Čo pomáha na afty? Prevencia a príznaky
Drobný, avšak mnohokrát veľmi nepríjemný problém, s ktorým sa počas života stretne snáď každý človek, sa volá afta. Častejší výskyt je hlavne u mladých ľudí, v neskoršom veku sa už afty tak často nevyskytujú. Čo pomáha na afty, a aké je pred nimi prevencia a príznaky?
Všeobecne sa tiež dá povedať, že na trpí vo väčšej miere ženská populácia, muži na ne nie sú natoľko náchylní. Čo sú afty, aká je prevencia proti ich vzniku a ako vlastne spoznáte, že máte aftu? Dozviete sa v nasledujúcom článku.
Čo je to afta?
Afta sa dá charakterizovať ako drobný vred, ktorý je do značnej miery podobný oparu. Zatiaľ čo opar sa ale tvorí na perách či v ich bezprostrednej blízkosti, afty sa vytvárajú priamo v ústnej dutine.
Ich priebeh môže byť v niektorých prípadoch celkom bolestivý v závislosti od toho, ako sú veľké a na akom mieste ústnej dutiny sa nachádzajú.
Dá sa povedať, že afty nie sú až tak nákazlivé ako opary. To znamená, že ak sa vám v ústach vytvoria, nemusíte sa pri ústnom kontakte s inou osobou obávať toho, že by sa vírusy na druhého človeka preniesli.
Čo spôsobuje afty?
Vznik áft môže byť zapríčinený mnohými faktormi. Často nimi trpia ľudia, ktorí fajčia. Fajčenie totiž narušuje sliznicu. Tá je potom oveľa viac náchylná na infekcie, okrem iného práve na vírusy, ktoré spôsobujú vznik áft.
Afta je mnohokrát spôsobená aj v dôsledku zvýšenej stresovej záťaže. Dochádza tu k nerovnováhe imunitného systému.
Pravdepodobnosť výskytu áft je vyššia vo chvíli, keď je váš organizmus oslabený a môže dôjsť k podráždeniu a poškodeniu ústnej sliznice.
Afta je v mnohých prípadoch vyvolaná tiež nedostatkom vitamínov. Jedná sa hlavne o vitamíny B. Preto sa odporúča konzumovať potraviny, ktoré vitamíny z radu B obsahujú. Výrazne pomáha napríklad konzumácia droždia, ktoré je na vitamín B veľmi bohaté.
Príznaky
Ak ste doteraz nemali potuchy o tom, čo je to afta a myslíte si, že vás v živote tento problém nikdy netrápil, potom vás možno nasledujúce informácie vyvedú z omylu.
Afta sa prejavuje ako malý biely vriedok, ktorý sa vyskytne v ústnej dutine. Jeho okolie je červenkasté. Čo sa týka veľkosti, môže byť afta veľká pokojne aj pol centimetra. Platí pritom, že čím je väčšia, tým je bolestivejšia a nepríjemnejšia.
Kde sa afty vyskytuje?
Afta sa v ústach tvorí najmä na vnútornej strane líca. Nepríjemná je najmä vtedy, ak je neustále s kontakte so zubami. Vtedy je veľmi bolestivá. Môže byť nepríjemná tiež vo chvíli, keď pijete, alebo konzumujete jedlo.
Ďalším miestom, kde sa afta v ústach nachádza, je jazyk. Tu sa síce nevyskytuje tak často, ale o to bolestivejšia pre vás ale môže byť, ak sa na jazyku vytvorí. U áft na jazyku tiež zvyčajne dlhšie trvá, kým sa zahoja a zmiznú.
Ako liečiť afty?
Domáca liečba
Kvôli výskytu áft zvyčajne nemusíte chodiť k lekárovi. Buď sa skrátka zmierite s tým, že vás bude niekoľko dní trápiť, kým zmizne, alebo pomocou domácej liečby urýchlite jej hojenie.
Na zahojenie áft dobre pôsobí napríklad cmúľanie kociek ľadu. Dôjde tým k jej znecitliveniu, takže vás nebude toľko bolieť a obťažovať.
Hojenie áft sa dá urýchliť aj pomocou harmančeka. Odporúčam piť harmančekový čaj a robiť si tiež výplachy.
Aby ste aftu príliš nepociťovali a zároveň ju „nedráždili“, vyhnite sa pri jej výskyte konzumácii ostrých a korenených jedál.
Na afty pomáhajú aj rôzne špeciálne dezinfekčné prípravky, ktoré tiež všeobecne pomáhajú k čisteniu ústnej dutiny.
Ako dlho potrvá zbavenie sa oparov?
Ak sa v ústnej dutine objavia afty, budu vás trápiť niekoľko dní. Presnú dobu nemožno určiť, jej zahojenie však zvyčajne trvá tri až štyri dni, záleží na jej veľkosti a tiež spôsobe, akým pristupujete k jej liečbe.