Ako sa starať o knihy?
Dnešná mladá generácia číta veľmi málo. Oddych pri dobrej knihe nahradilo sedenie pri počítači, surfovanie na sociálnych sieťach, nadväzovanie virtuálnych priateľstiev. Je to veľká škoda, veď knihy nás obohacujú, rozvíjajú, vzdelávajú. Ak aj napriek všetkým moderným vymoženostiam zostávame knihám verní, môžeme si gratulovať, pretože ako už Ján Amos Komenský povedal: „Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť. Nemilovať múdrosť však znamená stávať sa hlupákom. „Ako sa správne starať starať o knihy?
Kam s knihami
Skladovanie kníh v spálni, rovnako ako v detskej izbe, nie je žiaduce kvôli prachu, ktorý sa na knihách usadzuje a my ho určite nechceme vdychovať.
V kuchyni je zase vlhko a aj keď používame pri varení digestor a často vetráme, tak to pre knihy nie je najideálnejšie prostredie. Najvhodnejším umiestnením knižnice je teda obývačka čí jedáleň.
Starostlivosť o knihy
Aj knihy si zaslúžia našu starostlivosť. Čas od času by sme si mali dať tú prácu a celú knižnicu vysťahovať.
Police vytrieme vlhkou handričkou a necháme dôkladne vyschnúť. Potom knihu po knihe zbavíme prachu, ktorý na ne postupom času sadá, či už máme knižnicu otvorenú či zatvorenú.
Nepoužívame prachovku, ktorou by sme prach len rozvírili a ten by potom postupne opäť sadal na knihy a naša práca by prišla navnivoč. Zvolíme radšej vysávač a veľmi ľahko a šetrne knihy prachu zbavíme.
Ako zaobchádzať s knihami
- Rozčítanú knihu nikdy neotáčame chrbtom nahor, pretože sa ničí väzba. Radšej použijeme záložku.
- Do kníh nepíšeme, prípadné poznámky si radšej zaznamenávame na papier.
- Nad knihou nejeme, čo sa možno môže zdať ako rada úsmevná, však ruku na srdce, kto z nás sa touto radou riadi? Aspoň raz za čas si každý u napínavej knihy nejakú tú dobrotu dá.
- Listy v knihe obraciame citlivo, čistými rukami.
V závere stojí za zmienku citát ďalšieho múdreho muža, ktorého význam je v dnešnej uponáhľanej pretechnizovanej dobe hoden na zamyslenie.
„Dom bez kníh je ako telo bez duše.“ Julius Zeyer