je schopné poriadne odraziť. Je to tiež dôležité pre pocit istoty dieťaťa. Bezpečný dosah na zem zabraňuje pádom a dieťa sa vďaka tomu nebojí.

Nezabudnite, že dieťa tiež musí zo sedla dosiahnuť na riadidlá, aby mohlo detské odrážadlo ovládať. Rovnako ako je tomu pri bicykli, je nutné, aby dieťa pri stoji na zemi rozkročmo nad odrážadlom malo medzi rozkrokom a hornou rámovou trubkou dostatok miesta.

S brzdou či bez bŕzd?

Brzda je výhodu, ale nie nutnosťou. Určite sa pri výbere neorientujte len podľa toho, či odrážadlo má, alebo nemá brzdy.

Deti používajú odrážadlo v drvivej väčšine prípadov vo veku, kedy brzdu ešte nedokážu dostatočne stlačiť, naopak väčšinou dokážu veľmi dobre brzdiť podrážkami topánok o zem. Aj keď teda brzda na niektorých odrážadlách je, často býva dieťaťom nevyužitá. Prečítajte si aj článok Návod ako si vybrať dobré brzdy na bicykel.

Odrážadlo – bicykel bez pedálov!

plastové detské odrážadlo
Plastové detské odrážadlo

Samo sa ponúka, že keď je odrážadlo vlastne bicykel bez pedálov, môžete ho nahradiť malým dvanásťpalcovým bicyklom, z ktorého pedále odmontujete (a samozrejme zložíte tiež pomocné kolieska).

Skutočne to ide, avšak je potrebné počítať s tým, že koleso bude ťažšie ako klasické odrážadlo a dieťaťu sa s ním bude horšie manipulovať.

Hmotnosť odrážadlá sa u tých najľahších typov pohybuje ľahko pod 4 kilogramy, najmenšie detské dvanásťpalcové bicykle vážia približne dvojnásobok.

Dostatočný rozsah sedlovej výšky

Aj keď odrážadlo dieťaťu pri skúšaní sedí, presvedčte sa, v akom rozsahu je možné nastavovať výšku sedla.

Deti rastú ako z vody a môže sa stať, že sedlo za pár mesiacov po kúpe už nedokážete nastaviť na aktuálnu potrebnú výšku.

Riadidlá pre bezpečné ovládanie

Riadidlá odrážadlá by nemali byť príliš ďaleko od sedla, ale ani príliš široké. Dieťaťu sa musí pohodlne držať, aby bolo schopné efektívne zatáčať.

Vyskúšajte tiež, či sa s riadidlami hladko otáča, čo je dané kvalitou hlavového zloženia. Gripy riadenie u odrážadlá by mali mať vyvýšený lem na krajoch, aby sa dieťaťu z riadidiel nešmýkali ruky.

Kovové, drevené, alebo plastové detské odrážadlo?

Pri výrobe rámov odrážadiel sa používa ako kov, drevo, tak aj plast. Drevené odrážadlá bývajú štýlové, plastové sú často ľahké, kovové odrážadlá sa zase najviac blížia k detským bicyklom a majú najlepšie jazdné vlastnosti.

Výber je na vás. Vždy sa ale poriadne pozrite na kvalitu spracovania a na časti odrážadlá, ktoré majú vplyv na jazdné vlastnosti.

Veľký rozdiel v pohodlí dieťaťa a jazdných vlastnostiach je medzi odrážadlom s plnými kolesami a odrážadlom s lepšími klasickými nafukovacími kolesami. Tiež všetky komponenty, ktoré sa otáčajú stoja za pozornosť a je dobré ich mať čo najkvalitnejšie.

Veľkou výhodou sú rovnako ako u detského bicykla. V tomto smere kovové odrážadlá väčšinou vedú nad plastovými a drevenými modely.

Pri detskom odrážadle nezabudnite na prilbu!

Pre bezpečnosť začínajúceho cyklistu (hoci zatiaľ poháňajúceho len odrážadlo) je nevyhnutné vybaviť ho cyklistickou prilbou. Viac sa dočítate v článku Ako vybrať detskú cyklistickú prilbu.

Hodiť sa môžu tiež cyklistické rukavice, ktoré sajú pot a dieťaťu tak nekĺžu riadidlá v dlaniach. Zároveň rukavice plnia ochrannú funkciu pri prípadnom páde, dieťa si neodrie dlane.

Rozhodne nič nepokazíte ani zvončekom, ktorým na seba dieťa upozorní v prípade, že sa dostane do situácie, ktorú už „neušoféruje“.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button