Šport

Ako začať s behaním?

ako začať s behanímBeh je pre človeka hneď po chôdzi najprirodzenejším pohybom. Je to skvelý prostriedok na udržiavanie fyzickej kondície a je skvelý aj pre chudnutie. Navyše ide o celkom lacný šport, ktorý môžete vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek. Stačí len začať. A ako na to? Ako začať s behaním?

S behaním začnite hneď

Ak uvažujete nad tým, že začnete behať, začnite hneď a nič neodkladajte. Inak nevybehne nikdy, pretože sa vždy nájde nejaký dôvod prečo to nejde – máte príliš veľa práce, ste unavení, je moc teplo, je moc zima, prší, atď.

Vybavenie na behanie

Pre úplne prvých pár behov nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie. Oblečte si obyčajné tričko, legíny alebo kraťasy a vyrazte. Funkčné oblečenie alebo bežecké topánky si kúpte neskôr, až keď budete vedieť, že s behaním chcete pokračovať.

ako vybrať topánky na behaniePozrite sa aj na článok, ako vybrať topánky na behanie.

Začnite pozvoľna

Ak ste nikdy nebehali, nepočítajte s tým, že hneď na prvýkrát pobežíte súvisle 30 minút.

Indiánsky beh

Prvých niekoľko týždňov bude váš beh pripomínať indiánsky beh – chôdza sa strieda s behom. Začnite napríklad s 5 minútami chôdze striedanou s 1 minútou behu a to po dobu 30 minút.

Keď toto tempo budete dobre zvládať, môžete predĺžiť čas behu a naopak skrátiť dobu chôdze. Za pár týždňov uvidíte, že dlhší súvislý beh zvládnete bez problémov.

Existuje veľa konkrétnych plánov, ako sa dopracovať k súvislému 30 minútovému behu za 8 týždňov, atď., ale ide predovšetkým o to, aby ste si zvolili také tempo aké bude vyhovovať vám osobne. Nemá zmysel sa striktne držať nejakých plánov, ak by vás kvôli tomu beh nebavil.

Nesledujte kilometre, ale dobu behu

Nepozerajte sa na zabehnuté kilometre, ale na dobu počas ktorej ste bežali. So zlepšujúcou sa fyzickou kondíciou budú kilometre pribúdať, ale na začiatok nie sú vôbec dôležité.

Rozhodne ale začiatok neprepáľte, inak sa zničíte tak, že vás to odradí od ďalších behov. Nohy vás budú bolieť, ale musí to byť vždy iba v prijateľnej miere.

Pri behaní sa nehanbite pred okolím

doba behuHlavne ženy môžu mať problém s tým, že ich niekto pri behu uvidí.

Neriešte, že vás niekto pri behu stretne a vy budete zadychaní a spotení. Nikto nevie, ako dlho a ako rýchlo ste bežali, koľko kilometrov máte v nohách a koľko pred sebou.

Väčšina ľudí sa počas behu potí a občas sa aj veľmi veľa zadýchajú, to je normálne a k behu to patrí. Ak máte problém s nadmerným potením, tak môže vám pomôcť tento článok.

Beh je v súčasnosti veľmi populárny a stretnúť bežca počas prechádzky v parku alebo v lese nie je nič neobvyklé. Veľa „nebežcov“ vás ani nezaregistruje, nieto ešte aby skúmali ako veľmi ste spotení alebo zadýchaný. Väčšinou si povedia: ten je dobrý, že behá, to ja by som tak behať nemohol.

Ako často behať?

Na začiatok je dobré behať aspoň 4-5x týždenne, aby sa pre vás z behu stal návyk. Behajte v čase kedy sa vám to hodí – ráno pred prácou, popoludní či večer. Zo začiatku sa vám nebude chcieť, ale po čase zistíte, že bez behu nemôžete existovať a že vás to naozaj baví.

Nezabúdajte však ani na dni voľna, ktoré sú nutné pre regeneráciu. Viac sa o tom dočítate v článku Ako často behať?

Beh sa stane vašim koníčkom

Keď s behom vydržíte dostatočne dlho, stane sa vaším koníčkom. Odmenou vám bude lepšia fyzická aj psychická kondícia, silnejšie srdce, lepšia imunita a celkovo sa budete cítiť lepšie.

Tak neváhajte a urobte prvý krok a vybehnite.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button