Ako liečiť

Ako odstrániť zubný kameň a zubný povlak?

ako odstraniť zubný povlakZubný kameň spoznáte podľa toho, že sú zuby v blízkosti ďasien zažltnuté, v horšom prípade dokonca zafarbené až do hneda. Ako odstrániť zubný kameň a zubný povlak?

V článku sa dozviete:

  • Postup čistenia zubného kameňa
  • Ako čistiť zubný povlak
  • Čo je potrebné na odstránenie zubného povlaku a kameňa
  • Náklady

Je faktom, že žiadna domáca a ľudová liečba neexistuje. V momente, kedy sa vám na zuboch vytvorí zubný kameň, poradí si s ním len špecialista, ktorý ho mechanicky odstráni.

Vy sami si však môžete dať záležať na tom, aby sa zubný kameň na vašom chrupe vôbec neobjavil a predišli ste tak vzniku zubného kazu. Dôležitú úlohu tu zohráva správna starostlivosť o zuby a prevencia.

Čistenie zubného kameňa

Zubný kameň vzniká zo zubného povlaku. Kým povlak je možné pomocou klasickej starostlivosti o zuby odstrániť, jeho stvrdnutá forma v podobe zubného kameňa je bežným spôsobom neodstrániteľná.

Je totiž pevne uchytený na zub. Snaha o jeho podomácke odstránenie by mohla narušiť celkovú štruktúru zuba, čím by ste si privodili ďalšie komplikácie.

odstraňovanie zubného kameňa špecialistomZubný kameň teda odstraňuje vždy špecialista, teda zubný lekár alebo dentálna hygienička.

V súčasnej dobe je najbežnejším postupom odstránenie pomocou ručných nástrojov. Existuje však tiež účinnejší a menej bolestivý zákrok pomocou ultrazvuku.

Po použití ultrazvuku alebo aj mechanických ručných nástrojoch sa môže stať, že na zube zostanú ešte mikročastice zubného kameňa. Aj tie je potrebné odstrániť. Používajú sa na to špeciálne leštiace zubné pasty.

K vyhladeniu zuba a zabráneniu tvorby ďalšieho zubného kameňa je osvedčená tiež metóda, ktorá sa nazýva airpolishing. V tomto prípade sú zuby vyčistené pomocou zmesi prášku s vodou.

zubná sprchaĎalšou a zatiaľ nie celkom rozšírenou metódou ako sa zbaviť zubného povlaku a zubného kameňa je použitie zubnej sprchy. Výhodou je aj to že zubnú sprchu si môžete kúpiť aj domov.

Už po 14-tich dňoch pravidelného používania zubnej sprchy sa zníži zubný plak o 70%, a krvácanie ďasien o 60%.

K vyčisteniu zubného kameňa sa zvyčajne nepoužíva anestézia, všetko prebieha bez nutnosti umŕtvenia oblasti, v ktorej dochádza k zákroku.

Ako čistiť zubný povlak?

Tvorbe zubného kameňa predchádza usadzovanie zubného povlaku. Ak teda nechcete, aby sa vám na zuboch vytvoril zubný kameň, je dôležité sa starať o zuby tak, aby nedošlo k tvorbe povlaku.

Základom je pravidelné čistenie zubov zubnou kefkou. Ním však odstránite len zubný povlak z prednej časti zubov.

ústna voda aloe veraPre odstránenie povlaku z medzizubných častí je nutné použiť medzizubné kefky a dentálnu niť. Pomôcť môžu tiež antibakteriálne ústne vody. Ich voľbu je vhodné konzultovať s lekárom.

Ústne vody typu listerine vám z dlhodobého hľadiska skôr uškodia preto pri voľbe ústnych vod voľte nejaké prírodné riešenie typu ústna voda z Aloe Vera. Prečítajte si aj článok ako si správne čistiť a umývať zuby.

Čo je potrebné na odstránenie zubného povlaku?

  • Zubná kefka
  • Zubná pasta
  • Dentálna niť
  • Medzizubná kefka
  • Antibakteriálna ústna voda
  • Návšteva lekára (odstránenie zubného kameňa pomocou ultrazvuku alebo ručných stomatologických nástrojov)

Aké budú náklady na odstraňovanie zubného povlaku?

Na odstránenie zubného povlaku je potrebné mať k dispozícii všetky vyššie uvedené hygienické prostriedky.

Ústne vody obsahujú látky, ktoré pomáhajú k regenerácii zubov, ďasien a dokážu ničiť baktérie, ktoré vytvára podhubie k vzniku zubného povlaku a zubného kameňa. Možno ich zaobstarať od 5€.

Rozhodne tiež investujte do kvalitnej zubnej pasty a gélu, ktoré dokážu účinne odstraňovať zubný povlak.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button