Elektronika

Ako vyčistiť žehličku od pripáleniny a od vodného kameňa?

ako čistiť žehličkuPri žehlení bielizne sa časom na žehliacej ploche žehličky môžu robiť pripáleniny. Tie sú výsledkom zlej starostlivosti o žehličku, respektíve jej zlého používania. Ďalším problémom, s ktorým sa u žehličky môžete stretnúť, je tvorba vodného kameňa. Ten sa usadzuje hlavne v miestach okolo naparovacích otvorov. Odstrániť tieto usadeniny nie je nijako zložité, nie sú potrebné žiadne drahé čistiace prostriedky. Ako vyčistiť žehličku od pripáleniny a od vodného kameňa?

V článku sa dozviete:

  • Vyčistenie žehličky od pripálenín
  • Vyčistenie žehličky od vodného kameňa
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Vystačíte si s klasickými potrebami, ktoré doma bežne používate. Možno o tom ani neviete, ale vyčistiť žehličku od pripáleniny môžete napríklad aj pomocou obyčajnej zubnej pasty, octu alebo soli.

Ako na to? To sa dočítate v nasledujúcom článku.

Vyčistenie žehličky od pripálenín

Pripálená žehlička dnes nie je príliš častým problémom. Týka sa to skôr tých z vás, ktorí používajú staršie typy žehličiek, ktoré nemajú tak dobré vlastnosti a k pripaľovaniu žehliacej plochy tu môže ľahko dôjsť už po niekoľkonásobnom použití.

Zubná pasta na čistenie žehličky

ako čistiť žehličku zubnou pastouV kúpeľni iste máte zubnú pastu, s ktorou si čistíte zuby. Na žehličku a spáleniny na jej žehliacej ploche odporúčam použiť obyčajnú pastu. Možno je vám známe, že sa zubná pasta bežne využíva napríklad aj k čisteniu šperkov, hodí sa totiž na rôzne kovy.

Postup je nasledujúci. Vezmite si suchú handričku a na ňu naneste malú vrstvu zubnej pasty. Handričkou potom jemne otáčajte po pripálené ploche.

Pokiaľ sa nejedná o žiadnu razantné pripáleniny, malo by behom chvíľky dôjsť k jej úplnému odstráneniu. Potom žehliacu plochu umyte studenou vodou tak, aby na nej nezostal zvyšok pasty a nečistôt.

Ocot na čistenie žehličky

čistenie žehličky od vodného kameňaVýborným spôsobom, ako vyčistiť žehličku od pripáleniny, je tiež použitie octu. Ten si nalejte do misky a vložte do nej handričku. Medzitým si ľahko nahrejte žehličku.

Namočenú handričku vyžmýkajte a prechádzajte s ňou po ploche žehličky.

Buďte opatrní, aby ste sa nepopálili. Ideálne je, ak si handričku rozložíte a žehličkou potom po nej budete prechádzať, ako keby ste ju chceli vyžehliť.

Odstraňovač vodného kameňa

odstraňovač vodného kameňaKúpte si nejaký ekologický odstraňovač vodného kameňa, ktorý na rozdiel od ostatných čistiacich prostriedkov neobsahuje žiadne toxické a škodlivé látky a aj napriek tomu za pomoci kyseliny citrónovej dokáže odstrániť vodný kameň zo žehličky.

A okrem čistenia vodného kameňa zo žehličky ho môžete použiť aj na čistenie, kávovaru, varnej kanvice, práčky umývačky riadu a aj celej kúpelne. 750g dóza vám vydrží veľmi dlho.

Kuchynská soľ

Jemnou kuchynskou soľou sa dajú pripáleniny na žehličke taktiež odstrániť. Tento postup sa ale príliš neodporúča u najmodernejších žehličiek, mohlo by predsa len dôjsť k poškriabaniu žehliacej plochy.

Soľ nasypte na handričku. Potom nechajte rozohriať žehličku a prechádzajte s ňou po handričke so soľou dovtedy, než dôjde k odstráneniu pripáleniny. Treba si dať veľký pozor na to, aby sa soľ nedostala do naparovacích otvorov.

Vyčistenie žehličky od vodného kameňa

Vodný kameň sa usadzuje nielen na riad, poháre, umývadlo či práčku, možno sa s ním stretnúť aj na ďalších miestach, ktoré pravidelne prichádzajú do kontaktu s vodou, teda aj na žehliacej ploche vašej domácej žehličky.

špičkova žehličkaAk máte modernú žehličku, nemusíte robiť takmer nič.

Špičkové žehličky totiž majú takzvanú samočistiacu funkciu, ktorá je určená mimo iného práve na odstraňovanie vodného kameňa.

Žehličku potom stačí len nahriať na najvyššiu teplotu a potom do odparovacej nádobky naliať studenú vodu.

Vytvorí sa tak para, ktorá odstráni vodný kameň.

Ak máte starší typ žehličky bez samočistiaceho režimu, je možné, že do nej používate destilovanú vodu. V takomto prípade by sa vodný kameň vôbec nemal vytvoriť.

Ak sa tak predsa len stane, môže pomôcť opäť napríklad obyčajný ocot, do ktorého na pár desiatok minút vložíte žehliacu plochu. Potom ju vyberiete a osušíte, vodný kameň by mal zmiznúť.

Čo je potrebné ak chcete vyčistiť žehličku od pripáleniny a od vodného kameňa

Ako dlho čistenie potrvá?

Čistenie žehličky od pripáleniny zaberie iba niekoľko desiatok sekúnd. O trochu dlhšie zaberie čistenie od vodného kameňa v prípade, že vaša žehlička nemá samočistiacu funkciu.

Pri použití octu bude potrebné v ňom žehliacu plochu nechať odležať asi po dobu jednej hodiny.

Aké budú náklady na čistenie žehličky?

Ako vidno z predchádzajúceho textu, sú náklady na čistenie žehličky úplne minimálne, dá sa hovoriť takmer o nulových nákladoch.

Trochu zubnej pasty, soli a octu vyjde maximálne na pár desiatok centov. V súčasnej dobe sú v obchodoch s drogériou k dostaniu aj špeciálne čistiace prostriedky na žehličky. Tie vyjdú asi na 2 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button