Auto-moto

Ako správne ťahať auto na lane?

ťahanie autaŤažné lano patrí nepatrí k povinnej výbave každého motorového vozidla ale je veľmi potrebné, bez neho skrátka ťahať auto nejde. Ak by ste sa dostali do ťažkej situácie, kedy vám vaše auto vypovie službu z dôvodu poruchy, môžete sa nechať iným ochotným vodičom odtiahnuť do servisu alebo domov. Preto je dobré vedieť vopred niektoré hlavné zásady ťahania auta na lane, ktoré sú uvedené vo vyhláške.

Za akých okolností môžeme ťahať auto na lane?

Maximálna rýchlosť ťahania je stanovená na 60 km/hod. Vlečenie po diaľnici je zakázané, s výnimkou nutného odstránenia vozidla z diaľnice po najbližší exit, čiže výjazd. Ťahané vozidlo musí byť bezpodmienečne bez závad riadenia a mať účinnú brzdnú sústavu.

ako ťahať auto na laneŤahať nie je dovolené vozidlo, ktoré nie je spôsobilé prevádzky na pozemných komunikáciách.

Rovnako tak nie je možné vliecť po vlastnej osi neprihlásené auto bez ŠPZ, alebo s prepadnutou známkou STK. V takýchto prípadoch musíte vozidlo naložiť na podvalník.

Ak viete vopred, že budete auto odťahovať, je nutné mať jeho technický preukaz a zelenú kartu.

Ťažné vozidlo by malo mať predpoklady na ťahanie, t.j. hlavne potrebný výkon a hmotnosť.

Každé vozidlo by malo mať bežne vpredu a vzadu ťažné oko. Pri nových autách je to súčasť povinnej výbavy a je potrebné ho naskrutkovať po odstránení záslepky v nárazníku. Spravidla má opačný závit. Po odvlečení ho zasa odskrutkujte, aby ste zbytočne nelákali zlodeja.

Čo všetko musíme spraviť, ak chceme ťahať auto na lane?

Rozostup medzi vozidlami musí mať predpísaných 2,5 až 6 m. Lano je opatrené červenou zástavkou s rozmermi 30x30cm. U ťahaného vozidla dajte na zadné okienko výstražný trojuholník. Nikdy nezapínajte výstražné znamenie, aby ste neodstránili možnosť použitia smeroviek.

ako môžeme ťahať autoPripojte lano k ťažnému zariadeniu. V prípade, že vyťahujete zachytené vozidlo z piesku, blata alebo snehu zo zadnej strany, môžete sa rozhodnúť, že lano pripevníte k vozidlu na ťažnom zariadení.

Spustite lano okolo ťažného zariadenia, ale nie samotný hák. Namiesto toho obaľte lano okolo celého závesu a pripevnite ho k sebe.

  • Ak nie je ťažné lano vybavené hákom, použite na uchytenie lana uzol.
  • Lano môže vypadnúť ťažného zariadenia, ak ho pripevníte iba k nemu
  • Nechcete mať veľmi dlhé lano pri ťahaní vozidla s iným, pretože tak sa môže vaše vozidlo horšie korigovať

Vyraďte rýchlosť do neutrálu, pri automatickej prevodovke zapnite zapaľovanie, aby sa uvoľnila poistka páky voliča a potom takisto zaraďte neutrál. Ide o častý jav, na ktorý veľa vodičov zabúda, preto dbajte aj na takýto detail, predídete tak zbytočným problémom.

Nakoniec si s vodičom ťažného vozidla dohodnite spôsob dorozumievania, signály a trasu. Kľúč nechajte v zapaľovaní, aby nedošlo k zamknutiu riadenia.

Pár tipov k tomu ako ťahať auto na lane

Nech vás ani nenapadne ťahať auto, v ktorom nebude vodič. Pri ťahaní vozidla pomocou lana je nevyhnutné mať vo vozidle vodiča. Posaďte niekoho do ťahaného vozidla, ak budete ťahať vozidlo vy a naopak.

  • Udržanie vodiča v obidvoch vozidlách umožní maximálnu kontrolu v danej situácii.
  • Ak sa ťahané vozidlo môže naštartovať, naštartujte ho a počas jazdy ho nechajte bežať.

Ako rýchlo auto ťahať?

Vozidlo ťahajte pomaly. Bez ohľadu na vzdialenosť, ktorú ho musíte ťahať/vyťahovať, postupujte pri nízkej rýchlosti. Ak sa ťahané vozidlo nedá naštartovať, nemusí dôsledne brzdiť, takže udržiavanie nízkej rýchlosti zníži pravdepodobnosť, že sa v prípade potreby nezastaví.

Ak sa vám článok o tom ako ťahať auto páčil, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button